Шон Таунсенд: “Злом Білоруського МВС “Кіберпартизанами” – це приклад того, як неурядовій групі вдалося поставити в уразливе становище практично весь силовий блок країни”

Світ
3 Серпня 2021, 18:46

Хакери виклали в Телеграм частину інформації: паспортні дані голови ЦВК Білорусі Лідії Ермошиної, голови Ради Республіки Наталії Качанової, глави КБ Івана Тертеля і колишнього президента Киргизстану Курманбека Бакієва. Останній переїхав до Мінська після революції у себе в країні в 2010 році.

 

Джерело даних – інформаційна система "Паспорт", яка обслуговує паспортно-візові служби рівня ГУВС Мінміськвиконкому, УВС облвиконкомів, а також підлеглих їм підрозділів паспортно-візової служби територіальних органів внутрішніх справ Білорусі. Систему створило мінське підприємство "Тодес" на замовлення МВС. Підприємство також розробляє аналогічні інформаційні системи для казахстанських силовиків.

 

Хакери стверджують, що провели наймасштабнішу кібератаку в історії Білорусі. "У базі всі люди, у кого є паспорт, посвідка на проживання або схожі документи. Точно сказати не можемо, оскільки в людини є кілька документів, але в окремій вибірці ми бачили понад 11 млн ідентифікаторів", – розповів один з "кіберпартизанів".

 

Читайте також: Загибель голови Білоруського дому в Україні. Що відомо на цей момент (оновлено)

 

Влада Білорусі офіційно не коментує кібератаку. Зауважимо, використання шкідливих програм в Кримінальному кодексі Білорусі карається строком до 10 років, а несанкціонований доступ до комп'ютерної інформації – до двох років.

 

У коментарі Тижню спікер спільноти українських кіберактивістів “Український Кіберальянс” Шон Таунсенд підкреслив, що злом Білоруського МВС "Кіберпартизанами" – це приклад того, як неурядовій групі, що протистоїть режиму, вдалося поставити в уразливе становище практично весь силовий блок країни – розвідку, контррозвідку і КДБ.

 

"Зломи такого масштабу вже були: у 2015 році КНР вдалося зламати Оffice of personnel management в США, але за китайськими хакерами стоїть вся міць держави, і отримані дані вони використовують традиційним для розвідки чином (тоді Директор Національної Розвідки Джеймс Клеппер сказав, що " якби у нас була така ж можливість, я не думаю, що ми сумнівалися хоча б хвилину перед тим, як її використовувати)", – розповів Шон Таунсенд.

 

Він переконаний, що кібер – це великий зрівнювач, і тепер подібні технології доступні всім. "Вчора ними користувалися трьохбуквені агентства, потім приватні контрактори (як NSO), а тепер хакерські групи. Сподіваюся, що у кіберпартизан вийде ефективно використовувати дані проти диктатури Лукашенки, не зашкодивши звичайним людям. Технології – річ взаємногостра, і відкривають нові можливості для всіх. Держави вже не можуть покластися на секретність, правоохоронців чи репресії, щоб утримати над ними одноосібний контроль", – розповів кіберактивіст.

 

Читайте також: Після затримання Пратасєвіча репресії в Білорусі наростають

 

На думку Шона Таунсенда, слід бути готовими, що сила недержавних суб'єктів, з різноманітними і не завжди добрими мотивами, лише зростатиме. "І двічі подумати перед тим, як запихати державу у смартфон, де вже сидять партизани, анонімуси, транснаціональні корпорації та спецслужби всіх країн і континентів", – додав спікер “Українського Кіберальянсу”.

 

Білоруські "Кіберпартізани" об'єдналися у вересні 2020 року, невдовзі після президентських виборів в країні. Вони зламували сайти білоруських держканалів і пускали в інтернет-ефір кадри з затриманнями демонстрантів, публікували на державних сайтах заклики виходити на мітинги і розкривали імена силовиків, причетних, на їхню думку, до тортур демонстрантів.