Після тривалої роботи для американського каналу CNN Марія Ресса, філіппінка, що виросла в Нью-Джерсі, разом із трьома колегами у 2012 році заснувала Rappler. До того як сайт розпочав роботу, видання існувало лише як фейсбук-сторінка, адже журналістка вірила в силу соціальних мереж, які здатні привнести позитивні зміни в суспільство. «Наш заклик у 2012-му звучав як «соціальні медіа задля суспільного блага», — пригадує вона в інтерв’ю американському каналу MSNBC. «Однак у 2016-му році, коли президент [Родріґо. — Ред.] Дутерте посів свій пост, ми першими відчули зміну», — додала вона. Під час президентських виборів 2016 року фейсбук відіграв значну роль у перемозі чинного президента Родріґо Дутерте. Однак це не була історія успіху демократії, а радше навпаки. Тому співзасноване Рессою видання Rappler займалося викриттям дезінформації, яку ширили прихильники майбутнього президента в мережі, та звертало увагу на слабкість техногіганта в протистоянні таким кампаніям. Ця робота вилилася в численні погрози журналістці та виданню.
У 2018-му людьми року за версією журналу Time стали «стражі» у «війні за правду». Тоді видання в різних куточках світу відзначило журналістів, які своїми діями відстоювали свободу слова перед загрозою авторитаризму. Однією з них була Марія Ресса та її видання Rappler. «Це створило для мене певний захист», — пояснила журналістка.
Читайте також: Китай проти перегляду домовленостей між Філіппінами та США
Нобелівська премія миру — нова та найбільш вагома відзнака для сміливої філіппінської журналістки — дісталася їй та її виданню у, ймовірно, ще більш непростий час, аніж той, коли видання лише нарощувало свою потужність. У травні 2022 року на Філіппіни чекають чергові президентські вибори, тож жовтень, коли Ресса та її видання отримали Нобелівську премію, — це саме початок передвиборчої кампанії. Президенти Філіппін обмежені одним терміном. Саме тому формально чинний президент Родріґо Дутерте не може балотуватися на цю посаду ще раз. Однак він все одно не бажає втрачати владу. Цьогоріч одним із кандидатів на посаду президента є син попереднього диктатора Маркоса — Фердинанд Маркос-молодший, більш відомий за прізвиськом Бонґбонґ. Згідно з опитуванням, проведеним A Pulse Asia, він лідирує в перегонах.
Єдина, хто може випередити його, — це донька чинного президента Сара Дутерте. Поки що вона не виявила бажання стати президенткою, але і місцева, і західна преси пишуть, що політикиня може замінити одного з уже зареєстрованих кандидатів, пізніше долучившись до кампанії. Так зробив її батько у 2016-му. А передувала такому рішенню хвиля начебто народного заклику до участі у виборах. Таке зараз можна спостерігати і щодо Сари Дутерте. І Бонґбонґ, і Дутерте-молодша — вигідні для чинного президента кандидатури.
Та поки що над президентом Родріґо Дутерте нависло розслідування Міжнародного Кримінального Суду (МКС). Війна проти наркотиків, яку він розпочав одразу після свого обрання, за даними правозахисників, призвела до загибелі десятків тисяч громадян. Чимало правопорушень під час цієї війни проти наркотиків на Філіппінах стали відомими також завдяки роботі журналістів Rappler та особисто Марії Ресси.