“Щоб це була відчутна розплата”. Як світ готовий відповісти на хіматаку в Сирії

11 Квітня 2018, 13:42

Країни-члени ООН 10 квітня під час екстреного засідання Ради безпеки обговорювали важливість відповіді на хімічну атаку в сирійському місті Дума. Міжнародна спільнота погодилася, що відповідь світу на застосування хімічної зброї проти цивільного населення у Східній Гуті повинна бути "рішучою". Зокрема, постійний представник США в ООН Ніккі Хейлі заявила, що "руки Росії – в крові сирійських дітей, а іранські сили роблять решту брудну роботу", підтримуючи режим Асада. Так, у квітні 2017 року у відповідь на застосування хімзброї сирійським урядом військові США випустили більше 50 ракет "Томагавк" по сирійській авіабазі в Хомсі.

 

 

Тиждень.ua зібрав усі заяви міжнародних лідерів щодо можливих варіантів відповіді на на застосування хімічної зброї в сирійському місті Дума.

Військовий удар США

 

Сенатор-республіканець Боб Коркер заявив, що США повинні завдати по режиму Асада військовий удар, який примусить винуватців хіматаки в Думі заплатити "реальну ціну".

 

 

"Треба вдатись до хірургічних військових дій у Сирії. Необхідно, щоб це була справді відчутна розплата, а не якась риторична", – зауважив він.

 

Водночас постійний представник США в ООН Ніккі Хейлі повідомила про готовність Вашингтона відреагувати на "хлорну бомбу" в Східній Гуті, незалежно від рішення Радбезу ООН.

 

"Рада Безпеки виконує свої обов'язки, або демонструє абсолютну нездатність захистити сирійський народ. США відреагують в будь-якому випадку", – наголосила вона.

 

 

"Сполучені Штати сповнені рішучості зробити так, щоб монстр, який застосував хімічну зброю проти сирійських дітей, поніс покарання", – додала вона.

 

У свою чергу, адміністрація Трампа розглядає декілька  варіантів відповіді на хіматаку сил Асада проти цивільного населення в сирійському місті Дума.

 

Так, американські чиновники вважають, що лише удар, потужніший ніж у квітні 2017 року, може стати фактором стримування від наступного використання хімзброї.

 

"Можливі варіанти атаки кількох цілей і завдання ударів протягом більш ніж одного дня", – йдеться у заяві.

 

Заяви Трампа

 

Президент США Дональд Трамп скасував поїздку у Перу та Колумбію, щоб вирішити, як США повинні відповісти на хіматаку в Сирії.

 

"Президента Трампа не буде на восьмому саміті американських держав у Лімі в Перу і не поїде до Боготи, як спершу планували", – повідомила речниця адміністраці президента Сара Сандерс.

 

 

Раніше хазяїн Білого дому наголосив, що ухвалить подальші дії США щодо Сирії протягом 24-48 годин.

 

Крім цього, він запевнив, що відповідь Вашингтона буде "рішучою" та додав, що  наразі існує "багато військових варіантів відповідей".

 

Водночас за інформацією видання The New York Times, Трамп розглянув кілька запропонованих варіантів військової відповіді, а саме масштабний військовий удар.

 

"Зараз всі варіанти є на столі, але я не буду вгадувати, що президент робитиме у відповідь на події у Сирії", – зауважила речниця Білого дому Сара Сандерс.

 

За словами посадовців, варіант запуску транспортних вертольотів та десантних суден, завантажені морськими піхотинцями,  є малоймовірним.

 

Велика Британія

 

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей під час телефонної розмови з президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом повідомила, що Лондону необхідно більше доказів для військової відповіді на хімічну атаку у сирійському місті Дума.

 

 

"Тереза Мей вчора заявила президенту Дональду Трампу, що Великій Британії потрібно більше доказів хімічної атаки, яку здійснив режим Асада, перш ніж приєднуватися до військового удару по Сирії", – йдеться у заяві.

 

Так, глава британського уряду відмовилася провести швидку операцію у відповідь на хімічні напади у Східній Гуті, оскільки територію передбачуваної хіматаки у Думі повинні  відвідати експерти Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ).

 

Франція

 

Президент Франції Емманюель Макрон заявив про можливість завдання авіаудару по силах Асада у відповідь на хіматаку в Сирії.

 

За його словами, союзники Асада не будуть цілями французької авіації.

 

Зокрема, Париж готовий завдати удару лише по хімічних об'єктах.

 

Австралія

 
Міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп повідомила, що Канберра підтримає можливу військову повітряну операцію США проти Сирії.
 

 

"Я не маю наміру коментувати військові дії США, але якщо США завдадуть авіаудару у відповідь на застосування хімічної зброї проти цивільного населення у Сирії, то Австралія підтримає будь-які дії, які будуть виваженими і пропорційними", – підкреслила вона.

 

У свою чергу, тіньовий голова МЗС Пенні Вонг відмовилася коментувати  можливу військову відповідь, а міністр оборони тіньового уряду Річард Марлз запропонував підтримати американську позицію.

 

Росія

 

Посол Росії у Лівані Алєксандр Засипкін заявив, що Москва залишає  за собою право збивати всі ракети і знищувати джерела вогню у випадку агресії США проти Сирії.

 

"Росія буде виконувати заяву свого президента, пов'язану з будь-якою агресією США на Сирію, збиваючи американські ракети і завдаючи ударів по джерелах вогню", – йдеться у заяві.

 

"Якщо американці вдарять… їхні ракети будуть збиті, а також джерела, з яких ці ракети будуть випущені", – додав він.