Сьогодні Україна вшановує 30-ті роковини Чорнобильської катастрофи

26 Квітня 2016, 07:49

У вівторок, 26 квітня, виповнюється 30 років з часу аварії на Чорнобильській АЕС – найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності.

Цього дня у 1986 році о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, що спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5-ї години ранку. Проте в середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн – Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з'явилося  перше офіційне повідомлення.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець 80-их років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. Унаслідок цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

Дивіться також: Зона відчуження 30 років потому

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора.

З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об'єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофага» –  Нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. Планується, що основні роботи завершаться у 2017 році. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.

Нині в Україні чисельність постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи становить понад 1,9 млн осіб (або 4,4 % населення), з них 210 тис. – ліквідатори аварії, 1 млн 751 тис осіб – потерпілі від аварії.

Сьогодні на території зони відчуження і промислового майданчика Чорнобильської АЕС плануються заходи до цієї трагічної дати. Зокрема, очікується участь Президента України, керівництва держави, керівництва ЄБРР, представників країн-донорів рахунку ядерної безпеки та Чорнобильського фонду «Укриття».

Нагадаємо, у липні 2015 року за підсумками зустрічі міжнародних донорів стало відомо, що Україна отримає 100 мільйонів євро, яких не вистачає на добудову об'єкта «Укриття» на Чорнобильській АЕС. 

Раніше повідомлялося, що Німеччина додатково виділить Україні €19 млн для укриття на ЧАЕС, крім того США пообіцяли ще $10 млн на екологічну безпеку Чорнобиля. Крім цього, міжнародні донори вирішили виділити ще майже 90 млн євро на чорнобильські проекти.