Нещодавно журналісти-розслідувачі чеського видання Seznam Zpravy опублікували інтерв'ю з сином прем'єр-міністра країни Андрея Бабіша, в якому він зробив, на перший погляд, неоднозначну заяву. Зокрема, Бабіш-молодший стверджує, що минулого року його відправили в окупований Крим проти волі та утримували там, щоб "сховати" на тлі гучного корупційного скандалу батька. Наразі Бабіш-молодший живе у Швейцарії разом з матір'ю, першою дружиною очільника уряду.
Як відомо, Бабіш-молодший разом із батьком та деякими іншими членами родини фігурують у так званій справі "Гнізда лелеки" щодо махінацій з дотаціями Євросоюзу. Мова йде про старовинний маєток, який вирішили реконструювати у сучасний готельно-конфенційний комплекс. Переобладнання коштувало 350 млн крон, з них 50 млн – грант ЄС.
У свою чергу, Бабіш-старший заявив, що син психічнохворий, тому усі його заяви про викрадення неправдиві. Глава уряду запевняє, що розслідування навколо "Гнізда лелеки" політизоване, а шахрайства під час надання євросубсидій начебто не було. Крім того, діагноз Бабіша-молодшого не дає йому можливості свідчити у цій справі.
Тиждень.ua розповідає, як корупційні махінації глави чеського уряду пов'язані з його посадою і родиною.
"Гніздо лелеки"
Холдинг Agrofert, власником якого є Бабіш, на сьогодні є гігантом сільськогосподарської, харчової та хімічної промисловості. У нього входять десятки компаній Чехії, Польщі, Словаччини, Угорщини, ФРН і Нідерландів. Водночас частиною холдингу є і медіаконцерн MAFRA, який володіє багатьма ЗМІ. Тобто у політику Бабіш прийшов, будучи мільярдером і медіа-магнатом.
Бабіш заснував політичний рух ANO 2011 року, а у 2013-му пройшов у парламент. Згодом він стає міністром фінансів і заступником глави уряду.
Проте з часом увесь бруд починає спливати на поверхню. Бабіш не може надати чіткі відповіді на питання про походження свого майна. Крім того, у суспільстві почали говорити про комуністичне минуле політика, оскільки ЗМІ писали про його співпрацю з СТБ (чехословацька КДБ). Однак найбільшим ударом по його репутації стає гучний корупційний скандал щодо махінацій з грантом ЄС на готельно-конференційний комплекс "Гніздо лелеки" (Čapí hnízdo). Комплекс отримав таку назву через головну будівлю, побудованій у формі пташиного гнізда.
Бабіш спочатку не хотів розкривати справжніх імен власників ферми "Гніздо лелеки", власністю яких вона була на момент подачі заявки на надання великих європейських дотацій. Лише згодом він зізнався, що у момент отримання євросубсидій власниками ферми були двоє його дітей 35-річний Бабіш-молодший та 39-річна Адріана, а також брат його цивільної дружини. Čapí hnízdo до 2007 року було частиною холдингу Agrofert. Потім на п'ять років компанія була з нього виведена, а її акції були переоформлені таким чином, щоб ферма, будучи невеликою фірмою, могла претендувати на виділення дотацій ЄС у розмірі близько 50 млн євро. Отримавши грант, вона знову повернулася у число фірм Agrofert.
Між тим, згодом Бабіш підтвердив "менш серйозні порушення бюджетної дисципліни" через які надійшла вимога повернути із загальної суми дотацій 3,7 мільйона крон. Однак адміністрація Центральночеського краю, де розташована ферма, санкцію скоротила. У результаті "Гніздо лелеки" заплатило лише близько 37 тисяч крон.
Депутати нижньої палати парламенту у січні позбавили Бабіша і першого заступника голови ANO Ярослава Фалтинека, також пов'язаного як бізнесмен з цією фірмою, депутатської недоторканності. Тобто очільники були позбавлені імунітету і можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності у справі про махінації з євродотаціями.
Перші допити у рамках справи почалися вже у лютому. Розслідування цього проекту почали також органи ЄС. У доповіді Європейського бюро по боротьбі з шахрайством (OLAF) йщлося, що одержувач дотації від ЄС на фінансування "Гнізда лелеки" представив недостовірні дані. Крім того, анонімна структура, що була на той час власником "Гнізда лелеки", не відповідала вимогам прозорості.
Кримська "відпустка"
Розслідування справи зайшло у глухий кут, коли у сина і доньки Бабіша, на яких записаний готельний комплекс, знайшли психічні захворювання. Дивно, адже Бабіш-молодший мав ліцензію авіапілота, що передбачає щорічне проходження медкомісії. За інформацією ЗМІ, довідку про психічне захворювання, що не дає йому можливості відповідати на запитання слідства, склала чеський психіатр Діта Протопопова. Жінка незабаром стала місцевим депутатом від ANO. А 39-річна донька Адріана , за словами глави чеського уряду, страждає на біполярний розлад. Однак раптовість хвороб в обох дітей ставить під сумнів правдивість усіх пояснень прем'єра.
У свою чергу, Seznam зазначає, що поліція два роки безуспішно намагалася знайти Бабіша-молодшого, щоб допитати у рамках справи. Адже саме його підпис зафіксований у документах щодо фінансування "Гнізда лелеки". Журналісти видання Сабіна Слонкова та Їржі Кубік дізналися, що наразі син прем'єра перебуває у Швейцарії, де він проживає в одній квартирі з матір'ю, першою дружиною бізнесмена Беатою. Хлопець підтвердив репортерам, що раніше підписував деякі документи для "Гнізда лелеки", однак не може згадати їх змісту.
Під час розмови він повідомив, що надіслав з приводу свого недобровільного перебування в анексованому Криму у 2017 році е-мейл до чеської поліції, що, однак, не мало наслідків. Виконавцем цього злочину він назвав росіянина Пєтра Протопопова, чоловіка лікарки Протопопової. Як відомо, він працює водієм у тій самій компанії Бабіша Agrofert. Водночас сам Протопопов від коментарів відмовився.
Екс-пілот також заявив журналістам, що у минулому через конфлікт з поліцією потрапив до Національного інституту психічних захворювань, де й зустрівся з психіатром Протопоповою. Бабіш-старший призначив її консультантом з питань охорони здоров'я у період, коли очолював Мінфін. Наразі вона подала у відставку.
Після розголосу щодо махінацій у справі "Гніздо лелеки" Протопопов, за твердженням сина прем'єра, насильно відвіз його в окупований Крим. "Я боюся цієї людини… Він сказав мені в Україні: я та твій батько зробимо все, щоб тебе зачинити", – говорив він. У разі відмови виїхати йому погрожували психіатричною лікарнею. Як запевняє Бабіш-молодший, росіянин утримував його в Криму тривалий час в орендованих квартирах, спочатку у Севастополі, а потім в Ялті. "В окупований Крим він відвіз мене на підставі російської візи в паспорті. Потім ми повернулися до Європи. Я перебував у Словаччині і втік на автобусі до Швейцарії", – стверджує він.
Під загрозою політичного краху
Шість опозиційних партій, які володіють 92 кріслами у парламенті, після інформації про ймовірне викрадення сина прем'єра висунули пропозицію про висловлення вотуму недовіри уряду Бабіша. Усього для оголошення уряду вотуму недовіри необхідно голоси 101 депутатів.
Водночас соціал-демократична партія (ČSSD), яка входить у коаліцію з ANO, розглядає варіант заміни Бабіша. Соціал-демократи вимагають чіткого роз'яснення від очільника уряду. Скоріш за все, ČSSD схиляється до словацької моделі, коли прем'єр добровільно йде у відставку. У свою чергу, його має замінити інший член ANO. "Ми будемо розбиратися з цією ситуацією. Я підтримую контакт з прем'єр-міністром…Ми вимагатимемо чітких і конкретних відповідей" – заявив лідер ČSSD Ян Гамачек. Водночас він не виключив, що партія може вийти з коаліції.
Однак є одне велике "але". Відставка Бабіша є малоймовірною через те, що чинний президент Мілош Земан відкрито став на бік Бабіша, як за часів його керівництва Мінфіном, так і зараз. Глава країни жодним чином не втручається у розслідування махінацій мільярдера, однак погоджується, що справа начебто є політизованою. Проросійська риторика після останніх президентських і парламентських виборів в країні "зблизила" двох високопосадовців. У підсумку такий "союз" розірвати буде досить складно.