Тема ефіру була присвячена питанню можливості масштабної ескалації з Росією наприкінці січня. У якому напрямку рухається ситуація намагалися розібратися гості студії.
Путіна стримує тільки слово Байдена – Клімкін
Президента Російської Федерації Володимира Путіна може стримати від військового вторгнення на територію України "лише чіткий американський сигнал". Таку думку в ефірі висловив міністр закордонних справ 2014-2019 років Павло Клімкін.
На його переконання, Путіну не стає на заваді комплексний пакет стримування Росії.
"Путіна стримує тільки слово Байдена про те, що перехід через червону лінію обернеться ударом по його активах, оточення та ключових економічних інтересах Росії", – зазначив Павло Клімкін.
Таким чином, вважає екс-міністр, стримати очільника Кремля може лише чіткий американський сигнал. Трансатлантичної солідарності в питанні запровадження санкцій, яка була б спроможна зруйнувати бажання Росії просуватися вперед, колишній міністр нині не бачить.
Комплексний пакет стримування Росії, за словами нинішнього очільника МЗС України Дмитра Кулеби, складається із трьох елементів – політичної комунікації РФ, економічних санкцій та системної допомоги кожної країни щодо зміцнення обороноздатності України та ЗСУ.
Путін почує від Байдена чіткі сигнали – Кулеба
7 грудня президент РФ Володимир Путін почує від очільника Сполучених Штатів Джо Байдена дуже чіткі сигнали про те, до яких кроків вдадуться українські партнери в разі військової операції Росії проти України. Повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
За його словами, тези, які має озвучити президент США очільнику Кремля, будуть дуже переконливими. Разом із тим, міністр МЗС не розраховує на те, що під час розмови президентів США та РФ вдасться досягти "певних проривів".
"Я думаю, що кожна сторона заявить своє максималістське бачення й логіку подальших дій. А потім уже працюватимуть різні команди над тим, як далі розвиватиметься ситуація", – висловив припущення Дмитро Кулеба.
Відеодзвінок президента США Джо Байдена та очільника РФ Володимира Путіна запланований на 7 грудня. Розмова глав держав відбудеться через нарощування російських військ на українському кордоні, що розглядається як ознака потенційного вторгнення. Після розмови з очільником Кремля Джо Байден має намір поспілкуватись із президентом України Володимиром Зеленським.
Жодні домовленості щодо України не повинні ухвалюватися без України – МЗС
Україна дотримується такої логіки дій, за якої жодні домовленості щодо України не повинні ухвалюватися без її участі. Саме тому 6 грудня, напередодні відеодзвінка президента США Джо Байдена та очільника РФ Володимира Путіна, президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову із державним секретарем США Ентоні Блінкеном, повідомив Дмитро Кулеба.
"Логіка, якої ми постійно дотримуємося у відносинах із нашими партнерами, полягає в тому, щоб жодні домовленості щодо України не ухвалювалися без України", – сказав міністр.
За його словами, після того, як відбудеться розмова Байдена з Путіним, українська сторона довідається про домовленості, яких вдалося досягти.
"Тобто далі будуть контакти на найвищому рівні. У нас у цьому плані із Сполученими Штатами за цей рік налагодився дуже відвертий, динамічний та довірливий діалог", – наголосив очільник МЗС.
Дмитро Кулеба уточнив, що саме таким і був план дій напередодні розмови глав США та РФ. Спершу у президента України мала відбутися розмова з Ентоні Блінкеном, а після розмови глав держав – розмова із Джо Байденом.
У НАТО налаштовані створити максимальні незручності для РФ – Кулеба
Країни НАТО налаштовані робити все можливе, щоб зробити військову опцію для Росії максимально невигідною.
"Загалом настрій у НАТО та колег, із якими я зустрічався під час міністерського засідання ОБСЄ, такий, щоб зробити все можливе, щоб Росія подумала двічі або й тричі (щодо наміру військового вторгнення, – Ред.)", – наголосив міністр МЗС.
За його словами, саме таку логіку Україна від самого початку закладала в комплексний пакет стримування Росії.
Останній, за словами Дмитра Кулеби, складається із трьох елементів – політичної комунікації Росії, економічних санкцій та системної допомоги кожної країни щодо зміцнення обороноздатності України та ЗСУ.
"Ми повинні бути реалістами, тому що НАТО як Альянс за нас воювати не буде. Але країни НАТО (кожна окремо на двосторонньому треку) можуть багато чого зробити. Саме до цього їх закликав генсек НАТО", – сказав Дмитро Кулеба.
Видання Bild із посиланням на джерела в НАТО та службах безпеки повідомляє, що Росія планує захопити дві третини території України разом із Києвом. Для цього президент РФ Володимир Путін має намір залучити 175 тис. солдатів.
За даними ЗМІ, імовірний напад Росії на Україну може відбуватися в три етапи. Під час першого РФ планує завоювати південь України, щоб відрізати Україну від моря.
Далі російська авіація та балістичні ракети намагатимуться послабити військовий потенціал України. А під час останнього етапу РФ може напасти на Київ.
Гості студії: міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, спікер української делегації тристоронньої контактної групи по Донбасу Олексій Арестович, народний депутат, «Голос» Сергій Рахманін, міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін, народна депутатка, «Європейська солідарність» Іванна Климпуш-Цинцадзе, волонтер, музикант Тарас Тополя, народний депутат, «Слуга народу», голова постійної делегації у Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.