Шен пуер: що це за чай та як його заварювати

1 Лютого 2023, 15:12

Пуери виготовляють та п’ють в Китаї вже понад три тисячі років. Це окрема група чаїв, яка від звичних для нас чорних та зелених чортів відрізняється надзвичайною особливістю: Шен пуер (https://newtea.ua/uk/chay/chay-puer/vid-shen-pu-er), як коньяк, витримується роками та з віком лише набуває цінності.

Як виготовляється «чай з витримкою»

Далеко-далеко в мальовничоих горах провінції Юньнань, як і тисячі років тому, збирають чайне листя і роблять відомий на весь світ напій. Протягом століть технологія практично не змінилася. Пуер Шен – чай постферментований, спосіб його виготовлення відрізняється від всіх інших видів чаїв.

В процесі обробки чайне листя проходить наступні стадії:

• сушиться на сонці;
• підсмажується або пропарюється у великих котлах;
• підсушене листя скручується;
• знову сушиться, щоб позбутися залишків вологи.

Отримана на виході сировина «маоча» – це ще не готовий пуер, а лише «напівфабрикат». Щоб вийшов справжній чай Шен, листя пресують у точі, цеглинки, млинці та відправляють дозрівати. Цей процес триває мінімум три роки, після чого молодий пуер готовий до куштування. Але максимально яскраво смак пуеру розкривається після 10-12 років витримки: він стає насиченим, глибоким, досконалим. 20-річні пуери – колекційні екземпляри, їх тримають на поличці, як музейні експонати, лише обраним вдається скуштувати такий чай.

Яким має бути справжній Шен

Традиційно шени виготовляють на мануфактурах Юньнані, а також в провінції Фуцзянь, саме звідти пуер привозять до України. Але щоб не помилитися при виборі, треба знати, як виглядає оригінальний витриманий чай.

5 ознак справжнього пуеру Шен:

  1.  На упаковці вказаний цифровий код, з якого можна визначити мануфактуру, рік збору врожаю та сорт пуеру. Кожна чайна фабрика в Китаї також має оригінальний логотип.
  2. Чай пресований в традиційні форми: точу, млинчик, цеглинку, гриб тощо. Чайне листя має настільки щільно прилягати одне до одного, що відокремити навіть маленький шматочок руками дуже складно, треба застосувати шило або спеціальний ніж для пуеру.
  3. Суха заварка має бути чистою, без гілочок, сторонніх елементів, сміття. Допускається трішки дрібної крихти.
  4. Пуер до 5 років вважається молодим, має світло-зелені листочки, в настої також світлий, схожий на зелений чай. Шен більш поважного віку темніший в заварці і завареному вигляді. Але в будь-якому разі заварений чай прозорий
  5. Смак насичений, зелений пуер більш терпкий, різкий, витриманий Шен без гіркоти, збалансований, вишуканий, з солодким фруктовим післясмаком

Правила приготування пуеру

Треба вміти заварювати шен пуер, щоб напій максимально розкрив свій смак та аромат і гроші не були пущені на вітер, адже це один з найдорожчих чаїв. Перший крок – обрати заварник для чаю. В Китаї з давніх-давен для цього використовували глиняний, потім чавунний посуд, здатний довго тримати температуру, даючи напою розкритися.

Сьогодні підхід у заварюванні більш демократичний, аби це був натуральний матеріал, що не спотворює смак та аромат чаю: використовуються скляні, керамічні, фарфорові заварники. Обрати посуд, спеціально розроблений для заварювання листового чаю, можна на сайті https://newtea.ua/uk/posuda-dlya-chaya/zavarniki-dlya-chaya.

Приготування пуеру:

  1. Відколоти шматочок заварки. Зробити це можна ножем з тонким лезом або шилом, поклавши точу на кухонну дошку. На одну порцію треба 5-7 г заварки – це невеликий шматочок 1х1 см.
  2.  Покласти чай до чайника та залити 200-250 мл води. Температура води має бути 80-900С.
  3.  Почекати 2-3 секунди і злити воду. Перший пролив – не для пиття, а для того, щоб промити чаїнки.
  4.  Знову наповнити чайник для заварки водою і настоювати 20 секунд.

Важливо не перетримати настій, бо буде гірким, тому чай треба розлити по чашкам та насолоджуватись неповторним смаком пуеру.
Справжній Шен пуер заварюється 7-9 разів, з кожним проливом час настоювання збільшується, доходить до 45 секунд. Чаювання пуером – це справжнє свято смаків, адже з кожним проливом чай відкривається по-новому.

Автор:
Тиждень
Позначки: