Швеція та Фінляндія екстрадує 33 підозрюваних у тероризмі до Туреччини в результаті запрошення вступити до НАТО

29 Червня 2022, 20:33

Сьогодні Фінляндії та Швеції офіційно запропонували приєднатись до НАТО і підписати протоколи про приєднання. Раніше вступ до альянсу обох країн блокувала Туреччина, про що протягом останнього часу велися активні розмови, а на найвищому дипломатичному рівні – тристоронні переговори, на яких намагались дійти консенсусу. Вже на Мадридському саміті НАТО історія завершилась успіхом, хоча експерти не пророкували їй швидкого кінця через вимоги, які висувала Туреччина.

Як виявилось, на зустрічі в Іспанії Швеція та Фінляндія пообіцяли екстрадувати 33 підозрюваних у тероризмі, про що заявив турецький міністр юстиції Бекір Боздаг. Він додав, що Анкара нагадає скандинавським країнам про екстрадицію після підписання меморандуму, пише турецьке видання Daily Sabah.

«Досьє шести членів РПК (Робітнича партія Курдистану, – Ред.) і шести членів FETÖ (рух Гюлена, – Ред.) чекають у Фінляндії, а файли 11 членів РПК і 10 членів FETÖ у Швеції», – сказав Боздаг.

Раніше фахівці називали це питання дискусійним також через присутність політикині курдського походження в уряді Швеції, чим голос був вирішальним у проваленій спробі висловити недовіру міністру юстиції та внутрішніх справ країни.

Зараз за результатами зустрічей на саміті країни уклали тристоронню угоду. За нею Туреччина вимагає екстрадиції розшукуваних членів курдських партій та скасувати обмеження на турецьку зброю, введені після військового вторгнення Туреччини в північно-східну Сирію в 2019 році.

Після згоди виконати вимоги з боку північних країн, вчора Туреччина погодилася на вступ Швеції та Фінляндії до НАТО і в офісі президента повідомили, що Анкара «отримала те, що хотіла», включаючи «повну співпрацю… у боротьбі з терористичними групами».

Крім того, Daily Sabah відзначає, що рух FETÖ, партія «Демократичний союз» та Загони народної оборони (YPG), які раніше не називали терористичними в міжнародних угодах, за винятком РПК, тепер визнані терористами.

За словами міністра юстиції Туреччини, після підписання меморандуму Анкара стежитиме за виконанням зобов'язань, аби вони не залишались «на папері».

Перед самітом Ердоган заявляв, що порушуватиме питання про продаж винищувачів F-16 із президентом США Джо Байденом. Дозвіл на продаж техніки не був ультиматумом для рішення на користь скандинавів. Втім, сьогодні адміністрація Байдена підтримала потенційний продаж американських винищувачів Анкарі, повідомляє Reuters. Раніше США блокували постачання авіації через купівлю Туреччиною системи протиракетної оборони С-400 у Росії.

Фінляндії та Швеції знадобляться ще найімовірніше місяці для того, щоб офіційно приєднатися до НАТО, зауважує інформаційна агенція Al Jazeera, оскільки їх вступ до альянсу має бути ратифікований усіма державами-членами. Проте у вчорашній заяві президент Фінляндії Ніїністьо повідомив, що конкретні кроки щодо вступу будуть узгоджені союзниками по НАТО протягом наступних двох днів.