Слідство у справі збиття MH17 надало суду документ “Оцінка подій в Україні 2013 – 2014 років” з російськими наративами

Суспільство
15 Липня 2021, 18:22

Журналістка, судова оглядачка видання “Грати” Тетяна Козак зазначила, що до матеріалів слідства додали близько 1000 телефоних переговорів між бойовиками так званої "ДНР" та російським керівництвом. Відповідні перехвати слідству надала Служба безпеки України.

 

"Саме через це захист має багато питань.Мовляв, Україна зацікавлена в тому, щоб покарати Росію, тому тут наявний конфлікт інтересів. На останньому засіданні суд частково став на сторону захисту і запитав у спеціаліста, чи можливо якось перевірити автентичність цих записів. Тому Нідерландський криміналістичний інститут має ще сказати свою думку", – зазначила експертка.

 

Козак підкреслила, що у цих перехватах СБУ – перегвори бойовиків з початку липня 2014 року по 18-19 липня 2014 року. 

 

"Зокрема там були переговори Бородая з Сурковим, де йшлося про необхідну підтримку, потім Гіркін зідзвонювався з Аксьоновим, теж намагався просити допомоги. Також є прямі свідчення, що "Бук" був біля поля у Первомайському, вони засекречені, але вони є. Крім того, є свідки у керівництві РФ та так званої "ДНР". Прізвища наразі не називають, але ми знаємо, завдяки різним дослідженням у тому числі Bellingcat, що одним зі свідків є Роман Лягін – "ексголова ЦВК ДНР", якого СБУ затримала наприкінці 2019 року і який досі перебуває в СІЗО. Шевченківський суд слухає його справу, у якій йому інкримінується кілька статей ККУ, зокрема №438 "Порушення звичаїв і правил ведення війни". І ось, власне, Роман Лягін є одним зі свідків у справі збитого боїнга", – розповіла журналістка.

 

Крім того, слідство надало суду так званий бекграунд "Оцінка подій в Україні 2013-2-14 року". Деякі оглядачі звернули увагу, що інформація у цьому документі співзвучна з російськими наративами. Зокрема, там йдеться про мовне питання, яке нібито розєднувало суспільство, та про етнічні "моменти". 

 

"Слідство наголошує, що спиралося на заяви міжнародних гуманітарних організацій (ОБСЄ, Amnesty International), які слідкували за цим процесом. Також відслідковували повідомлення у ЗМІ. Водночас суд декілька разів зазначав, що не дає політичної оцінки, а лише встановлює факти. Під час процесу суд дуже ретельно розглядає версії російської пропаганди стосовно боїнгу і поступово ці фейки розбиває.Тому, окрім цього бекграунду, мені здається, що суд дуже ефективно бореться з російською пропагандою", – додала Тетяна Козак.

 

Прокуратура Нідерландів каже, що розслідування у справі MH17 триває і що обвинувачення можуть бути висунуті додатковим підозрюваним, зокрема тим, хто віддав наказ стріляти, і підозрюваним операторам ракетної установки "Бук".

 

Наразі обвинувачувані:

 

  • Ігор Гіркін, громадянин Росії, службовець російської Федеральної служби безпеки у відставці, який називав себе «міністром оборони ДНР».
  • Сергій Дубінський, громадянин Росії, відставний службовець Головного розвідувального управління Міністерства оборони Росії.
  • Олег Пулатов, громадянин Росії, відставний офіцер російської армії.
  • Леонід Харченко, громадянин України, командувач підрозділу розвідки угруповання "ДНР".

 

Зараз не відомо, скільки ще триватиме процес, але суд оголосив, що у вересні можливість для виступу дадуть родичам загиблих. На думку експертки Тетяни Козак, вердикт суду може бути вже до кінця цього року.