Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Собор Паризької Богоматері: про що дискутують французи напередодні відкриття відреставрованого храму

25 Жовтня 2024, 16:45

Собор Паризької Богоматері майже відреставрований. Його планують відкрити для публіки 7 грудня. Нині ж французи затято сперечаються, чи встановити за вхід до храму символічні 5 євро. Міністр культури пропонує за зібрані кошти фінансувати діяльність 40 000 церков країни.

Відновлювані роботи у провідному католицькому храмі Франції тривали 5 років. Дерев’яний шпиль, що вигорів від пожежі, практично відреставрований, і якщо не зважати на залишки будівельних лес та підйомний кран поряд, ззовні будівля виглядає, як на старих листівках.

Питання можна було б вважати вирішеним, якби не несподівана для багатьох пропозиція міністра культури, Рашиди Даті, запровадити платний вхід до храму. Своїм задумом висока чиновниця поділилася з часописом Le Figaro два дні тому. «Собор є найвідвідуванішим монументом світу, – зазначила вона. – До пожежі сюди щороку навідувалися 15 мільйонів туристів. Якщо кожен з них заплатив би символічні 5 євро, це дозволило б збирати 75 мільйонів євро на рік. Запровадити символічну плату за всі туристичні відвідини Нотр-Даму дозволило б спрямувати зібрані гроші на реалізацію великого плану зі збереження релігійної спадщини. У такий спосіб Собор Паризької Богоматері врятував би решту церков Парижа і Франції. Це був би чудовий символ».

Практичність пані Даті сподобалась далеко не всім. Зокрема, не погоджується з нею керівництво Католицької церкви. У прес-релізі Конференція єпископату Франції (Conférence des évêques de France) наголосила, що «хоча собори є частиною культурної спадщини Франції, вони, перш за все, є місцями молитви і поклоніння богу, тому доступ до них повинен залишатися вільним для всіх».

У міністерстві культури, у рамках компромісу, пропонують зорганізуватися в такий спосіб, щоб меси та молитви залишалися безкоштовними, а для цього для вірян міг би бути встановлений окремий вхід. «Але як відрізнити туриста від прихожанина? – замислюється в розмові з Тижнем парижанка Надін, яка мешкає недалеко від собору. – Кожен, хто схоче зекономити, радо назве себе ревним католиком, для атеїстів це — як радіо послухати! Сам принцип платного доступу до церкви є, по-перше, незаконним, а по-друге — неетичним».

«Але гроші на відновлення культурної спадщини десь треба знаходити», – вважають прихильники платного входу до Нотр-Даму. На користь такого рішення вони наводять приклади з практики інших держав світу. «Італійський Дуомо в Мілані, базиліка Санта Марія Новела у Флоренції,  барселонська Саграда Фамілія та славетне Вестмінстерське абатство у Лондоні практикують символічну плату, й світ від цього існувати не перестав, – аргументує студент художнього інституту Мішель. – Станом на сьогодні 5000 церков Франції потребують реставраційних та ремонтних робіт. Було б мудро прибутки з Нотр-Даму розподілити на ремонти інших храмів».

«Ця тема вже виникала в 2017 році», – нагадує FranceTVInfo. Провідна перешкода — закон від 1905 року, що відокремив церкву від держави. Він прямо забороняє платний вхід. «Це закон, що встановив світськість у Франції, і його дух – це дух спільної спадщини, відкритої для всіх, зокрема для тих, хто не є прихожанином або віруючим», – уточнює медіа.

«Пропозиція міністра культури приховує суто політичну мету, – припускають у часописі Le Monde. – Якщо пані Даті вдасться змінити закон 1905 року, прецедент дозволить згодом запровадити різні тарифи для парижан та гостей французької столиці».

«Міністр також висловився за те, щоб з 2026 року модулювати ціни на відвідування національних пам’яток і музеїв», – нагадує популярна французька газета. В такий спосіб просувається наступна думка: нехай би відвідувачі з-поза меж ЄС платили більше за вхідні квитки, не лише до Нотр-Даму, але й до інших туристичних символів Франції. Відтак ці додаткові гроші йшли б на оновлення спадщини країни». «Французи не повинні платити за все самі», – давніше казала Рашіда Даті, висловлюючись в унісон з прихильниками крайніх правих партій. Від бачення крайніх правих, зокрема, суттєво залежить, наскільки довго нинішній уряд протримається при владі.