Заклик робочої групи ООН звільнити Джуліана Ассанжа «не здійснить ніякого формального впливу на хід розслідування» щодо засновника сайту Wikileaks, повідомила офіційний представник шведської прокуратури Карін Розандер.
Ассанж перебуває в посольстві Еквадору в Лондоні, де йому надали притулок у 2012 році, щоб допомогти уникнути екстрадиції до Швеції за звинуваченням у зґвалтуванні двох жінок в 2010 році. Сам Ассанж побоюється, що в разі екстрадиції до Швеції, влада цієї країни видасть його США.
5 лютого спецгрупа ООН офіційно визнала безпідставним переслідування засновника WikiLeaks і незаконним позбавлення його волі.
«Робоча група ООН з безпідставних затримань вважає, що позбавлення волі в різних формах, якому піддавався Джуліан Ассанж, є протиправним затриманням», – йдеться у заяві представників Організації Об’єднаних Націй.
«Робоча група наполягає на тому, що незаконне затримання Ассанжа має припинитися, а його право на свободу пересування та фізичну недоторканність повинне дотримуватися», – зазначається у висновку.
Крім того, на думку експертів ООН, Ассанж має право на компенсацію за факт переслідування та затримання від влади Великобританії і Швеції.
Цю частину висновку ООН радо привітав президент Еквадору Рафаель Корреа. Глава еквадорської держави очікує на матеріальні виплати Еквадору за утримання Ассанжа у дипломатичному представництві у Лондоні.
Він зауважив, що Еквадору і самому Ассанжу було завдано істотної моральний і матеріальний збиток, який слід було б компенсувати.
«Хто збирається компенсувати збитки, завдані Ассанжу і Еквадору? А знаєте, у скільки обійшлася підтримка безпеки посольства? Ми стикалися зі спробами шпигунства та іншими речами», – наголосив Корреа.
У британському уряді заявили, що «оскаржують і категорично відкидають» висновки експертів ООН.
Нагадаємо, 7 грудня 2010 року засновник сайту WikiLeaks Джуліан Ассанж був затриманий в Лондоні. У листопаді 2011 року Вищий суд Лондона виніс рішення про екстрадицію Ассанжа до Швеції. 16 серпня 2012 року Ассанжу отримав політичний притулок в Еквадорі, проте засновник WikiLeaks не може покинути межі еквадорського посольства у Лондоні через те, що він одразу буде заарештований та переданий до Швеції.
4 лютого 2016 Джуліан Ассанж заявив про готовність здатися британській поліції, якщо комісія ООН не підтвердить протиправність його переслідування. 5 лютого в ООН визнали протиправним затримання Джуліана Ассанжа і вимагають його звільнення.