Скоро відлига

ut.net.ua
29 Січня 2010, 00:00

Рік 2010 розпочався з катаклізмів: незвичай­­но міцних морозів в Україні, морозів і понаднормових опадів у Європі, страшного землетрусу на Гаїті, що до того ж спричинив соціальний вибух. ЗМІ традиційно пов’язують всі ці аномалії між собою та з глобальним потеплінням. Тиждень також спробував пошукати зв’язок і дізнатися, чи довго ще українцям мерзнути і ковзатися.

«Сильні морози будуть до 29 січ­­ня, – повідомила начальник відділу метеорологічних прогнозів Гідрометцентру Людмила Савченко. – А потім почнеться суттєве підвищення температури, вже в перші дні лютого очікуємо відлигу». На думку Савченко, нічого дивного в морозах -20 для України немає. «На тлі теплих зим, що були в Україні протягом останніх 20–30 років, такі морози видаються чимось незвичайним, проте насправді вони є нормальними для нашого клімату», – каже Людмила Савченко.

Прогнозів на наступний рік у Гідрометцентрі не роблять, проте кажуть, що морозна зима цілком може повторитися ще раз. А разом із нею і понаднормові опади, і карколомна ожеледиця.

«Усе відбувається циклічно, з коливаннями, – стверджує старший науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту МНС України. – Наприкінці першої половини ХХ століття почалося потепління, потім буде похолодання. Це нормальний кліматичний процес. Періоди різких коливань температурного режиму були завжди, і викид в один бік, наприклад, той, що зараз спостерігається в Україні, нічого не означає. Можна говорити про вплив людського чинника на температурний режим, але стверджувати щось напевне важко: планета живе сама по собі».

Натомість прибічники теорії глобального потепління вважають, що будь-які аномальні прояви є наслідком зміни середньої річної температури і в будь-якому разі все закінчиться розтаванням Антарктиди й підтопленням значних територій на всіх материках світу.

Поміж українських вчених є й ще песимістичніші сценарії розвитку подій. «Ми увійшли в епоху великого вимирання, – вважає еколог, кандидат біологічних наук Віталій Межжерін. – Історія вже знає шість таких періодів. Будь-яке велике вимирання має змінити матерію, що існує на землі. Колись зникли динозаври, сьогодні домінантою у світовому співтоваристві є людина, тож зникнути маємо саме ми. Паралельно з температурними гойдалками спостерігається стискання землі, як наслідок – землетруси. Людина забагато взяла від землі й не думала нічого віддавати натомість». На думку фахівця, в майбутньому для України найбільшими небезпеками є засухи й підтоплення, а також аварії на шахтах: «Аварії також відбуваються у результаті стискання землі, потрібно змінити стратегію видобування вугілля, проте люди не хочуть цього робити».