Жак Піттелуд — колишній посол Швейцарії у Вашингтоні, а тепер — у Брюсселі, він також є постійним представником при НАТО. Розпочинав свій шлях із швейцарської розвідки, у вільний час рятував родичів швейцарських громадян від геноциду в Руанді та розшукував воєнних злочинців у Європі. Крім того, Піттелуд має великий кар’єрний досвід бути послом.
В інтерв’ю для швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung припустив, що найгіршим сценарієм було б, якби американці вивели свій ядерний щит з Європи. Однак, на думку Піттелуда, позиція Вашингтона у будь-якому випадку буде вирішальною.
«Якщо США однозначно дотримуватимуться статті 5 статуту НАТО, то є великі шанси, що війни в Європі не буде. Якщо ж меседж Білого дому полягає у тому, що європейці повинні самі дбати про себе, навіть у разі подальшої агресії з боку Росії, то це буде небезпечно», — вважає він.
Піттелуд також пригадав розмову, яка відбулася за два роки до початку повномасштабної війни з високопоставленим членом адміністрації у Вашингтоні. Він тоді сказав, що Путін збирається незабаром розпочати конфлікт.
«Він запитав мене, чому я так думаю. Я відповів, що навіщо країні з ВВП Італії розбудовувати таку величезну армію, якщо ворога не видно ніде і ніколи? Це основи розвідки. Сьогодні російська економіка — це повністю економіка війни. Вона не буде перебудована так швидко», — каже дипломат.
Оцінюючи нинішній світопорядок, Піттелуд переконаний, що силова політика повертається: світ знову стає бісмарківським світом великих держав, у якому панують закони найсильнішого, а часи системи цінностей, заснованої на правилах, минули. І саме тоді, коли міжнародне право вже не має великого значення, можновладці приходять до ідеї перекроїти кордони.
«Якщо Міжнародний кримінальний суд буде дискредитований, військові злочини зростуть. Тут я бачу важливе дипломатичне завдання для нейтральної Швейцарії: вона повинна виступати за дотримання міжнародного права», — каже він.
Нагадаємо, раніше у розмові з Тижнем правозахисник, програмний директор Центру громадянських свобод Володимир Яворський зазначав, що санкції проти Міжнародного кримінального суду можуть зупинити будь-які розслідування по всьому світу і дуже вдарити по розвитку МКС: так що ми повернемося на 30 років назад, у час, коли світ не мав жодної структури, яка бодай якось стримувала би вчинення міжнародних злочинів.
Водночас, говорячи про роль Швейцарії у безпековій архітектурі Європи, Піттелуд каже, що хоч країна під час Холодної війни і мала одну з найбільших армій у Європі та сильну оборонну промисловість, сьогодні не змогла б захистити себе від бомбардування балістичними ракетами з Середземного моря.
«Ми не підключені до континентальної системи попередження і виявлення. Ми майже не виробляємо озброєння в країні. Моралізм переміг: не виробляй і не експортуй власну зброю, якщо це можливо! Фіни і шведи показують, що все може бути інакше. Вони були нейтральними до повномасштабної війни в Україні — і ніхто не сумнівався в їхньому нейтралітеті, хоча тоді вони були набагато тісніше пов’язані з НАТО, ніж ми сьогодні. Приклад також показує, що не може бути ніякого вступу частинами, ніякої тактики нарізання салямі: ви або в НАТО, або ні», — наголошує Піттелуд.