Що заважає експериментальним курсам реінтеграції молоді з ОРДіЛО та Криму

Суспільство
22 Червня 2021, 11:38

«Один зі складників програми курсів — підготовка до вступу за спрощеною процедурою, тобто без складання ЗНО. Саме для цього в кожному з цих ВНЗ вступник може ґрунтовно підготуватися до складання іспитів з української мови та літератури, історії України та одного з профільних предметів, — пояснює Тижню Віолета Артемчук, координаторка ГО «Донбас SOS». — Але особливістю цих курсів є не тільки (і, мабуть, не стільки) підготовка за предметами, а більше надання можливості інтегруватися в студентське життя, освітній простір України ще до отримання студентського квитка обраного ВНЗ». Експертка пояснює, що цьогорічним абітурієнтам на початку окупації було 10–11 років, тобто майже все їхнє підліткове життя минуло під потужним ідеологічним пресингом окупантів, у відриві від життя на підконтрольній території та спілкування з тамтешніми однолітками. 

 

Читайте також: Реінтеграція до цивільного життя

 

«Кожен з обраних вишів творчо та вдумливо підійшов до планування реінтеграційних та адаптаційних заходів. Вони підготували програму, кожен заклад має певну «фішку». У когось це дискусійні клуби, в когось — тренінгові заходи, майже в усіх — спілкування зі студентами та викладачами. До того ж оскільки зараз літо, то всі запропонували програму рекреаційних заходів. Екскурсії, досвід волонтерства, спортивні змагання, кіноклуби — це маленька частина з переліку того, що підготували виші. Два місяці курсів мають стати майданчиком для майбутнього», — каже Віолета Артемчук. 

 

Але ажіотажного попиту на запропоновані послуги поки що немає: за попередніми даними, загальна кількість тих, хто зареєструвався на курси, на середину червня не перевищувала 50 осіб. Проте для цього є об’єктивні причини. Наказ про курси набув чинності лише в травні 2021 року, а отже, часу для здійснення роз’яснювальної роботи фактично не було. Відтак влада була змушена продовжити термін подання особистих заяв на підготовчі курси до 29 червня. 

 

Читайте також: Призабутий злочин

 

«Багато з тих, хто звертався на «гарячу лінію» нашої організації з питань вступу, не знав про такі курси та вже все спланував, не залишивши місця й часу для їх проходження, — пояснює Віолета Артемчук. — Також великою перешкодою стало блокування з боку «адміністрацій» окупованих територій виїзду молоді. До нас дзвонили батьки 14-річних дівчат і хлопців, які планували вступити до хореографічного чи спортивного ліцею на вільній території України, але через посилену цікавість на КПВВ з того боку саме до цієї вікової категорії від планів довелося відмовитись». Правозахисниця впевнена, що для розв’язання проблем необхідно постійно створювати тиск, зокрема міжнародний, на представників окупаційної влади. А також брати до уваги на майбутнє теперішні труднощі.