Міністерство закордонних справ Польщі розсекретило документ, підготовлений Східним департаментом відомства 12 квітня 2010 року, у якому зазначається, що візит тодішнього прем'єр-міністра РП Дональда Туска 7 квітня до Смоленська і катастрофа президентського літака 10 квітня створили “простір доброзичливості” у польсько-російських відносинах. Документ оприлюднили в ефірі телеканалу TVP INFO..
“Зустріч прем'єрів Польщі і Росії 7 квітня у Катині, а також трагічна загибель польської делегації в авіакатастрофі у Смоленську 10 квітня створили особливий клімат у двосторонніх відносинах, який значно розширює простір до діалогу, співпраці і примирення”, – цитує телеканал витяг з документа зовнішньополітичного відомства.
У листі пропонується ряд дій, які мала б виконати Польща. Зокрема, йшлося про полюбовне вирішення питання стосовно позовів громадян РП проти Росії в Європейському суді з прав людини у Страсбурзі щодо польських жертв Катині за умови розсекречення Москвою матеріалів тієї справи. Крім того, в 90-річчя польсько-більшовицької війни 1920 року пропонувалося згадати про трагічну долю червоноармійців у польському полоні. В МЗС Польщі також пропонували реалізувати декілька спільних з Росією ініціатив на рівні ООН.
У коментарі з цього приводу чинний глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський заявив, що за цю справу має взятися прокуратура.
“Якщо нас попросять про експертизу, то ми зможемо оцінити, чи це була покірливість, чи підпорядкованість. Натомість я хотів би, аби цією справою зайнявся суд і прокуратура”,- підкреслив глава польської дипломатії.
Політики правлячої партії “Право і Справедливість” (PiS) вже назвали документ “скандальним”. На їхню думку, він свідчить про те, що в попередньому уряді “Громадянської платформи” (РО) були люди, “які думали по-російськи, а не по-польськи”. Натомість у РО підкреслюють, що після катастрофи усі говорили про примирення з росіянами, на чому навіть наголошував упродовж певного часу чинний лідер PiS Ярослав Качинський.
Публікацією документів правляча коаліція PiS намагається продемонструвати громадськості, що попередня влада йшла на необгрунтовані поступки Росії, зокрема й у контексті розслідуванні Смоленської катастрофи, передавши слідство виключно в руки росіян і не вимагаючи від самого початку передачі Варшаві уламків розбитого літака президента Лєха Качинського.
Нагадаємо, 3 квітня Польща висунула звинувачення російським авіадиспетчерам. На думку експертів, російські авіадиспетчери давали помилкові команди екіпажеві польського урядового літака. Ту-154М від початку направляли неправильно і літак був змушений прийняти різкішу траєкторію та знижуватися швидше. Як оцінює польська підкомісія, це були свідомі дії диспетчерів.
Літак Ту-154 польського президента Леха Качинського розбився 10 квітня 2010 року під Смоленськом. Загинули 96 людей – 88 пасажирів і вісім членів екіпажу. Серед загиблих – президент, його дружина і частина керівництва країни.
У січні 2011 року контрольована російською владою МАК оприлюднила остаточний звіт про причини Смоленської трагедії, в якій всю провину за катастрофу польського урядового літака Ту-154 поклала на польську сторону, не побачивши жодної вини в діях росіян. Згодом у Росії заявили, що не видадуть Польщі уламки літака Качинського.
Як повідомлялося, 7 березня 2016 року у Варшаві розпочалося повторне розслідування Смоленської катастрофи.
Міноборони Польщі оприлюднило відеозапис зустрічі колишнього прем'єра країни Дональда Туска з російським президентом Владіміром Путіним і Сєргієм Шойгу, який обіймав у той час посаду голови МНС, в день Смоленської катастрофи.
Міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич заявив, що записи розмов Туска і Путіна в день Смоленської катастрофи суперечать підсумкам розслідування.
21 березня 2017 року Міноборони Польщі звинуватило Туска в злочинній бездіяльності у справі щодо Смоленської катастрофи. Антоній Мацеревич заявив, що голова Євроради заключив з Путіним нелегальну угоду на шкоду Польщі і повинен за це відповісти.