Штучний інтелект: заявки на лідерство

Наука
8 Червня 2019, 09:51

США

У Штатах національна стратегія з розвитку ШІ з’явилася лише в лютому цього року. Президент Трамп підписав указ про створення American AI Initiative. Відповідно до цього документа, держава повинна надавати пріоритет інвестиціям у штучний інтелект, розвивати відповідні компетенції та підтримувати американські компанії. При цьому немає жодної інформації щодо обсягів фінансування такої ініціативи, та й сам документ не деталізує якихось проміжних етапів чи способів досягнення поставлених цілей. 

Нині США є беззаперечним лідером у розвитку технологій ШІ. Саме тут зосереджена значна кількість дослідницьких груп, які пропонують та впроваджують інновації на основі нейромереж. Однак варто зауважити, що більшість новинок надходить не з державних наукових інституцій, а з приватних компаній, таких як Google, Facebook чи Amazon. До того ж розвиток ШІ у Штатах стикається з перешкодами, яких не існує в недемократичних країнах, приміром таких, як Китай. Так, в Америці дуже серйозно дотримуються приватності даних та етичності використання тих чи інших технологій. Наприклад, у Сан-Франциско державним інституціям заборонено використовувати технології розпізнавання облич, і не лише через те, що ця технологія поки що недостатньо точна, а й із етичних міркувань. Різноманітні громадські рухи змушують топові технічні компанії відмовлятися від продажу державі своїх продуктів, створених на базі ШІ, щоб її інституції не використовували ці технології у правоохоронній чи оборонній системах. Таке відповідальне ставлення до впровадження нових розробок, безперечно, викликає повагу, але не сприяє закріпленню лідерства країни у сфері ШІ.

 

Читайте також: Штучний інтелект: загроза чи незріла технологія

 

Китай

З-поміж усіх країн Піднебесна розробила, мабуть, найбільш детальну та всеохоплюючу стратегію розвитку технологій ШІ. План розвитку наступного покоління штучного інтелекту було представлено в липні 2017 року. У ньому деталізовано необхідні ініціативи у сфері досліджень, індустріалізації, підтримки талановитих науковців, освіті, встановлення стандартів та нормативних вимог, етичних норм і безпеки. Загалом державна стратегія Китаю щодо розвитку ШІ включає три основні кроки: 
1) наздогнати конкурентів до 2020-го;
2) досягти світового лідерства в деяких напрямках ШІ до 2025-го; 
3) стати первинним центром інновацій у сфері ШІ до 2030-го.
Плани амбітні, однак і підтримка держави теж суттєва, що робить такий розвиток подій цілком імовірним. Так, бюджет на впровадження цієї стратегії становить $150 млрд. КНР активно фінансує державні дослідницькі інститути, а також співпрацює з приватними компаніями і вкладається в створення технологічних парків із розвитку ШІ у розмірі $2,1 млрд. 
Крім того, держава ставить досить чіткі цілі й щодо технічних досягнень галузі. Наприклад, одна з них — уже в найближчому майбутньому діагностувати 95% хвороб за допомогою технологій ШІ.

 

Німеччина

ФРН оприлюднила свою національну стратегію ШІ в листопаді 2018 року, однак і до того активно підтримувала розвиток цих технологій. Відповідно до опублікованої стратегії, уряд Німеччини планує упродовж наступних шести років витратити близько €3 млрд на розвиток ШІ. Очікується, що й приватний сектор інвестує в ці технології зіставну суму. 
Стратегія держави передбачає створення національної дослідницької мережі зі щонайменше 12 наукових центрів, у складі якої працюватимуть 100 професорів із відповідною спеціалізацією, та німецької обсерваторії зі ШІ, а також підготовку основних принципів розвитку та впровадження систем штучного інтелекту, які відповідатимуть законодавчим нормам у сфері захисту даних. 

 

Читайте також:  Як штучний інтелект піклується про здоров’я людей

 

Франція

Париж теж не збирається залишатися осторонь технічних можливостей, які надає ШІ, а тому президент Емманюель Макрон підтримав національну стратегію розвитку ШІ, що передбачає державні інвестиції в цю галузь обсягом €1,5 млрд упродовж найближчих кількох років. Французький план підтримки розвитку ШІ включає: 
1) фінансування місцевих фахівців у Франції та залучення талановитих науковців із-за кордону; 
2) запровадження політики відкритих даних; 
3) створення регуляторної та фінансової основи для сприяння розвитку вітчизняних лідерів у сфері ШІ;
4) розробку етичних норм, які гарантували б прозорість, зрозумілість і недискримінаційність використання ШІ.
Ця країна планує зосередити використання штучного інтелекту в таких напрямках, як охорона здоров’я, транспорт, екологія й оборона.

 

Велика Британія

Сполучене Королівство у квітні 2018 року оприлюднило власне бачення розвитку ШІ. У відповідному документі уряд зобов’язався інвестувати £1 млрд в освіту, інфраструктуру та бізнес-середовище, пов’язане з розвитком ШІ. Заплановано, що ці кошти використовуватимуться на фінансування 1000 науковців, 8000 спеціалістів із комп’ютерних технологій, побудову нового середовища для обміну даними, а також на створення трьох нових допоміжних органів, які займатимуться стратегічними та етичними питаннями щодо ШІ. 

 

Канада

Ця країна першою серед усіх інших розробила план розвитку ШІ. Стратегія була оприлюднена в березні 2017 року й розписана у федеральному бюджеті на 2017-й. Вона являє собою п’ятирічний план розвитку й підтримки ШІ з державним фінансуванням на рівні $125 млн. Особливістю цієї стратегії є зосередження на підтримці наукових досліджень у сфері ШІ, а отже, і перспективних учених. Загалом щодо ШІ країна планує досягти чотирьох основних цілей:
1) збільшити кількість науковців та випускників вишів із цієї спеціальності;
2) створити три наукові центри — в Торонто, Монреалі й Едмонтоні;
3) розвивати лідерство у сфері економічних, етичних, політичних і правових наслідків упровадження технологій ШІ; 
4) підтримувати національну дослідницьку спільноту, яка працює над ШІ.

 

Читайте також: Чи мають діти вчитися людських цінностей на алгоритмах?

 

Наприкінці минулого року в Канаді відбулася найпомітніша наукова конференція світу у сфері штучного інтелекту NeurIPS 2018, тож країна мала можливість продемонструвати готовність упроваджувати свою стратегію на практиці. Однак, на жаль, не обійшлося без неприємностей. Чимало дослідників, наукові праці яких відібрали для оприлюднення на цьому заході, не змогли прибути на нього, бо не отримали візи. Тож міжнародна наукова спільнота обговорювала й те, що на словах Канада нібито прагне збільшити кількість дослідників штучного інтелекту, однак на практиці не пускає до себе найкращих світових фахівців у цій сфері через ризик, що вони можуть залишитися в країні.

 

Росія

Коли мова заходить про політику РФ щодо ШІ, на Заході дуже часто згадують цитату Владіміра Путіна: «Той, хто стане лідером у цій сфері, буде володарем світу». Ця репліка сприймається як доказ існування своєрідної гонки озброєнь у сфері штучного інтелекту. 

 

Факти ж свідчать про дещо інше: якщо така гонка й існує, то Росія в ній напевне пасе задніх. Так, інвестиції в технології ШІ, які в США чи Китаї вимірюються мільярдами доларів, у РФ не перевищують $12,5 млн на рік. Незважаючи на це, звичайно ж, що після таких слів Путіна розвитком ШІ одразу перейнялися місцеві чиновники. У результаті Міноборони країни випустило перелік із десяти напрямків, за якими держава повинна підтримувати розвиток ШІ. Однією з особливостей цього плану є намір провести серію військових ігор, де було б визначено вплив моделей ШІ на характер ведення воєнних дій. Показовим є те, що опікується в РФ питаннями штучного інтелекту не будь-яке інше, а саме військове міністерство. Це однозначно показує, в якій саме сфері країна збирається впроваджувати відповідні передові технології. 

 

Фінляндія

Уряд цієї країни на півночі Європи усвідомлює, що не має достатньо ресурсів для конкурування зі США чи Китаєм у розвитку ШІ. Тому Фінляндія обрала свій особливий шлях до успіху. І спрямований він на навчання максимальної кількості громадян країни основам штучного інтелекту. Початкова мета — принаймні 1% населення має бути добре обізнаний, що таке ШІ, які можливості дає ця технологія та які ризики з нею пов’язані. Отож було запущено безкоштовний онлайн-курс, де основні концепції зі сфери ШІ пояснюються зрозумілою мовою для людей без технічної освіти чи досвіду програмування. У просуванні цього курсу, крім держави, узяло участь чимало приватних компаній, які заохочували до проходження навчання своїх співробітників. Курс справді став популярним і досі його пройшло вже понад 170 тис. осіб, що становить 3% населення Фінляндії. Однак навчаються на цьому курсі, мабуть, не лише фіни, адже він доступний англійською мовою.