Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Скомпрометувати ЗСУ: як путінська пропаганда провокує недовіру до українського війська

Війна
17 Серпня 2022, 12:35

Чим важче стає російській армії в Україні, тим активніше Кремль використовує гвардію корисних ідіотів та корисливих розумників, яких здалеку не так вже й легко розрізнити між собою. Західна зброя — одна з найважливіших складових українського спротиву, тому зусилля московських пропагандистів систематично зосереджені на тому, аби ця зброя в Україну припинила надходити.

Як посіяти недовіру в колах союзників Києва? Застосовуючи випробувану техніку Кремля: добре перемішати правду з вигадками, десь ту суміш прилаштувати, а потім розігнати по каналах та сайтах, афілійованих з московськими пропагандистськими ресурсами. Два свіжі приклади: маніпуляції навколо того, що певна частка військової допомоги союзників нібито не надходить на фронт, а також фейк про перепродаж українцями американських дронів Switchblade-300 у даркнеті.

До кампанії з відсотком західної зброї, котра нібито не доходить на лінію вогню, доклався американський телеканал CBS. «Канал стверджував, ніби переважна частина переданого до Києва арсеналу не потрапляє до рук української армії, — розібралася з наклепницьким сюжетом фейкчекінгова служба французького щоденного часопису Libération. — Проблема полягає в тому, що матеріал, який нині вилучений з перегляду, спотворив цитату одного зі спікерів та не надав жодних доказів».

Libération наголошує, що саме Донателла Ровера, дослідниця кризових і конфліктних ситуацій з центрального офісу Amnesty International, виступає тим джерелом, яке підштовхує аудиторію до сумнівів. Відразу після її твердження про те, що нібито нереально дізнатися, як саме розподіляється військова допомога, в сюжеті виникає вирваний з контексту фрагмент інтерв’ю данського волонтера Жонаса Охмана, який каже: «Після того, як допомога перетнула кордон, лише 30% досягають пункту кінцевого призначення». Тізер відразу ж підказує глядачу, що зброя може «розчинитись у повітрі» або бути використана не за призначенням.

 

Читайте також: Спадок окупації. До кого апелює радянська пропаганда у Латвії

 

Жонас Охман збунтувався, американський телеканал вилучив передачу з усіх своїх платформ. Проте кремлівські тролі не розгубилися. Сюжет було миттєво перекладено та розтиражовано по всіх пропагандистських ресурсах. Його й нині легко побачити, попри те, що CBS вправно умив руки. «Коли я казав про 30%, йшлося про загальну ефективність західної допомоги станом на травень, походячи з досвіду нашої структури Blue/Yellow, — уточнив на своїй сторінці Facebook данський волонтер. — Я не говорив про те, [що зброя] може бути вкрадена або зникати, лише про швидкість, логістику, розподіл, ефективність і розподіл пріоритетів. Матеріал може не надійти туди, куди він мав би потрапити. Це означає, що він потрапляє до підрозділів, дещо віддалених від фронту (які мають пріоритет). Але я не кажу, що цю зброю перекидають на чорний ринок. Якби такий трафік існував, ми б це побачили. І у нас немає жодних ознак цього».

Це уточнення цитують фактчекери з Libération, але не телеканал CBS та всі, хто долучився до поширення фейку. Як сталося, що до поширення цієї неправдивої інформації причетна та сама дослідниця з Amnesty International, залишається лише здогадуватись. Сама вона виправдовується у Twitter наступним чином: «Я лише сказала, що будь-яка держава, яка постачає зброю іншим державам, повинна мати потужні механізми, щоб відстежувати рух зброї, бо зброя та може тривати довше, ніж війни та уряди. Моя думка стосувалася відповідальності держав, які продають, дарують, санкціонують продаж або іншим чином передають зброю, а не її одержувача(ів)». Наївність, затятий пацифізм, бажання завжди залишатися у білих шкарпетках чи свідоме підігрування Кремлю? Це не так і важливо. Лихо скоєне: сюжети про «розкрадення» західної військової допомоги бадьоро гуляють мережею, і зупинити лавину дуже складно.

 

Читайте також: Казус Шейли Фітцпатрик. Де закінчується совєтологія і починається російська пропаганда

 

Другий приклад — вигадки, буцімто українці підторговують американським дроном  Switchblade-300. Як дослідили українські журналісти з проєкту StopFake, російські пропагандисти, щоб не довго мучитись, скористалися скріншотами 7-річної давнини про безпілотники, що були збиті в Сирії. «Фейк був створений за давно відпрацьованою схемою: спочатку створюються фейкові сторінки з оголошеннями, наповнюються фейковою інформацією. Потім на основі цих вкидів з’являються новини на прокремлівських ресурсах. Це стає приводом для залякування європейців майбутніми «річками зброї в містах», для звинувачення України у продажу зброї, і після цього — для того, щоб поширювати вимоги припинити її постачання», — розповідає StopFake. Це нічого, що підбитий дрон лежить на газеті, де всі тексти арабською! Десятки прокремлівських сайтів радо розігнали фальшивку різними мовами.

Як боротися з поганою звичкою кремлівських пропагандистів обмволяти українців на кожному кроці? Насамперед — розвитком якісної преси з солідною аналітикою та ретельною перевіркою інформації. Вчасними спростуваннями на всіх рівнях. Співпрацею з громадським сектором тих західних держав, які активно допомагають Україні. Пацифізм заради пацифізму себе вичерпав. Настав час прийняти ту реальність, яка є, та не боятись жорстко протидіяти агресору.