Скулшутінг. У Росії набирає популярності стрілянина в закладах освіти

Суспільство
21 Вересня 2021, 15:42

Внаслідок стрілянини 20 вересня у російському місті Пєрмь загинуло 8 людей, 24 людей постраждало. 18-річний студент прийшов до одного із корпусів Пєрмського державного національного дослідницького університету й з рушниці почав розстрілювати студентів та викладачів. Перед цим він написав допис у соцмережах із детальним планом масового вбивства. Рушницю він отримав офіційно незадовго до трагедії.

Раніше, у травні 2021 стрілянина відбулась у Казані, столиці Татарстану. Загинуло 9 людей, постраждало 32. Стрілець – 19-річний студент Ільназ Галявієв підірвав вибухаючий пристрій та відкрив вогонь у гімназії №175, внаслідок чого загинуло 7 восьмикласників та 2 вчителів. Дозвіл на зброю нападнику також видали незадовго до стрілянини, у квітні.

У листопаді 2019 стріляли у коледжі в місті Благовєщенськ, в Амурській області. 19-річний студент коледжу Даніїл Засорін в аудиторії застрелив свого однолітка й поранив ще трьох. Після цього вчинив самогубство. Російська служба BBC пише, що раніше знайшли відео, де людина, схожа на нападника розповідала, буцім хоче розстріляти людей так само, як раніше це зробили у школі Колумбайн у США. Серед неофіційних причин називають цькування однокласників. Також повідомляється, що дозвіл на рушницю стрілець отримав за кілька місяців до трагедії.

Читайте також: Чи стане Брейвік культовою особою?

16-річний студент філії Новосибірського коледжу транспортних технологій у місті Барабинськ Ілья Іваністов у березні 2018 року під час занять почав стріляти з батькової рушниці по однолітках. Охоронця навчального закладу тоді не було на місці. Один зі студентів отримав поранення. Ще двоє вистрибнули з вікна і отримали переломи ніг. Після скоєного стрілець наклав на себе руки у дворі коледжу.

Ще одна масова стрілянина відбулась у місті Івантєєвка, що в Московській області у вересні 2017 року. Тоді дев’ятикласник Міхаїл Півнєв приніс до школи, де навчався саморобний вибуховий пристрій, сікач і пневматичну гвинтівку. В результаті атаки ніхто не загинув, однак постраждало 4 осіб.

Перший випадок стрілянини в школі після трагедії у Беслані відбувся у одному з районів Москви у лютому 2014 року. Учень 10 класу Сергій Гордєєв увірвався до школи й розстріляв з гвинтівки 2 людей, один силовик отримав поранення. Це перший в історії Росії розстріл, вчинений школярем.

Розповсюджуються інформація, що деякі стрільці перед атакою подіями у США 1999 року, тоді у школі Колумбайн двоє учнів Дилан Кліболд та Ерік Гарріс вбили 13 людей та поранили 21, після чого обоє скоїли самогубство. Вони повідомляють про зацікавлення через соцмережі й перебирають образ американських нападників, як “івантєєвський стрілець” Міхаїл Півнєв. Через такі припущення Владімір Путін навіть підписав відповідний закон, який забороняє “колумбайн-спільноти” для захисту дітей в інтернеті та блокує такі групи і контент.

Також натяк на трагедію в Колумбайні простежується у масовому розстрілі студентів в окупованому Керчі. Тоді 18-річний студент коледжу Владислав Росляков заклав вибухівку в їдальні, так само, як це зробили стрільні в Америці та розстріляв 21 людину, загалом постраждало понад 60 осіб. Після скоєного студент наклав на себе руки. На фото з камер спостереження видно, як Владислав Росляков перевдягнувся у одяг, схожий на той, що носив Ерік Гарріс в день стрілянини 1999 року. З цим інцидентом пов'язаний ще один скандал, коли російська журналістка брала інтерв'ю у загиблої. На російському пропагандистському каналі "Росія 1" журналістка Ольга Скабєєва в програмі "60 хвилин" брала коментар у "очевидиці" подій, студентки коледжу Аліни Керової. Проте дівчина є в числі загиблих у день стрілянини. Про те, що голос не належить вбитій повідомляли і друзі дівчини. Скабєєва згодом пояснила це тим, що дівчина, що назвалась ім'ям Аліни Керової, ще не знаючи, що та загинула.

На фото Владислав Росляков в коледжі перед стріляниною.