Що відомо про позицію ізраїльських висикопосадовців щодо постачання зброї Україні

19 Жовтня 2022, 18:19

Ізраїльський уряд остаточно підтвердив, що країна не буде передавати Україні зброю, – передає Jerusalem Post. Натомість, за словами міністра оборони країни Бенні Ганца, держава готова допомогти Україні розробити систему раннього сповіщення про ракетні удари. Це повідомлення прозвучало на тлі різноспрямованих заяв від ізраїльських високопосадовців про те, чи буде близькосхідна країна надавати Україні військову допомогу.

Хронологія подій

16 жовтня ізраїльський міністр у справах діаспори Нахман Шай закликав надати Україні військову допомогу на тлі інформації у ЗМІ про те, що Іран передасть Росії балістичні ракети. За його словами, Ізраїль повинен надавати Києву таку ж військову підтримку, як це роблять США та НАТО.

«Сьогодні вранці стало відомо, що Іран передає балістичні ракети Росії. Більше немає жодних сумнівів у тому, яку позицію має зайняти Ізраїль у цьому кривавому конфлікті. Настав час і Україні отримати військову допомогу, як це роблять США та країни НАТО», – написав він.

Однак 17 жовтня The Times of Israel повідомила з посиланням на джерела в МЗС, що слова Шая не відображають позиції уряду.

18 жовтня це підтвердив міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц. «Ми не продаємо зброю Україні», – сказав Ганц в інтерв’ю радіостанції Kol Chai, зазначивши натомість, що Ізраїль надає і продовжуватиме надавати Україні гуманітарну допомогу. В ході ефіру Ганц ще раз наголосив, що Ізраїль «ніколи не продавав зброї Україні».

Крім того, у той же день посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук повідомив газеті Maariv, що Ганц несподівано скасував довгоочікувану розмову зі своїм українським колегою Олексієм Резніковим без будь-яких пояснень на початку цього тижня. Корнійчук додав, що Україна «розчарована цим кроком», і що він не думає, що українські офіційні особи говоритимуть із міністром оборони Ізраїлю надалі.

Не підтримали ідею передачі Україні зброї і серед опозиції. В інтерв’ю MSNBC лідер ізраїльської опозиції Біньямін Нетаньягу, партія якого «Лікуд», згідно з соціологічними опитуваннями, є фаворитом майбутніх парламентських виборів у Ізраїлі, високо оцінив «розважливий» підхід коаліційного уряду до війни в Україні, підкресливши прийняття Ізраїлем біженців та інші гуманітарні ініціативи.

Він також розповів про занепокоєння Ізраїлю щодо продажу зброї Україні. «Що стосується зброї, завжди існує ймовірність – і це траплялося знову і знову – що зброя, яку ми постачаємо на одному полі бою, опиниться в руках іранців і буде використана проти нас», – сказав Нетаньягу.

Нагадуємо, що Нетаньягу в ізраїльському політикумі позиціонував себе як друга Росії, а в якості політичної реклами 2019 року на штаб-квартирі своєї партії Нетаньягу повісив величезний плакат, де він потискає руку Путіну.

Однак на цьому історія не закінчилась. Міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц заявив у середу, що ізраїльський уряд хоч і не надаватиме Україні озброєння, але запропонував допомогу Україні в розробці системи раннього попередження про ракетні удари.

«Наша політика щодо України не зміниться – ми будемо продовжувати підтримувати її разом із Заходом, але ми не надаватимемо системи озброєння. Ми попросили українців поділитися інформацією щодо їхніх потреб і запропонували допомогу в розробці рятувальної системи раннього попередження», – заявив Ганц під час брифінгу для послів країн-членів ЄС в Ізраїлі.

Певний хаос в ізраїльських заявах пояснюється тим, що в країні триває перехідний період перед виборами, що відбудуться 1 листопада. Останні 3 роки Ізраїль перебуває в стані політичної кризи через нездатність партій сформувати стійку коаліцію в парламенті.

Автор:
Тиждень