Слідування власним інтересам та обережність. Місце Ізраїлю в російсько-українській кризі

23 Лютого 2022, 17:39

Протягом нинішнього загострення в українському інфопросторі кілька разів згадувався Ізраїль. Вперше цю країну згадали 3 лютого, коли Breaking Defence написав статтю на тему заборони країнам Балтії передавати Україні зброю ізраїльського виробництва. У цій статті було вказано, що Ізраїль зацікавлений у збереженні хороших відносин із Росією. Це потрібно близькосхідній республіці для можливості проведення атак проти проіранських сил в Сирії та порушувати постачання зброї ліванській Хезболлі. Тоді представники Балтійських країн та Ізраїлю обходили цю тему, або заперечували наявність такого конфлікту.

11 лютого вийшла стаття на «Радіо Свобода», присвячена питанню визнання Ізраїлем Голодомору та надання військової підтримки. Там дійшли висновку, що «з огляду на експертні оцінки самих ізраїльтян, напрошується висновок, що і в питанні допомоги Україні у посиленні її обороноздатності, і в питанні визнання Голодомору геноцидом у Ізраїлі оглядаються на реакцію Кремля». Крім того, у статті зачіпається питання євреїв із пострадянського простору, які часто симпатизують Росії, навіть якщо походять з України.

Читайте також: "Путін мріє стати царем і це факт". Що у Туреччині думають про визнання Росією "Л/ДНР"

21 лютого це проявилось у заяві Авігдора Лібермана, міністра фінансів та лідера політичної партії «Наш дім Ізраїль», більшість електорату якої складають мігранти з пострадянського простору. Він, відповідаючи на питання, чи Ізраїль буде вводити проти Росії санкції разом з міжнародною спільнотою, заявив, що «Україна та Росія впораються без Ізраїлю. Ескалація конфлікту носить поки що віртуальний характер, тому поки нема потреби позначати дії Ізраїля».

При цьому міністр закордонних справ Ізраїлю Яїр Лапід на питання про те, чи введе його країна санкції проти РФ разом із Заходом відповів ствердно. Однак він визнав, що єврейській державі потрібно поводитися обережно, пам'ятаючи про інтереси в Сирії. Також Лапід порівняв Ізраїль із країнами Балтії, заявивши, що «його держава також має кордон з Росією – це Сирія». Така різниця в позиціях міністрів відображає неоднозначність сприйняття ізраїльтянами російсько-українського конфлікту.

І востаннє, коли Ізраїль згадувався в українських ЗМІ в контексті поточної ескалація – це питання перенесення посольства до Львова. Там Андрій Садовий уже встиг зустрітись з ізраїльським послом Мехелем Бродським та обговорити «як країні жити в умовах постійних стресів».

У свою чергу, на сайті уряду Ізраїлю 22 лютого також з’явилось повідомлення Лапіда про те, що пріоритетом країни у випадку ескалації є евакуація своїх громадян. Він передав подяку Польщі, Угорщині, Молдові, Румунії та Словаччині, які відгукнулись на прохання Ізраїлю дозволити ізраїльтянам скористатись сухопутними прикордонними переходами. Крім того, у двосторонніх відносинах склалась ситуація, в якій посольство кожної з країн розташоване не в місті, яке інша вважає своєю столицею.