Скасування статті про незаконне збагачення. У НАБУ прокоментували рішення КСУ

28 Лютого 2019, 11:14

Національне антикорупційне бюро України прокоментувало рішення Конституційного суду, яке передбачає позбавлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, наголосивши, що це відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень. Про це повідомила прес-служба НАБУ.

 

"Відтепер мільйонні статки, отримані з джерел, законність яких не доведена, в Україні не вважаються карним злочином. Такий крок, на думку Національного бюро, є політично вмотивованим і протирічить зобов’язанням України за ратифікованою Конвенцією ООН проти корупції, домовленостям із Міжнародним валютним фондом та Європейським союзом", – йдеться в повідомленні.

 

У НАБУ переконані, що страх відповідальності напередодні початку роботи Вищого антикорупційного суду України включив своєрідні політичні механізми регуляції.

 

Як зазначається, детективи Бюро зараз розслідують факти незаконного збагачення на загальну суму понад півмільярда гривень в межах 65 кримінальних проваджень.

 

"Серед осіб, походження статків яких викликає питання на предмет законності джерел походження, — чимало суддів, прокурорів, народних депутатів, колишніх та чинних керівників органів державної влади. Рішення КС означає, що всі кримінальні провадженні в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті. Так само як і справи, які вже слухаються в суді. Йдеться про голову Державної аудиторської служби (обвинувачується у незаконному збагаченні на майже 10 млн грн), військового прокурора сил АТО (майже 3 млн грн незаконного збагачення), судді з Луганщини (понад 13 млн грн), міністра інфраструктури (понад 4 млн грн)", – наголошується в повідомленні.

 

Крім того, у відомстві спрогнозували, що поновити розслідування стосовно фігурантів всіх проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення (в разі повернення відповідної статті до ККУ) буде неможливим, адже закон не має зворотної сили.

 

"Тому набуте майно за замовчуванням вважатиметься законним, безвідносно до джерел його походження. Переконані, що такий перебіг подій не відповідає суспільним інтересам та вимогам очищення влади від корупції. Прийняте рішення Конституційного суду – це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи", – додали в НАБУ.

 

Читайте також: Скасування статті про незаконне збагачення. Реакція політиків на рішення КСУ

 

Як повідомлялося, 27 лютого Конституційний суд України оприлюднив рішення про скасування статті 368-2 Кримінального кодексу, що передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. 

 

Нагадаємо, 26 лютого стало відомо, що Конституційний суд України скасував статтю 368-2 Кримінального кодексу, що передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення.

 

12 грудня 2017 року до суду на покарання за незаконне збагачення поскаржились 59 народних депутатів. Їхні інтереси у суді представляв парламентар від "Народного фронту" Павло Пинзеник. Підписи під поданням також поставили Дмитро Колєсніков та Ігор Шурма від "Опозиційного блоку", Максим Поляков і Євген Дейдей від "Народного фронту", Антон Кіссе від "Відродження" та інші.

 

Згідно з розкладом КС, засідання щодо статті 368-2 дійсно мало відбутись 26 лютого.

 

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили у 2015 році. Це було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленим меморандумом.