Що будують на «Ширлані»?

Суспільство
3 Липня 2018, 17:19

Після резонансних подій довкола 235-го Міжвидового центру підготовки частин та підрозділів ОК «Південь» Сухопутних військ ЗСУ, що більш відомий українцям як «Широкий Лан», у березні 2017 року керівництво Збройних сил ухвалило рішення щодо будівництва нового, більш комфортного комплексу для розміщення військовослужбовців. Новітнє містечко, що зводять на Миколаївщині, має стати знаковим для України – це перший проект такого масштабу, що споруджується для ЗСУ. Ба більше, далеко не всі армії європейських держав мають щось аналогічне. Крім того, вперше для наших військових об’єктів застосовують низку сучасних енергоефективних технологій, які вже стали звичними для цивільного будівництва. Тиждень вирішив на власні очі перевірити хід будівництва цього проекту.

 

 

За словами Сергія Носаченка, начальника ділянки ТОВ «Ріст», що є одним із підрядників, із початку будівництва в рамках першої черги вже зведено корпус їдальні. Її можна вважати найбільш складним об’єктом комплексу. Вона дає змогу в двох залах (по 1250 посадкових місць кожний) одночасно нагодувати 2500 військових, а в цілому розрахована на 5000 обідів у дві зміни.

 

Читайте також: Зміни в законі про військову службу: важливі новації

 

Забезпечувати весь процес буде близько 120 працівників. Передбачається, що харчування буде організовано вже за новим стандартом (за каталогом), із можливістю самостійного вибору страв. За проектом їдальня матиме спеціальні прозорі світлові кишені на стелі, що дасть можливість удень використовувати природне освітлення. Також для автономного забезпечення водою їдальні та казармених приміщень уже змонтовані два резервуари системи водоочищення і насосна станція. Вода буде добуватися з п’яти власних свердловин і після очистки подаватися в містечко.

 

 

Із запасом розраховано потужність новозбудованих очисних споруд, що в свою чергу уможливлює подальший розвиток інфраструктури табірного містечка.

 

 

Територію обнесено парканом, обладнаний пропускний пункт. Крім того, по всій території прокладені та випробувані зовнішні мережі, як-от каналізація, водопостачання і теплотраса. Змонтована й очікує підключення власна трансформаторна підстанція, що матиме два трансформатори по 1000 кВа.

 

Читайте також: Відносні зони безпеки на війні

 

Потужність розраховано із значним запасом, отже не має виникати проблем із джерелом електроенергії в казармах, що раніше було чи не головною проблемою всіх наметових містечок в умовах, коли в кожного бійця є телефон, а часто і ноутбук або планшет, які постійно потребують зарядження. Завершується будівництво котельні, там встановлені сучасні твердопаливні котли. Під час зведення всіх будівель використовують енергоефективні матеріали, замість звичної цегли та бетону – 150-мм сендвіч-панелі, які краще зберігають тепло, вікна – металопластикові. Носаченко підкреслив, що вперше для військових об’єктів додатково утепляються підлога та перекриття, фактично створено «термос», який зберігатиме тепло взимку і прохолоду в літню пору.

 

 

Представник іншого підрядника – керівник проекту від ТОВ «Вінницької будівельної компанії» Олександр Войналович розповів про будівництво казарм. Їх наразі вже одинадцять, одна з них передбачається для військовослужбовців-жінок. У самих казармах уже роблять гідроізоляцію, зводять внутрішні перегородки, розводять інженерні мережі. Кожна будівля буде певним чином автономна від інших, і може бути відімкнена від опалення, електроенергії чи водопостачання, поки нею не користуються. Новим для військових об’єктів є те, що в кожній казармі передбачається встановлення пральних машин.

 

 

Як зазначив начальник відділу капітального будівництва військових об’єктів управління будівництва та капітального ремонту військових об’єктів  ГоловКЕУ ЗС України полковник Дмитро Парфьонов, завершення першої черги містечка має бути восени цього року.

 

 

Підрядні організації виконують роботи навіть у період дощів, що ускладнюють підвезення на будівельний майданчик та  унеможливлюють рух будівельної техніки.

 

Читайте також: Чому Україна торгує зброєю

 

У рамках першої черги планується завершити будівництво казарм на 2500 осіб та об’єкти інженерної інфраструктури, а пізніше, в рамках розвитку табірного містечка, можливо, добудувати інші об’єкти за потреби, щоб одночасно розміщувати до 4000 осіб.

 

 

Крім житлових приміщень, у  містечку буде штаб, медичний пункт, стройовий плац, спортивні майданчики з обладнаними тренажерами і два центри дозвілля (для офіцерського складу та контрактників). У центрах проектуються комп’ютерний зал, невеликий кінотеатр, кафе та навіть зона барбекю. За його словами, передбачається, що весь комплекс буде і надалі розвиватися, в планах створення парку для зберігання та обслуговування військової техніки і пожежного депо. Такий підхід дає змогу підлаштовувати будівництво під потреби військових та обсяги фінансування. Наразі будівництво всього об’єкту коштує понад 350 мільйонів. Однак з урахуванням інфляції, деяких змін та удосконалень, внесених у проект, ця вартість буде переглянута та, можливо, буде збільшена. Нині триває процес уточнення й узгодження кошторису. Хоча на чинний проект у Міністерстві оборони України фінансовий ресурс передбачений повним обсягом. Отже, якщо не буде істотних перешкод з боку багатої на зливи Миколаївщини, що колись стало поштовхом для створення цього проекту, – вже до кінця року ЗСУ зможуть розмістити перших мешканців нового містечка.