Денис Казанський член Тристоронньої контактної групи від представників Донецької області

Сюрпризи другого туру

Політика
13 Листопада 2015, 11:48

Місцеві вибори в Україні вперше розтягнулися майже на місяць. За новим законодавством кандидати в мери великих міст, які не дістали в день волевиявлення 50% голосів, мають довести свою перевагу в другому турі. Подекуди фаворитам вдалося відразу здобути переконливу перемогу, але більшості обласних центрів усе-таки доведеться пройти через другий акт політичної драми. І майже скрізь другий тур може принести сюрпризи.

Головною інтригою виборів, призначених на 15 листопада, вважають не так рейтинги кандидатів, як явку електорату. Незначним був інтерес громадян до місцевих перегонів 25 жовтня, у другому турі він напевне стане ще меншим. Хтось не піде голосувати, не побачивши свого кандидата у фіналі, комусь буде ліньки йти на дільницю вдруге, хтось, зауваживши великий розрив між висуванцями в першому турі, вирішить, що результат заздалегідь відомий і без нього. Зрештою, низька явка може кардинальним чином змінити розстановку сил. Другий тур принесе удачу тим претендентам, чий електорат виявиться дисциплінованішим.

Несподіваним результатом можуть, скажімо, здивувати вибори в Києві. З одного боку, все начебто зрозуміло: нинішній мер Віталій Кличко з великим відривом обійшов усіх конкурентів. Із другого — його електорат може просто не прийти на другий тур, думаючи, що інтрига вичерпана.

Не секрет, що найвища явка на виборах зазвичай буває в роки інтригуючого протистояння. Наприклад, у 2004-му, коли за президентське крісло билися Янукович і Ющенко, на другий тур президентських виборів прийшла рекордна за всю історію України кількість виборців — майже 28 млн. Ні до, ні після цього на жодне голосування стільки людей ніколи не з’являлося. У 2010 році, коли Віктор Янукович боровся за крісло з Юлією Тимошенко, дільниці відвідало тільки близько 24 млн осіб. Причому не дорахувалася виборців саме Тимошенко, яка мала репутацію більш прозахідного політика.

Читайте також: Мішель Терещенко: «Не хочу, аби Глухів був буферною зоною»

У Києві інтригуючого протистояння не сталося, тому значна частина електорату діючого мера може не дійти до дільниць 15 листопада. А ось опоненти Кличка цілком здатні мобілізуватися за принципом «за кого завгодно, аби лиш проти нинішньої влади». За суттєвого зниження явки Борислав Береза здатен дати бій сьогоднішньому градоначальникові.

Схожа ситуація склалася практично в усіх містах, де має бути другий тур виборів. Інтрига відсутня, мабуть, лише у Львові, де Андрієві Садовому не вистачило відсотка для перемоги в першому раунді протистояння. Гаряче, певно, буде в Дніпропетровську, де у другий тур вийшли умовно проукраїнський та умовно проросійський кандидати: Борис Філатов та Олександр Вілкул. Якщо судити виключно за результатами виборів до міської ради, то електоральний резерв Філатова більш значний, бо всі голоси українських демократичних партій напевне перейдуть йому. Однак є імовірність, що Вілкулу вдасться мобілізувати на другий тур навіть тих людей, які зігнорували перший. У Дніпропетровську багато мешканців голосуватимуть за принципом «хто завгодно, тільки не Коломойський». Коли врахувати одіозність олігарха, це не дивно.

низька явка може кардинальним чином змінити розстановку сил. Другий тур принесе удачу тим претендентам, чий електорат виявиться дисциплінованішим

Цікаво, що на Дніпропетровщині інтрига крім обласного центру зберігається ще в чотирьох містах. 15 листопада виборчі дільниці відкриються також у Павлограді, Кривому Розі, Дніпродзержинську та Нікополі. Причому в двох останніх другий тур відбудеться без представників Опозиційного блоку. За крісло мера там боротимуться представники «Солідарності» й УКРОПа.

Вибори в Павлограді вже зажили скандальної слави. Там ЦВК спробувала забезпечити перемогу в першому турі кандидату від Опозиційного блоку надто оригінальним способом. Після підрахунку голосів виборча комісія своїм вольовим рішенням просто «зменшила» населення 90-тисячного міста на 500 осіб — до 89 500 жителів. Після цього за законом другий тур став непотрібним.

Одначе таке кричуще хамство ЦВК відразу викликало велике обурення та шквал звинувачень на адресу влади. У терміновому порядку 500 «зниклих» павлоградців повернули на місце, а з ними і другий тур. У ньому кандидатові від Опозиційного блоку протистоятиме ветеран АТО від партії УКРОП. Щоправда, шанси на перемогу в нього невеликі, адже в Павлограді значним адмінресурсом володіє Рінат Ахметов, який зробить усе, щоб забезпечити перемогу своєму ставленику.
Не обійшлося без скандалу й у Кривому Розі. Там у другий тур вийшли Юрій Вілкул (молодший брат Олександра) від Опозиційного блоку та Юрій Милобог від «Самопомочі». Ситуація цікава тим, що Вілкул виграв тур із великим відривом, але при цьому проукраїнські партії в міськраді здобули більше голосів, ніж Опозиційний блок. Таким чином, у Милобога є шанси значно збільшити свій результат у другому турі, об’єднавши навколо себе демократичні сили. На сьогодні підтримку на виборах йому вже висловили БПП, УКРОП та «Сила людей», а ось «Батьківщина» відмовилася підтримати проукраїнського кандидата. Причина такого демаршу проста. Лідер криворізької «Батьківщини» Ольга Бабенко давно перебуває в тісних ділових стосунках із Юрієм Вілкулом. Її фірми кілька років стабільно виграють тендери й отримують гроші з міського бюджету Кривого Рогу. Таким чином, партія Тимошенко в місті фактично перебуває в коаліції з Опозиційним блоком і діє в його інтересах. У керівництві політсили поки що на цю ситуацію не відреагували.

Читайте також: Артем Семеніхін: «Я не збираюся зупинятись на Конотопі»

На протистояння Опозиційного блоку та «Самопомочі» 15 листопада чекає і Миколаїв. Такий розклад виявився досить несподіваним для міста на Південному Сході України. І хоча «опозиціонер» Дятлов набрав майже на 20 тис. голосів більше, ніж його опонент Сенкевич від «Самопомочі», другий тур також може принести несподіваний результат, якщо останньому вдасться мобілізувати електорат демократичних сил.

Цікаво, що нинішній мер Миколаєва Юрій Гранатуров навіть не вийшов у другий тур виборів. Його поразка стала сенсацією передвиборчої гонки.

А от у сусідньому Херсоні в другому турі позмагаються колишній член «Батьківщини» Володимир Миколаєнко та кандидат від тієї самої партії Владислав Мангер. Кандидат від партії «Наш край» Володимир Сальдо свою кандидатуру з виборів раптово зняв.

У Чернігові в другий раунд із мером Олександром Соколовим вийшов народний депутат від БПП Владислав Атрошенко. Розрив між кандидатами невеликий. При цьому патріотично настроєні городяни скаржаться на відсутність вибору. Атрошенко — єдиний депутат від «Солідарності», який голосував у січні 2014 року за диктаторські закони. Соколов у минулому був членом Партії регіонів, а нині йде на вибори від «Нашого краю». Швидше за все, у другому турі явка в Чернігові суттєво впаде, адже багато містян вважають неможливим підтримувати будь-яку з кандидатур. Певну частку абсурду народному волевиявленню в Чернігові додає і той факт, що партією «Наш край» фактично
керують із Адміністрації президента.

Читайте також: Олександр Солонтай: «Країні потрібен кадровий резерв. Партії мають його виховувати»

У Черкасах у другий тур вийшов нинішній мер Сергій Одарич, якому протистоятиме Анатолій Бондаренко від «Батьківщини». Тут, як і в інших містах центральних та західних областей, суперництво вже не проходить за принципом «ватнік — патріот», на відміну від Південного Сходу. Тому спрогнозувати розподіл голосів у другому турі складніше.

Проте місцями протистояння обіцяє бути дуже цікавим. Так, у Луцьку кандидат від УКРОПа та діючий мер від «Солідарності» 25 жовтня фінішували з невеликим розривом. Таким чином, 15 листопада напевне подарує нам велику бійку. Адже на Волині значний вплив має Ігор Коломойський, стосунки якого із владою ніяк не можна назвати простими.

Традиційно цікавими обіцяють бути перегони на Закарпатті. У другий тур виборів мера Ужгорода вийшли кандидат від «Відродження» Богдан Андрєєв та колишній міський голова Сергій Ратушняк. У 2009 році останній прославився скандальними антисемітськими висловлюваннями на адресу Арсенія Яценюка, а також нападом на дівчину, яка агітувала за його партію. Однак на симпатіях Ратушнякових виборців це не позначилося.