Сім головних музичних подій 2011 року

Культура
3 Січня 2012, 12:38

У той час як з блакитних екранів спостерігаємо перманентне бомбування попсою з боку східного сусіда, боротьба за слухача на живих майданчиках країни відбувається майже на смерть. Фактично щомісяця столиця гримить концертами відомих західних виконавців, і логічно, що все менша кількість людей готова платити чималенькі суми за те, щоби послухати маловідомі гурти-початківці. Чимдалі рідше прокладають собі шлях до лав усталеного музичного пантеону вихідці з фестивальних майданчиків та сцен live-пабів. Брак перспективної молоді, так званої свіжої крові, – сумний індикатор того, що за сучасних музичних умов вижити здатні лише найсильніші. Зашкарублий консерватизм медіа-простору цей стан тільки посилює. Отож не дивина, що більшість гучних подій у світі вітчизняної музики протягом останнього року пов’язана з відомими гуртами й упізнаваними прізвищами.

Читайте також: П'ять головних кінематографічних подій 2011 року

ПРОТЕСТ ПРОТИ «ДАНИНИ»

Останньою у 2011-му акцією був виступ музикантів проти змін до Закону України «Про гастрольні заходи в Україні», який безпідставно та брутально нищить усе, що знаходиться поза поняттям «депутатський корпоратив». Наразі законопроект пройшов перше читання, і якщо його таки приймуть, музикантам доведеться сутужно.

ВІН ВЕРНУВСЯ ДОМІВ

З-поміж решти виступів українських виконавців й презентацій нових альбомів на окрему увагу заслуговує концерт-триб’ют «Братів Гадюкіних» пам’яті лідера гурту Сергія Кузьмінського, що відбувся 3 червня у Палаці спорту. В одному місці й в один час прозвучали близько 20 найулюбленіших хітів гурту у виконанні запрошених артистів і самих «гадів».

МІЖНАРОДНИЙ ОРКЕСТР

Це було не дуже помітно загалу, але вкрай важливо для професійного розвитку наших музикантів: I, Culture Orchest­­ra – міжнародний оркестр, ініційований Інститутом Адама Міцкевича (Польща цього року диригувала у Євросоюзі й забажала відповідно вдарити класикою по європейській публіці). Якщо облишити політику та репертуар оркестру і зосередитися на професіоналізмі та методах роботи, то для України це неабиякий здобуток: до оркестру відібрали понад 10 українських молодих виконавців, поставили їх під нагляд професіоналів світового класу, і ті, хто це чув наживо, підтвердять, що оркестр звучав украй добре.

Читайте також: П'ять головних театральних подій 2011 року

ДЖАЗОВА АКТИВНІСТЬ

Протягом року щосереди у фойє культурно-освітнього центру «Майстер-Клас» Jazz in Kiev проводив концерти, що певним чином вивели український джаз на якісно новий рівень. Чого варті лише проекти Дениса Дудка та піаніста Олексія Саранчина. Або ж Катя Chilly у новому образі з піаністом і композитором Олексієм Боголюбовим. За іронією сам – звітний за рік – фестиваль Jazz in Kiev презентував чимало зірок світового джазу, однак жодного українського музиканта. Організатори навіть пишалися відсутністю «наших», деякі з них, до речі, прозвучали б на великій сцені геть непогано. Басист Арк Овруцький теж виявляв протягом року неабияку активність. Принаймні з купи концертів, що він організував, варто відзначити виступ вокаліста Кевіна Махогані, одного із перших у професійних рейтингах. Його випереджає тільки Курт Еллінґ, якого привіз восени донецький фестиваль «Do#Дж».

СПРАВИ ФЕСТИВАЛЬНІ

Серед найсумніших подій у фестивальному житті країни – скасування проведення «Гогольfest». Ще одна музична втрата – вперше за 11 років свого існування не відбувся міжнародний фестиваль «ЧАЙКА Open Air». Втім, попри похмурі тенденції, постав новий фестиваль Summer Sound Griboffka International Music Fest, що має усі шанси увійти у шорт-ліст провідних подій року. Лишається сподіватися, що нині відбувається природний колообіг фестивалів і незабаром з’являться інші достойні новачки. Визначальною рисою фестивального життя 2011-го стало те, що багатьом відвідувачам погода підпсувала настрій, продемонструвавши слабкі місця в організації опенейрів.

Читайте також: П'ять головних літературних подій 2011 року

ЮВІЛЕЙНИЙ ВРОЖАЙ

2011 рік видався врожайним на круглі й визначні дати для багатьох українських гуртів. Безсумнівно, одним із наймасштабніших і найгучніших святкувань став ювілейний концерт гурту «ВВ», який вже 25 років перебуває на музичній орбіті. Під час величезного шоу розміром зі столичний Палац спорту відбулося тимчасове возз’єднання класичного складу (Скрипка, Сахно, Піпа, Здоренко). Також у листопаді відсвяткував 20-річчя творчої діяльності гурт Mad Heads XL – ще одна серйозна дата для української музики. Серед грудневих іменинників – 15-річний «Тартак» і 10-річний «Скай».

ПРОЕКТ РОКУ – «БРЮССЕЛЬ»

Фронтмену гурту «Океан Ельзи» Свято­славу Вакарчуку знову вдалося викликати жвавий інтерес довкола свого нового проекту. Цього разу під назвою «Брюссель» він об’єднав найвідоміших музикантів країни: піаніста Дмитра Шурова, басиста Петра Чернявського, ударника Максима Малишева, гітариста й бек-вокаліста проекту Сергія Бабкіна. Окрім гучних імен – нестандартна презентація цього творчого об’єднання, що відбулась 13 грудня в форматі онлайн-трансляції живого концерту на YouTube-каналі. До нового альбому, що з’явився для завантаження у день концерту, увійшло 12 треків, а вже у квітні 2012 року команда пообіцяла вирушити в турне. 

Читайте також: П'ять головних мистецьких подій 2011 року

Автор:
Тиждень