Олена Чекан Журналіст

Скалок вічності

ut.net.ua
3 Квітня 2009, 00:00
Уявляєш, сиджу в кав’ярні як дурепа, чекаю майже годину. Вже хотіла йти, та раптом підходить щось плюгавеньке й до­питливо так на мене дивиться: «Свєта?» – «Ага, – кажу. – А ви хто?» – «Віталік. Я вас давно вже розглядаю, ви чи не ви…» – Це ж треба! А на сайті – такий красень», – скаржиться подрузі молодичка в маршрутці. А та їй: «Так і тебе ж на комп’ютері підправляли!»
 
Принади й ошуканство фотошопу
 
Ретуш – так називали втручання у фотозображення до початку ком­п’ютерної ери. Завдяки безіменним майстрам зникали віспини на обличчі Сталіна, бородавки у Хрущова, погляд Брежнєва ставав більш осмисленим, а пляма на чолі Горбачова бліднішала. Натомість наші бабуні, дідусі й батьки виглядали щасливішими, а їхній одяг справляв враження майже нового.
 
Зараз, якщо вам терміново потрібно зробити фото на документи, а в перукарні ви були бозна-коли, та й вбрання непідходяще, врятує фотошоп. Завдяки цій комп’ютерній програмі вам зроблять пристойну зачіску і навіть підфарбують волосся. Запропонують на вибір декілька варіантів офіційного одягу, а його кольори нафантазуєте самі. І вже хвилин через двадцять можна бігти в якусь амбасаду по візу чи до відділу кадрів рідного підприємства по нову перепустку. Коштує ця послуга разом зі зйомкою до 60 грн. Якщо ж із одягом і зачіскою у вас усе гаразд, – гривень 25 за чотири фотокартки.
 
«Як я не вмовляю замовниць, як не пояснюю, що все одно вас побачать наживо, – не розуміють. Викидають шалені гроші. До $1500 за фотосесію з подальшою ком­п’ю­терною обробкою», – розповідає Станіслав, колись один із найкращих київських майстрів чорно-білого фотопортрета. Ательє, де він працював, із появою «мильниць» закрилося, а Стасик перекваліфікувався на маестро кольорових портфоліо. Обладнав у власній квартирі студію, записуються до нього за місяць, у черзі – модельки та пані, яким аж кортить вийти заміж за іноземців. Інколи, оскаженівши від свого марудного заняття, Стас повертається до старого. Тоді з’я­в­ляються його чорно-білі шедеври, а з ними, як і колись, нагороди на міжнародних конкурсах.
 
Цифрове покарання
 
Якщо «мильниці» спричинили закриття професійних ательє, то поява цифрових технологій доконує фото­салони-лабораторії, що якраз і розцвіли під час «мильничного» буму.
 
Олексій Місуренко, фахівець мережі фотокрамниць «Ексар», розповідає: «Ми зазнали подвійного удару. Спочатку через появу недорогих цифрових фотоапаратів різко зменшився обсяг друку. Люди знімають тисячі фотографій, але не друкують їх, як колись, бо самі ладнають у своїх ноутбуках ком­п’ютерні фотоальбоми. А якщо й роздруковують, то лише одне-два фото, щоб на стіну в рамочці повісити. Ну а тепер настала криза. Фотоматеріали, а вони ж усі імпортні, подорожчали. Одне фото зараз має коштувати щонайменше €1».
 
Виживають фотосалони, як правило, за рахунок розширення можливостей фотопринту. Деякі спеціалізуються на кухлях і майках: вдруко­вують на них фотографії. Ціна – до 50 грн за штуку. Інші пропонують зробити з вашої фотографії майже справжній намальований портрет. Примха ця не з дешевих. Сканування, обробка у фотошопі, якщо треба – реставрація і, нарешті, друк на полотні чи шовку. Загалом від 350 до 600 грн. Додайте до цього вартість оформлення: рамки коштують від 100 до 500 гривень.
 
Якщо у фотосалоні є обладнана професійним світлом студія, її вам радо здадуть в оренду. Тож коли вірите в свої сили, можете спробувати стати маестро – зазнімкувати свою родину, кохану/коханого, а то й улюблених домашніх тваринок. День роботи в студії обійдеться вам у $300–500. Зазвичай у таких ­фотосалонах можна замовити й постановочні фотографії: портрети, традиційні весільні та родинні фото. Художня зйомка коштує від 100 до 1000 грн.
Допомагає фотосалонам утримуватися на плаву й так звана предметна зйомка. Ці фото стають ілюстраціями в рекламних та презентаційних буклетах і книжках. На виїзді з тією ж метою знімають інтер’єри. Ціна – до 50 грн за один знімок.
 
Ну й, звісно, репортажна зйомка: весілля, банкети, офіційні й приватні урочистості, дитячі свята і забави. Вартість такої одноденної роботи може дорівнювати від $200 до $1000.
 
Що можуть міні-лаби
 
Та найчастіше люди звертаються до маленьких скромних фотолабораторій, які туляться в підземних переходах, напівпідвальчиках чи у двох-трьох невеличких кімнатах десь на першому поверсі.
 
Попри мізерну кубатуру, там вам нададуть досить велике розмаїття фотопослуг, чималий асортимент супутніх товарів (плівки, диски, флешки, пам’ять, фотоальбоми тощо) й демократичні ціни.
 
Уже багато років моя родина у своїх фототурботах користається таким фотосалоном. «Зараз поменшало замовлень на друк фотографій, а ось на документи зніматися стали навіть більше, може, тому, що навколо багато консульств, – ділиться спостереженнями оператор цифрового друку Сергій Даниленко. – Ціни поки що тримаємо старі, давніх клієнтів не розгубили. Ну й почали надавати нові послуги: їздимо на фотосесії до офісів – знімаємо співробітників на документи й сайти. Виклик фотографа – 100 гривень».
 
Надрукувати тут фотографію з плівки коштує, залежно від розміру, 0,90–16 грн, із цифри – 1,8–16 грн. Ціна відцифровки одного кадру з плівки на диск – 1–5 грн, сканування з фотографії – 5 грн. Запис із картки пам’яті на DVD – 15, на флешку – 7, копія DVD – 30 грн. А ще тут можна замовити календарі, листівки й вітальні адреси. З готового макету це коштуватиме 30 грн, а зі зробленого майстрами салону – до 150 грн. Також у салоні реставрують старі фотографії (20–200 грн) і роблять пречудові колажі на кшталт наївних сільських фотозібрань, коли під одним склом розміщували десятки різних фотографій. Саме такий сімейний колаж-пам’ятку я й замовила. Бо раптом зрозуміла, як бракує мені перед очима тих скалків давно минулих літ.

[1261]

 
ЦИТАТА
Жан-Поль Сартр

"Смерть надихає мистецтво фотографії: без неї воно навряд чи існувало б"