Шептицького посмертно нагородили за порятунок євреїв під час війни

3 Листопада 2013, 14:21

У повідомленні наголошується, що Шептицький удостоєний нагороди імені Яна Карського за відвагу при рятуванні українських євреїв від винищування.

Вказується, що метрополит надавав переслідуваним євреям фальшиві документи і давав їм притулків.

Нагороду, встановлену для вшанування рятівників євреїв при Голокості, отримав родич митрополита – професор Єжи Вейман.

Антидефамаційна ліга в повідомленні нагадала, що митрополит Андрей Шептицький (1865–1944), який очолював УГКЦ з 1900 року до своєї смерті, відверто виступав проти переслідувань євреїв у зверненнях і до вірян, і безпосередньо до нацистського керівництва. За його вказівками й під його керівництвом євреям видавали фальшиві документи, зокрема, свідоцтва про хрещення, їх ховали в монастирях, кількох євреїв Шептицький переховував у своєму помешканні. Він також написав листа голові СС Гайнріхові Гіммлеру, протестуючи проти вбивств євреїв і скаржачись, що до цього змушують українських поліцаїв. А його пастирське послання «Не убий», що закликало не йти на «політичні вбивства» євреїв, зачитували в кожній церкві.

Як сказав, вручаючи нагороду, національний директор Антидефамаційної ліги Абрагам Фоксман, крім тих, кого Шептицький врятував безпосередньо, невідомо, скількох іще він врятував опосередковано, завдяки своєму твердому моральному голосові, що впливав на дії інших.

«Український націоналізм Андрея Шептицького, націоналізм співчуття й навіть любові до єврейських сусідів – це той націоналізм, який євреї всього світу приймають і підтримують», – наголосив він. 
Нагороду за «відвагу виявити турботу» Антидефамаційна ліга встановила 1987 року; 2011-го її присвятили імені польського дипломата Яна Карського, який дав Заходові одне з перших свідчень про винищення євреїв нацистами.