Причиною відмови від реалізації проекту "Південний потік" стала не лише геополітична напруженість, але і слабкий попит на російський газ у Європі, яка намагається скоротити залежність від поставок енергоносіїв з РФ. Про це йдеться у звіті міжнародного рейтингового агентства Fitch.
На думку експертів Fitch, в середньостроковій перспективі потреба країн ЄС в російському газі може бути задоволена за рахунок поставок по газопроводу "Північний потік", а також вже існуючих газопроводах, які проходять по території України.
"Споживання природного газу для вироблення електроенергії протягом найближчого десятиліття буде поступово знижуватися, тоді як загальний попит на газ у Європі, включаючи його використання для промислових і комунальних потреб, зростатиме вкрай незначно", – наголошується у звіті Fitch.
За оцінками агентства, стійке зростання споживання газу в електроенергетиці розпочнеться не раніше 2026 року, після виведення з експлуатації ряду АЕС, а також вугільних теплових електростанцій.
У Fitch вважають, що нагальна потреба в поставках додаткових обсягів російського газу відсутня в даний час також і в Італії з Грецією, куди газ може прийти за новим маршрутом "Південного потоку", що проходить через Туреччину.
Як відомо, 1 грудня під час візиту до Туреччини Президент Росії Владімір Путін оголосив про відмову від реалізації проекту "Південний потік". Він мотивував це відмовою Болгарії, через територію якої повинен був пройти газопровід, дати дозвіл на початок будівництва. Путін зазначив, що в разі реалізації цього проекту Болгарія отримувала б не менше 400 млн дол. у якості плати за транзит газу.
Нагадаємо, проект будівництва «Південного потоку» був заблокований Єврокомісією.
Одна з головних претензій європейських чиновників до проекту полягає в тому, що згідно з правовими нормами ЄС, постачальник енергоносіїв, в даному випадку – Газпром, не має права контролювати доступ до трубопроводів.
Також нагадаємо, що раніше словацький газопровідний оператор Eustream запропонував побудувати новий газопровід для доставки газу з Західної Європи на Балкани, який зможе замінити російський проект "Південний потік".