Майкл Бініон журналіст, дописувач The Times

Сміття з хати

Світ
22 Березня 2021, 12:19

Світ сколихнули вибухові заяви про британську королівську родину, які в телеінтерв’ю зробили Меґан Маркл і її чоловік принц Гаррі, онук королеви. Зізнання спричинили скандал і хвилювання в Америці та у Великій Британії й особливо в королівській родині. Обурення через расизм і снобізм, що як наслідок вирує в суспільстві, завдали удару старенькій королеві з рекордно тривалим терміном правління, спричинили розкол у громадській думці й укотре поставили під сумнів доцільність монархії у Великій Британії.

В інтерв’ю, яке зайняло майже дві години ефіру і яке переглянули мільйони людей в Америці та Британії, Меґан сказала Опрі Вінфрі — провідній інтерв’юерці у США, — що почувалася ізольованою й самотньою в Букінгемському палаці, резиденції королеви. А також обмеженою і стиснутою, адже їй не дозволяли бачитися з друзями, коли заманеться, не підказували, як поводитися, і — найгірше — не пропонували допомоги, коли вона потребувала психотерапії. Меґан зізналася Опрі, що подеколи мала думки про самогубство.

 

Читайте також: Рідкісний вид

 

Також Меґан розповіла, що напередодні народження її сина Арчі хтось із королівської родини (щоправда, не королева й не її чоловік принц Філіп) поцікавився у принца Гаррі, якого кольору може бути шкіра в їхньої дитини. Наполовину темношкіра, наполовину біла Меґан сприйняла це запитання як жахливо нетактовне й расистське. Також вона, схоже, пов’язала його з рішенням Букінгемського палацу не давати її синові титул «принца», припустивши, що воно продиктоване побоюваннями, що Арчі не буде повністю білим. Меґан також наголосила, що в палаці їй погрожували позбавити її та Арчі захисту поліції й охорони, коли вони залишили Англію й оселилися в Каліфорнії.

Спричинений фурор призвів до розколу і у Великій Британії, і в США. Молодих британців обурив расизм у королівській родині, тому здебільшого вони симпатизують Меґан. А також вони звинуватили найстаршого сина королеви принца Чарльза в черствості після того, як Гаррі поділився, що його батько кілька разів не відповів на його телефонні дзвінки з-за океану. Дехто критикує саму 94-літню королеву, яку дуже поважають. Але більшість уважає, що монархія — застаріла інституція, яка мусить змінюватися.

Наразі немає справжнього руху за скасування монархії. Єлизавета ІІ перебуває на троні вже 69 років — довше, ніж будь-який монарх за понад тисячу років, — і вона дуже популярна. Проте принц Чарльз — значно менш популярний, а тому після смерті королеви може посилитися республіканський рух

Серед британців старшого покоління ставлення зовсім інше. Їх обурило інтерв’ю, яке вони вважають егоїстичною спробою Меґан зажити собі слави. На їхню думку, вона наїв­на й хитра: не зробила жодних зусиль влитися в королівську родину або підлаштуватися до ролі, яку взяла на себе, коли вийшла заміж. Вони гадають, що на інтерв’ю в неї мали би зажадати пояснень, чому вона має погані стосунки із власним батьком, чому не звернулася до лікаря за допомогою, коли відчула депресію, і чому вирішила вдатися до рішучої атаки проти королівської родини в час, коли 99-річний принц Філіп перебував у лікарні через проблеми з серцем. Деякі коментатори на телебаченні навіть назвали її брехухою, що натомість спричинило шквал протестів і звинувачень: мовляв критика прoти неї викликана насамперед расизмом.

Букінгемський палац оприлюднив коротку заяву від імені королеви, де порушені в інтерв’ю питання, особливо щодо раси, названо «тривожними». Проте королева наголосила, що вони розв’язуватимуть їх приватно. Не заперечуючи жодних звинувачень Меґан, королева підкреслила, що «деякі спогади можуть різнитися», але питання буде розглянуто дуже серйозно. Вона також наголосила, що і Меґан, і Гаррі завжди будуть «членами родини, яких дуже люблять».
Очевидно, тактика королівської родини спрямована на те, щоб якнайбільше обмежити розколи. Лише за кілька днів після інтерв’ю королева, яка впродовж пандемії майже не виходила з Віндзорського замку, із нагоди британського тижня науки взяла участь в інтернет-дискусії про експедицію на Марс — і мала жвавий та веселий вигляд, ба навіть жартувала. Жоден інший член родини не прокоментував інтерв’ю, усі намагаються вдавати, наче все як «зазвичай».
Та чи це справді так? Чи може монархія уникнути наслідків звинувачень у расизмі в часи, коли набирає обертів рух Black Lives Matter і в усіх громадських дискусіях домінують гострі суперечки про расові питання? Відкритим лишається питання про те, чи є «расизмом» спекуляції про колір шкіри дитини, яка народжується в батьків різних рас. Чимало британців, зокрема й тих, хто одружений із людьми з іншим кольором шкіри, вважають, що Меґан перегинає палицю із чутливим сприйняттям. За їхніми словами, багатьом справді цікаво, на кого буде більше схожою дитина у змішаному шлюбі — на батька чи матір. Старший брат Гаррі принц Вілльям категорично відкинув наявність расизму в королівській родині.

 

Читайте також: Королева Єлизавета II встановила рекорд за часом перебування на британському престолі

Однак інше питання полягає в тому, чи справді протокол монархії такий суворий, що не дозволяє приймати чужаків. Меґан — не єдина, кому нелегко виявилося адаптуватися. Перша дружина принца Чарльза принцеса Діана була дуже нещасною і вважала королівське життя ледь не нестерпним. Вона пережила тривале й сумне публічне розставання з Чарльзом, який і далі зустрічався зі своєю колишньою дівчиною Каміллою. Спричинені скандали й оприлюднені деталі сильно підірвали імідж королівської родини. Ба навіть іще раніше інша чужинка, Сара Ферґюсон, яка вийшла заміж за другого сина королеви принца Ендрю, зі скандалом полишила королівську родину: її сфотографували з черговим коханцем, і вона розлучилася з Ендрю. У далекому 1936 році королівську родину сколихнуло зречення престолу королем Едвардом VIII. Він пробув королем менш ніж рік і наполягав на одруженні з двічі розлученою американкою всупереч волі британського уряду й тодішній панівній моралі. Наступником став його брат — король Ґеорґ VI.

Деякі з колишніх розривів і скандалів були значно зліснішими й серйознішими, ніж нинішня сварка. Проте відмінність зараз у тому, що постає питання: на що очікують від членів королівської родини і що їм можна робити? Чи можуть вони жити власним життям і працювати? Чи можуть висловлюватися щодо політичних питань? Чи можуть насолоджуватися звичайними свободами пересічних громадян? Королева ніколи не озвучувала політичних поглядів і зберігає повний нейтралітет як глава держави. Натомість її син Чарльз дав зрозуміти, що коли стане королем, то хоче й далі висловлюватися щодо питань, які його турбують: довкілля, зміна клімату, архітектура й можливості для молоді. Наразі немає справжнього руху за скасування монархії. Єлизавета ІІ перебуває на троні вже 69 років — довше, ніж будь-який монарх за понад тисячу років, — і вона дуже популярна. Проте принц Чарльз — значно менш популярний, а тому після смерті королеви може посилитися республіканський рух. Безсумнівно, чимало колишніх британських колоній, які досі визнають королеву главою держави, зокрема Канада, Австралія, Нова Зеландія, Ямайка й інші Карибські острови, після її смерті швидко скасують монархію у своїх країнах і стануть республіками.

 

Читайте також: Королева Великої Британії обіцяє тиснути на Росію через агресію в Україні

Імідж королівської родини, без сумніву, зіпсувався і в Америці. Почасти тому, що Меґан американка, тож її скарги на нетурботливий та упереджений британський істеблішмент набули широкої підтримки. Почасти тому, що американці не поділяють досі поширеного серед британців переконання, що емоції краще тримати при собі, а не оприлюднювати на телебаченні. «Зірки» у США, власне, й утримують свої позиції за рахунок того, що постійно виставляють напоказ свої почуття: так само, як це зробила Меґан. Любов американців до британської монархії, що стала прибутковою туристичною атракцією, може швидко згаснути.

Загалом панує думка, що інтерв’ю Меґан ускладнить їхнє із принцом Гаррі примирення з рештою родини, до того ж тепер малоймовірно, що вони повернуться зі свого добровільного вигнання в Каліфорнії. Для більшості людей це найсумніший наслідок, тому їм жаль, що Меґан вирішила висловитися.