Наприкінці травня АМКУ визнав монополістами низку операторів ринку зв’язку, зокрема, компанії «Київстар», «МТС-Україна», «Астеліт» (ТМ life:)), «Голден Телеком» (ТМ Beeline) тощо. Контролююча інстанція зацікавилася механізмом визначення тарифів на інтерконект – плати, яку оператор перераховує своєму конкурентові за з’єднання з його номером. Відтепер ці тарифи визначатимуть не оператори, а Національна комісія з питань регулювання зв’язку з урахуванням собівартості телефонного з’єднання та планової рентабельності операторів.
Експерти запевняють, що безпосереднім наслідком використання нового механізму розрахунку тарифів на інтерконект стане відмова стільникових операторів від пропозиції безплатних (або наддешевих) розмов усередині мереж. Причина –оператори не зможуть компенсувати втрат від безплатного з’єднання своїх абонентів за рахунок підвищення вартості інтерконекту. Таким чином розмови для членів однієї родини, які зазвичай користуються послугами одного оператора, будуть дорожчими.
Нові тарифи (симетричні для всіх гравців ринку) вводитимуть протягом 2009 – 2010 років. За прогнозами операторів, у серпні 2010-го ціна інтерконекту становитиме 30–40 копійок (зараз середній тариф – 50 копійок). У зв’язку з цим очікується здешевлення розмов між абонентами операторів-конкурентів.
Гліб Вишлінський, аналітик компанії GfK Ukraine, звертає увагу на те, що рішення АМКУ вигідне невеликим компаніям, зокрема «Астеліту», «Голден Телекому» та «УРС». «Встановлення нижчих тарифів призведе до збільшення рентабельності та нарощування мережі абонентів невеликих операторів», – вважає Вишлінський. На його думку, «Київстар» і«МТС» стануть менш прибутковими, оскільки їхні доходи значною мірою формувалися на основі високих ставок інтерконекту.
Ще в лютому 2009-го виручка стільникових операторів зменшилася вперше за всю історію існування мобільного зв’язку в країні – до 1,9 млрд грн (на 11,5% рік до року). З початку року практично всі гравці ринку підняли ціни на 15–25%. Поки що подорожчання торкнулося здебільшого найдешевших чи рідко використовуваних сервісів, наприклад, SMS-повідомлень (середня вартість зросла з 0,25 до 0,35 грн) та роумінгу (збільшення вартості на 20–50%). Експерти прогнозують, що до кінця року стільниковий зв’язок подорожчає ще на 15–20%.