Що відбувається на білорусько-українському кордоні

Політика
17 Вересня 2021, 11:54

"Ми залучили досить сил і засобів Державної прикордонної служби. Зокрема, наші бойові підрозділи, комендатуру швидкого реагування, у яких є техніка, озброєння для ведення бойових дій і навчений персонал для цього. У разі необхідності, якщо будуть нестандартні ситуації, вони повинні посилити наші лінійні підрозділи", – розповів Демченко. Він додав, що українська сторона активно використовує безпілотну літальну авіацію "для того, щоб відстежувати ситуацію на кордоні, нашу патрульну авіацію". "У нас достатня кількість прикордонних загонів, які патрулюють цю ділянку кордону", – резюмував Демченко.

 

Читайте також: Павел Латушка: Режим Лукашенки має бути визнано міжнародною терористичною організацією

 

Нагадаємо, поблизу українського кордону з Білоруссю з 10 по 16 вересня проходили російсько-білоруські військові навчання "Захід-2021". Всього в навчаннях брали участь до 200 тис. осіб особового складу, близько 80 літаків і вертольотів, до 760 одиниць бойової техніки, зокрема 290 танків, 240 знарядь, реактивних систем залпового вогню та мінометів, а також до 15 кораблів. 

 

11 вересня на кордоні України й Білорусі (межа Волинської та Брестської областей) невідомі обстріляли із дробовика прикордонний знак РБ, зруйнувавши зображення білоруського герба. 15 вересня на офіційному сайті Державного прикордонного комітету Республіки Білорусь заявили, що "прикордонники Пінського загону біля застави "Сваринь" виявили пошкодження прикордонного стовпа і щитка із зображенням Державного герба Республіки Білорусь у вигляді пробоїн від дробу, імовірно, пострілом з мисливської рушниці. Результати проведеної зустрічі з українською стороною показали, що постріли робилися з території України". Це повідомлення передрукували державні білоруські інформагентства, а звідти воно миттєво перекочувало в російські медіа, пише Район.in.ua.

Коли ж українські журналісти звернулися за офіційними коментарями, то з’ясувалося, що це чергові луцького прикордонного загону, які патрулювали місцевість на човні, виявили обстріляний знак. У коментарі “Українській правді” речник ДПСУ Андрій Демченко сказав, що характер пошкодження свідчив про можливе застосування мисливської рушниці. "В той же час, характер місцевості – болотисто-чагарникова – унеможливлює піший рух осіб у цій місцевості, й ознак перебування осіб біля прикордонного знаку не виявлено. Знак розташований поблизу каналу, що з’єднує озера цієї місцевості, тому не виключається, що пошкодження могли здійснити порушники, які проходили по ньому човном”. За словами Демченка, використаних гільз від мисливської зброї на місці події не виявили. З білоруською стороною проведено прикордонно-представницьку зустріч. Пошук причетних до цього осіб продовжується. “Під час зустрічі білоруська сторона жодних претензій або звинувачень на адресу ДПСУ не висувала”, – наголосив Демченко.

 

Своєю чергою, самопроголошений президент Білорусі Александр Лукашенко під час візиту на полігон у рамках військових навчань "Захід-2021" заявив про наміри розмістити на білорусько-українському кордоні російські зенітно-ракетні комплекси C-400. Протяжність спільного кордону України і Білорусі становить 1084 км, з них у Волинській області майже 215 кілометрів, у Рівненській – 234. А 12 вересня Лукашенко розповів про наміри придбати у Росії озброєння на загальну суму понад 1 млрд доларів США, і саме обговоренню цього питання була присвячена значна частина його розмови з президентом РФ Владіміром Путіним.

 

Читайте також: Білорусь. Майже гаряча точка

 

Провладне білоруське медіа "БелНовости" з посиланням на пресслужбу Міністерства оборони 12 вересня повідомило, що  після закінчення навчань "Захід-2021" російські війська залишаться на території республіки і військові відомства "союзних держав" узгодили місця дислокації військових частин і їх чисельність. Однак, ця інформація швидко зникла і з видання і з сайту Міноборони Білорусі, хоча залишився кеш у веб-архіві, звертає увагу Район.in.ua. До того, 9 вересня незалежне білоруське медіа Zerkalo цитувало начальника департаменту міжнародного військового співробітництва Міністерства оборони Білорусі генерал-майор Олега Воїнова (з посиланням на російське інформагенство ТАСС), що військові частини і підрозділи Збройних сил Росії, які беруть участь в навчанні, покинуть територію Білорусі. 

 

Тим часом, пише Район.in.ua, на сайті єдиної інформаційної системи у сфері закупок РФ до 16 вересня тривав прийом заявок на "надання послуг з організації та проведення комплексного обслуговування казармено-житлового фонду військових містечок Міністерства оборони Російської Федерації, розташованих на території Республіки Білорусь". Бюджет цієї закупівлі 146,6 мільйона рублів (1,9 мільйона доларів, або 52,3 мільйона  гривень).