Що відомо про відсторонення Венедіктової та Баканова і хто їх тепер замінить

18 Липня 2022, 21:00

17 липня Володимир Зеленський видав указ про відсторонення від посад Генерального прокурора та голови Служби безпеки України Ірину Венедіктову та Івана Баканова. Під час воєнного стану таке рішення стало можливим через норму, прийняту в травні цього року, за якою президент тепер може усувати від посад і призначати в.о. тих людей, чиє призначення на пост є в юрисдикції президента.

В Офісі президента зазначають, що поки не йдеться про звільнення Венедіктової та Баканова, а лише відсторонення на час слідства. Заступник глави ОП Андрій Смирнов сказав під час телемарафону, що від цих двох посадовців вже давно чекали конкретніших кроків у виявленні держзрадників. Тож наразі президент вирішив відсторонити їх від роботи, аби не було ризику впливу на хід розслідування як голови СБУ, так і Генпрокурорки.

Втім, сьогодні на сайті ВР з'явився проєкт постанови про звільнення Івана Баканова з поста голови СБУ, ініціатором якого є сам Зеленський. Венедіктова сьогодні написала пост на фейсбуці, де попросила не робити висновків про відсторонення, а вичерпний коментар обіцяла дати після «врегулювання» ситуації.

Володимир Зеленський у вечірньому зверненні пояснив рішення й тим, що наразі зареєстровано 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораційної діяльності працівників прокуратури, досудового розслідування, інших правоохоронних органів: «Такий масив злочинів проти основ національної безпеки держави та зв’язки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії, ставлять дуже серйозні запитання до відповідних керівників. Кожне з таких питань отримає належну відповідь», – пояснив Зеленський.

Вже сьогодні з'явилась інформація, що виконуючими обов'язки Генпрокурора та Голови СБУ призначили Олексія Симоненка та Василя Малюка. Відомо про них небагато, втім окремі факти з біографій обох в.о. насторожують щодо такого призначення президента.

Василь Малюк на початку 2020 став першим заступником начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ (відділ «К»), а вже з березня того ж року призначений начальником цього управління й заступником Голови СБУ.

Минулого року Малюк блокував реформу Служби безпеки, коли відомство намагались вперше витягнути із іміджу радянської КГБ, ліквідувати корупційні підрозділи, зокрема і підрозділ, очолюваний Малюком, та переатестувати і демілітаризувати Службу. Тоді у численних правках до законопроєкту від деяких депутатів помітили темники з СБУ, яка намагалась саботувати остаточне прийняття реформи. Малюк особисто прийшов від Служби безпеки до комітету поговорити про правки, які могли ліквідувати його ж підрозділ.

Незважаючи на те, що Василь Малюк очолював управління по боротьбі з корупцією – він не задекларував у 2020 році свої статки. У вересні минулого року «Українська правда» оприлюднила розслідування про гостей на дні народженні радника керівника ОП Олега Татарова. Він відомий роботою на режим Януковича, причетністю до вбивств на Майдані, отримував підозру у хабарництві та має зв'язки із російськими олігархами. На дні народженні Татарова розслідувачі зафіксували і Василя Малюка.

Так само на дні народженні сумнівного радника керівника ОП був присутній і новопризначений виконуючий обов'язки Генпрокурора Олексій Симоненко. Він також займав посаду заступника Генпрокурора з 2020 року. Після призначення на посаду у 2020 році, як повідомляли джерела Тижня, Симоненко мав очолити департамент нагляду за спеціальними органами правопорядку.

Відомий Олексій Симоненко також зв'язками з Олегом Татаровим. Зокрема, він передав провадження про квартири Нацгвардії (Татарова підозрюють у причетності до передачі хабаря від Микитася до працівника МВС) від НАБУ до СБУ, хоча й це порушує Кримінальний процесуальний кодекс України. 

Пізніше Симоненко намагався інсценувати клопотання про непродовження розслідування по справі Татарова, хоча, як зазначають у Центрі протидії корупції, оскаржити це рішення було очевидно неможливо, бо відповідно до КПК ухвала про продовження строку досудового розслідування оскарженню не підлягає. При цьому, строк не вдалось продовжити якраз через прокурорів Офісу Генпрокурора, адже вони не надали суду постанову про обрахування загального строку досудового розслідування.

Також Симоненко підписав підозру експрезиденту України Петру Порошенку у січні цього року, коли його звинуватили у сприянні терористичним організаціям, за причетність до справи його досьє внесли на сайт «Миротворець».