У понеділок, 18 березня, військовополоненому українському моряку в Російській Федерації капітану 2-го рангу Денису Гриценку призначили психолого-психіатричну експертизу. Про це повідомляє адвокат Микола Полозов у Facebook.
Полозов зазначив, захистом було заявлено, що Денис Гриценко є військовополоненим, а норми III Женевської конвенції не передбачають проведення подібних експертиз стосовно військовополонених.
"Захистом було заявлено заперечення на призначення даної експертизи у зв'язку з її передчасністю призначення, оскільки слідство не надало даних про виникнення сумнівів в осудності військовополоненого, як вимагають положення п. 3 ч. 1 ст. 196 КПК РФ", – йдеться в заяві.
Захистом також був залучена доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини від 12.03.2019 року, в якому захоплені російськими властями українські військові моряки визнаються військовополоненими.
"Враховуючи, що слідство має намір провести дану експертизу щодо всіх військовополонених моряків, незалежно від позиції захисту, адвокатами Дениса Гриценко були заявлені клопотання про присутність адвокатів при проведенні експертизи", – написав Полозов.
Раніше російське слідство призначило психолого-психіатричну експертизу стосовно 21 українського військовополоненого моряка.
Посольство США в Україні відреагувало на призначення психолого-психіатричної експертизи українським військовополоненим морякам, які утримуються у СІЗО "Лефортово" в Російській Федерації.
Своєю чергою, адвокати українських військовополоненних моряків, формують перший пакет документів, необхідний для подання індивідуальних скарг у міжнародні інстанції, зокрема, в Європейський суд з прав людини.
Нагадаємо, у Міністерстві закордонних справ України повідомили, що стан здоров'я утримуваних у Російській Федерації військовополонених українських моряків задовільний.
Водночас, адвокат Сергій Бадамшин відвідав у СІЗО "Лефортово" українського військовополоненого моряка Василя Сороку, який повідомив, що російський лікар призначив йому проведення операції на пораненій руці.
Як повідомляли, у Василя Сороки не спадає набряк руки нижче рани, функції кількох пальців не відновлюються.
Своєю чергою, пораненому моряку Андрію Ейдеру після медобстеження в лікарні Москви відмовлено в госпіталізації.
Раніше Уповноважена з прав людини у Російській Федерації Татьяна Москалькова заявила про початок «поглибленого медичного обстеження» утримуваних у московському СІЗО "Лефортово" поранених українських моряків.
Нагадаємо, Лефортовський районний суд Москви у середу, 16 січня, продовжив термін тримання під вартою усім 24-ом українським полоненим морякам до 24 та 26 квітня. Команда захисту полонених моряків подала апеляції на відповідне рішення суду. Наразі Московський міський суд визнав законним продовження строку арешту 20 з 24 українських моряків, яких РФ незаконно затримала в Керченській протоці.
Як повідомлялося, 25 листопада 2018 року прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Так, кораблі ВМС України у складі двох малих броньованих артилерійських катерів та рейдового буксиру здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Згодом російські кораблі відкрили вогонь по корабельній групі Військово-морських сил ЗС України під час виходу з Керченської протоки, внаслідок чого є поранений.
Крім того, у ВМС ЗС України повідомили, що за оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир “Яни Капу” також примушений до зупинки. Кораблі та екіпаж (24 українських моряки) були захоплені спецназом РФ.
27-28 листопада в окупованому Криму заарештували всіх 24 українських моряків. Київський районний "суд" окупованого Сімферополя заарештував Володимира Варемеза, Сергія Цибізова, Андрія Оприска, Віктора Беспальченка, Володимира Терещенка, Романа Мокряка, Михайла Власюка, Сергія Попова, Юрія Будзила, Владислава Костишина, Богдана Головаша, Сергія Чуліба, Андрія Драча, Володимира Лісового, Андрія Шевченка, В'ячеслава Зінченка, Юрія Без'язичного, Євгена Семідоцького, Богдана Небилицю, Олега Мельничука та Дениса Гриценка. Своєю чергою, у Керчі також до 25 січня 2019 року були заарештовані поранені Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока.