Що таке ІПСО, чому важливо це знати і які операції зараз проводить Росія проти України

5 Березня 2022, 10:55

Оновлення

Починаючи з 28 лютого очевидні ознаки, що Росія посилює психологічний удар на українців. Крім того, вони намагаються використовувати нашу активність. Ключове повідомлення, до якого у підсумку зводяться подібні російські вкиди і дії у тому, що влада і ЗСУ безсилі проти російського вторгнення. Пам’ятайте, що ворог намагається викликати в Україні паніку. Це єдиний для неї спосіб домогтися перемоги на цей момент.

– Саме тому Росія збільшує кількість авіанальотів. Суть також у тому, щоб ми частіше чули сигнали повітряної тривоги;

– Саме тому в мережі більшає кількість тривожних повідомлень про російські війська із епітетами, наприклад, «кадировці» або «сучасне обладнання»;

– Саме тому найближчим часом дуже ймовірні інформаційні провокації ворога з ключовим повідомленням «ЗСУ відступають, влада тікає, контрольованість втрачено»;

Свіжі приклади російських фейків зібрано наприкінці матеріалу.


Що таке ІПСО

Проста розшифровка – інформаційно-психологічна операція. Це дещо видозмінений переклад поняття Psychological Operations, PSYOPS. Значення, якщо максимально спростити, полягає в тому, щоб спочатку вплинути на настрої груп у суспільстві. На наступному етапі поширення таких настроїв прямо позначиться на діях представників цього ж суспільства. ІПСО застосовують і в мирний, і у воєнний час. Під час нинішньої війни йдеться про те, щоб передусім забезпечити загарбнику оптимальні умови для взяття під контроль територій, тобто зробити все, щоб українці не чинили опір російським окупантам.

До елементів ІПСО відносяться дезінформація, пропаганда, перебільшення певної інформації або применшення іншої, диверсії в тилу, кібератаки.

Часто певну інформацію запускають через майданчики пропаганди, щоб надалі вона поширювалася вже самими носіями, ставала «вірусною». Очевидною метою Росії зараз є деморалізація і паніка. Інформація почута «сарафанним радіо» найбільш небезпечна. Люди схильні довіряти оточуючим, особливо якщо одну й ту саму інформацію з певними висновками оточення ширить масово. Часте формулювання – «влада приховує правду», тоді як лише той чи інший Телеграм-канал або чат у Вайбері представляється як єдине надійне джерело інформації.

Втім, більш глибокий аналіз «авторів» може показати синхронність публікації, помилки в мові або географії. Та й самі автори переважно є ботами, що ховаються за іменами Userrr1234. Часто для прикриття використовуються елементи патріотичної символіки, наприклад прапор чи герб на аватарках. При цьому боти нібито підтримують проукраїнську позицію, однак можуть,  наприклад, вказувати сумніви в оприлюдненій офіційній інформації, тим самим підважуючи її.

Найскладніше з тим, що елементами ІПСО можуть бути і реальні події. По суті це підтверджують і дані української розвідки, оприлюднені виданням «Дзеркало тижня» вночі на 25 лютого про плани росіян.

«Водночас диверсійні групи, які вже перебувають на території України, мають вчинити диверсії на електромережах і підстанціях, щоб відключити значну частину міста (Києва – Ред.) від електромережі та зв’язку, чим викликати паніку серед населення. За інформацією джерела, окремі групи провокаторів організують підпали та акти мародерства, щоб ще більше посіяти паніку і зосередити увагу правоохоронних органів саме на стабілізації ситуації з громадською безпекою, а не на пошуку диверсантів. У цей час відбуватиметься масована кібератака на органи влади та інші життєво важливі сайти в Україні», – йдеться у тексті.

Однак описані події – це завершальний етап деморалізації суспільства. Перед цим відбувається період «розгойдування психіки», яке здійснюють саме через інформаційні майданчики. Нас намагаються підвести до одного висновку – легше підкоритися ворогу, ніж будь-яким чином опиратися йому. 

Навіщо вам це все знати прямо зараз або навіщо читати, якщо знаєте і так? Проблема в тому, що багато людей не замислюються про те як впливає на інших інформація, яку вони озвучують. Ваш сусід, який ширить російські фейки про «масову здачу ЗСУ в полон» цілком вірогідно не є російським шпигуном. Просто він не дотримується інформаційної гігієни. Саме по собі «розумне і загадкове» слово «ІПСО» може перетворити вас на експерта в його очах. Розкажіть йому смисл або скиньте почитати цей матеріал.

Як діють російські ІПСО прямо зараз

Стартовий етап – звісно пропаганда. За посиланням нижче – зібраний перелік надійних і ненадійних інформаційних інтернет-ресурсів.

Читайте також: Росія сіє паніку в соцмережах. Ось перелік надійних інформаційних майданчиків

Табличку з переліком російських «зливних бачків» дублюємо ще раз. Однак до цього варто додати ще одне. До цього варто додати ще одне: будь-який сайт чи видання, де війну з Росією називають «спеціальною військовою операцією» – вже є складовою російських інформаційно-психологічних операцій. Інших ознак навіть не треба.

За пропагандою слідують інші елементи і вони вже зараз застосовуються в Україні. Наприклад, елементом ІПСО можуть бути фітингові та кібератаки, вимкнення урядових сайтів та уже згадані диверсії на об’єктах цивільної інфраструктури. Кілька найсвіжіших прикладів вказано далі. Ми будемо оновлювати цей перелік.

Також приклад "інформаційного поівідомлення", коли в перелік подій, які відбуваються додають кілька повідомлень спеціально направлених на формування масової зневіри (вони підкреслені).

Далі фейк, який ширився мережею 28 лютого і на який "повівся" навіть журналіст "Українського тижня".

Далі офіційна інформація про намагання Росії запустити нову хвилю дезінформації від 1 березня.

Ше нижче приклад іншого типу фейку. Намагання створити враження, що Росія володіє певними технологіями, які дозволяють їм далі працювати у нас у тилу. Так створюється враження про надзвичайну силу ворога, а також відчуття перебування в оточенні у глядача. Цей конкретний скріншот із відео, де нібито видно червоне мигання на горизонті, але тільки якщо дивитися через камеру на телефоні. Якщо придивитися, то зображення на телефоні не рухається, незалежно від положення руки. Зараз у соцмережах і чатах розповсюджують безліч подібного. Будьте уважні і розповідайте людям правду.

Ще один тип – інформація з метою вивідування даних, які ворог може якось використати. Укрзалізниця не складає списки людей, які будуть евакуйовані залізницею. Не надавайте невідомим людям свої особисті дані. Так само будьте уважні з іншими нібито групами допомоги, чат-батами і тому подібним. Користуйтеся найперше офіційними джерелами.

Автор:
Тиждень