«Штурм — це тренд сезону». Що розповідають українські військові, які боронять Вугледар від російської навали

3 Серпня 2023, 14:32

У новому відео проєкту «Український Свідок» — місто Вугледар, а точніше те, що від нього залишилось. Як і у десятках міст на Донбасі, після повномасштабного вторгнення тут фактично не залишилось жодного цілого будинку: всюди побиті вікна, у стінах діри від прильотів. Росіяни випалюють вулиці магнієвими снарядами. Вони не є аж такими небезпечними, але завдають шкоди будівлям. Такої «розкоші», як світло та газ, у Вугледарі немає.

Як розповів старший сержант роти із позивним Веспер, бої за Вугледар були пекельними: росіяни десятками та сотнями гинули від 155 снарядів, їхня техніка підривалась на протитанкових мінах, після чого наші таранили ворога просто в лоб. Росіяни змогли дійти до східної околиці Вугледара, але ЗСУ їх звідти відтіснили. Зараз тут значно спокійніше, ніж взимку. Активні штурмові дії окупанти припинили приблизно у квітні.

Читайте також: Що відбувається на Бахмутському напрямку та куди рухатиметься ця операція — відеорепортаж

«Очікувати таких швидких результатів, які ЗСУ мали на Харківщині та Херсонщині минулого року, на Сході під час контрнаступу не варто, — вважає старший сержант. — Зараз противник вибудував кращу оборону, в нього достатньо резервів. І мотивації також вистачає».

При цьому Веспер не може сказати, що зараз у росіян є значна перевага в артилерії. «Під Сєверодонецьком та Лисичанськом співвідношення в артилерії було приблизно 1 до 20, — каже він. — А зараз… артилерії в них багато, але якості такої, як у нас, вони не мають. Наші 155-і дуже точні та можуть якісно затикати дірки в обороні». Весперу 27 років. На війні — з 2015го.

Військовий із позивним Пастор називає себе євангельським християнином. «Я не вбиваю людей, — каже він. — Я нищу ворогів». Пастор — мінометник, номер розрахунку.

Антон — один із цивільних, який залишається у місті. Він еквілібрист, навчався у Києві, а наразі живе у Вугледарі. Виїжджати не хоче. За час повномасштабної війни у місті, каже, багато чого переосмислив. При цьому Антон… вчить китайську та іспанську, тренується кожен день, готуючись до майбутніх виступів.

Воду та продукти цивільним, які лишаються у місті, привозять волонтери та капелани. Електроприлади жителі Вугледара заряджають генераторами. З 15 тисяч містян тут залишилось не більше сотні людей.


«Український свідок» – проєкт, створений 25 лютого 2022 року – на другий день після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головна мета проєкту – документування подій війни та поширення фото і відео-матеріалів в Україні і за кордоном.