Минулого тижня у США розгорівся скандал у зв'язку з оприлюдненням інформації про те, що в період передвиборної кампанії Дональд Трамп-молодший зустрівся з прокремлівським юристом Наталією Вєсєльніцкою. Ця зустріч іде в розріз з тим, що протягом року неодноразово заперечував президент: особи з оточення та учасники кампанії Трампа таки зустрічалися з представниками російського уряду. Тиждень зібрав усю важливу інформацію про зустріч та її учасників.
Від компромату на Клінтон до закону "Магнітського"
Зустріч сина нинішнього президента й адвокатки відбулося 9 червня 2016 року в нью-йоркському хмарочосі Trump Tower. Про подію першим ще 8 липня повідомило видання The New York Times. Адвокатка, яка має зв'язки з Кремлем, пообіцяла надати компрометуючу інформацію на конкурентку його батька на виборах представницю Демократичної партії Хілларі Клінтон. Тоді також повідомлялося, що на зустрічі були також присутні тодішній глава виборчої кампанії Трампа Пол Манафорт і зять американського лідера Джаред Кушнер.
За словами Трампа-молодшого, адвокат заявила, що пов'язані з Росією особи фінансують Національний комітет Демократичної партії і підтримують Клінтон, однак при зустрічі її розповідь була "невиразною, ненадійною і не мала сенсу". На думку сина президента США, інформація про нібито компромат була лише приводом для зустрічі.
За його словами, Вєсєльніцька потім завела розмову про усиновлення дітей з Росії та американські закони, які передбачають санкції щодо росіян, причетних до порушень прав людини. Але сама адвокатка заперечує, що мова йшла про якийсь компромат на Клінтон.
Разом з тим, як зазначає видання, ця зустріч стала першою підтвердженою особистою зустріччю членів оточення Трампа і громадянина Росії.
Згідно NYT, Наталія Вєсєльніцкая відома як противниця американського "закону Магнітського" і намагається пролобіювати його скасування. Саме цей закон став приводом для введення Росією заборони на усиновлення російських сиріт американцями.
Видання також зазначає, що серед її клієнтів були великі російські держкомпанії, а також прямо заявляє, що юрист пов'язана з російською владою, оскільки не раз працювала над просуванням їх ініціатив.
Представник Дональда Трампа повідомив, що президент США нічого не знав про зустріч людей з його команди з адвокаткою і не був присутній на ній. Видання зазначає, що, за словами Трампа-молодшого, Манафорт і Кушнер не знали про мету зустрічі.
Хто ще був присутній
Уже через день після публікації NYT Трамп-молодший оприлюднив електронну переписку з британським публіцистом Робом Голдстоуном, який взяв на себе роль посередника в організації тієї зустрічі. Голдстоун нібито передав йому прохання про зустріч від російського співака Еміна Агаларова, з яким син Трампа був знайомий ще з 2013 року, з часу конкурсу краси Міс Всесвіт, що проводився під Москвою.
Here's my statement and the full email chain pic.twitter.com/x050r5n5LQ
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) 11 липня 2017 р.
Ці листи, які він опублікував у Twitter, підтверджують, що Трампу-молодшому обіцяли передати компрометуючу інформацію, що стосується Клінтон.
Як говориться в листі Роба Голдстоуна від 3 червня, якийсь "королівський прокурор" Росії зустрівся з батьком співака Арасом Агаларовим і повідомив тому про наявність компрометуючої інформації. Тема електронного листа від Голдстоуна вказана як "Росія – Клінтон, конфіденційна інформація".
"Це частина кампанії влади Росії з метою допомогти Трампу перемогти на виборах", – йдеться в тому ж листі Голдстоуна до Трампу-молодшому.
"Схоже, у нас є час в запасі, і якщо це те, про що я думаю, то мені це подобається, особливо трохи пізніше, влітку", – написав у відповідь Трамп-молодший.
За різними даними ЗМІ, загалом на тій зустрічі були присутні вісім осіб. Наразі точно відомо, що окрім Трампа-молодшого, Вєсєльніцкої, Манафорта, Кушера і Голдстоунв, у зустрічі також брав участь Рінат Ахметшин – колишній співробітник російської військової розвідки, ГРУ. Зараз він є громадянином США і лобістом, безпосередньо пов'язаним з організацією Вєсєльніцкої.
У своєму інтерв'ю агентству Associated Press він підтвердив свою присутність на тій зустріч, але при цьому назвав повідомлення про його зв'язки з російською розвідкою "наклепницькою кампанією", спрямованою проти нього.
Перекладачем на зустрічі, як повідомив Ахметшин, був Анатолій Самочорнов. Сам він відмовився коментувати репортерам цю інформацію, але додав, що працював разом із Вєсєльніцкою над питаннями, що стосуються усиновлення та акту Магнітського.
Телеканал CNN повідомляє, що восьмим учасником тієї зустрічі став неназваний представник Еміна Агаларова та його батька.
Етика не для Трампа
Уже в редакційній статті The New York Times під назвою "Дональд Трамп-молодший встановив зв'язок з Росією" видання зазначає, що на цьому етапі будь-яка компетентна й етична кампанія зв'язалася б з ФБР.
"У світі президента Трампа етика – для дурнів. Його син відповів Голдстоуну: "Якщо це те, що ви говорите, я хочу отримати це, особливо пізніше цього літа" – ймовірно, припускаючи, що саме тоді інформація завдала б найбільшої шкоди", – стверджує видання.
"Він міг би подумати трохи більше, особливо щодо своїх численних суперечливих висловлюваннях про те, що сталося на зустрічі з Вєсєльніцкою, продовжує далі видання, – У неділю, наприклад, він сказав, що не повідомив "нічого істотного" про зустріч Манафорту і Кушнера заздалегідь. Але тема обміну листами з Голдстоуном, яку Трамп відправив обом чоловікам, свідчила: "Росія – Клінтон, конфіденційна інформація".
Зокрема, Кушнер не став вказувати цю зустріч в заявці на отримання доступу до секретних відомостей, коли його призначили старшим радником президента Трампа. Кушнер є єдиним поки відомим учасником тієї зустрічі, який має доступ до абсолютно секретних даних. Його представники заявили, що під час заповнення документів Кушнер не повідомив про цю зустріч через неуважність.
Зазначимо, що наразі ФБР та конгрес США розслідують можливе втручання Росії в президентську кампанію в Сполучених Штатах і намагаються зрозуміти, чи вступав хтось з членів команди Трампа в змову з Кремлем.