Шахтарський страйк у Кривому Розі: «незручний» і «непомітний»

Політика
21 Вересня 2020, 13:49

3 вересня 12 працівників шахти «Жовтнева» відмовилися підніматися на поверхню та залишилися під землею на глибині 1,2 кілометра. Протягом декількох днів до них приєдналися робітники ще трьох копалень — «Батьківщина», «Гвардійська», «Тернівська». Станом на ранок 8 вересня у підземному протесті брали участь майже 400 працівників.

 

Ці чотири шахти є основними структурними підрозділами, що входять до складу комбінату “Криворізький залізорудний комбінат”. Акціонером комбінату є кіпрська компанія “Старміл Лімітед”, якою керують групи Метінвест Ріната Ахметова і Вадима Новинського та група Приват Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Цікаво, що під час перемовин гендиректор КЗРК Сергій Новак заявив, що 50% пакета акцій керованого ним підприємства належать "Метінвесту", а решта 50%, які належали Коломойському, зараз у власності чотирьох інших компаній, які не мають відношення до групи "Приват". В свою чергу, голова Незалежної профспілки гірників, народний депутат від партії “Батьківщина” Михайло Волинець заявляє, що на комбінаті залишився підпорядкований «Привату» менеджмент, який продовжує управляти активами.

 

Фото зі сторінки Ольги Бабенко

 

Наразі під землею у шкідливих для здоров’я умовах залишається 149 гірників, серед яких як жінки, так і чоловіки. Через те, що шахти не призначені для тривалого перебування в них, шахтарям стає зле і їх піднімають на поверхню. Також протестувальники жаліються на поганий мобільний зв’язок. На поверхні гірників підтримують колеги та родини. Вони декілька разів проводили автопробіги містом, щодня виходять на масові мітинги до головного управління КЗРК та навіть розгорнули невелике наметове містечко, аби залишатися під управлінням цілодобово.

 

Читайте також: Харківщина. Три плюс один

 

Що вимагають?

 

Страйкарі мають чіткі вимоги. Одна з яких — підвищення зарплат. За словами голови Незалежної профспілки гірників, який наразі веде комунікацію із страйкарями, Михайла Волинця, зарплата за окремими категоріями робітників не переглядалися з 2013 року. “Наразі робітники так званих допоміжних професій отримують нарахування по 7-8 тисяч, робітники основних професій — до 10-15 тисяч. Тих, у кого зарплати до 30 тисяч — одиниці. Тому шахтарі вимагають, щоб зарплата стартувала з 1000 євро для найменш оплачуваних підземних професій, і вже до неї нараховували надбавки та премії”, – пояснив Волинець.

 

Також шахтарі нарікають на відсутність модернізації комбінату і вимагають покращення умов праці.  Окрім того, у 2016 році  Уряд скоротив список пільгових категорій, які відносяться до особливо небезпечних умови. Тоді перелік так званих “шкідливих” професій зменшився з півтори тисячі до 600. Тепер велика частина працівників гірничодобувних спеціальностей  не має права на ранній вихід на пенсію та підвищенні виплати. Тому гірники вимагають повернути пільговий стаж тим спеціальностям, які викреслили зі списку. 

 

Фото зі сторінки Ольги Бабенко

 

Останньою краплею для шахтарів стало проведення переатестації, через яку частина працівників може втратити пільги. Із незрозумілих причин керівництво комбінату залучило до переатестації приватну харківську компанію, хоча раніше цим займались експерти з Кривого Рогу. Робітники побачили в цьому спроби відібрати в них гарантії на пільгові пенсії.

 

Позиція керівництва комбінату

 

КЗРК вважає страйки незаконними. Одразу після початку протестів на офіційному сайті комбінату з’явився доволі різке оголошення, де дії робітників кваліфікували, як вчинення замаху на злочин, передбачений ст. 272 КК України (порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою), а протести назвали незаконними. Пізніше, після перемовин, адміністрація підприємства повідомила про підписання меморандуму з робітниками і опублікувала наказ про підвищення тарифних ставок від 10% до 25% для деяких спеціальностей. Натомість мітингувальники заявили, що меморандум не підписували, а підвищення зарплати — незначне та не задовольняє їх вимоги.

 

16 вересня керівництво КЗРК повідомило, що досі гірники за власним бажанням та порушенням трудового розпорядку залишаються у підземних виробках. При цьому жодних письмових звернень від страйкарів вони не отримували.

 

Читайте також: Головні виборчі баталії Луганщини

 

“З огляду на те, що письмові вимоги від трудового колективу до адміністрації підприємства не надходили й, відповідно, відмов щодо виконання будь-яких письмових вимог трудового колективу адміністрація не заявляла, а також згідно з наведеними вище нормами закону, дії протестувальників не підпадають під визначення страйку та страйком не є”, – йдеться у повідомленні.

 

Зі сторінки Михайла Волинця

 

Водночас шахтарі та їх родини заявляють про тиск з боку адміністрації КЗРК. Зокрема, наголошують, що їм намагаються перешкоджати доступу до зв’язку та їжі, а на одному із мітингів дружина лідера підземного протестного руху на шахті «Жовтнева» Віктора Стояновського Валерія заявила про переслідування.

 

“З самого початку акції протесту почали стежити за мною та нашими з чоловіком дітьми. Ба більше, до дітей 8 та 13 років дорогою до школи підходили невідомі, зверталися по імені та запитували, де знаходяться їх батьки. Розглядаю це, як моральний тиск на страйкарів з боку керівництва шахт”, – зазначила Валерія Стояновська.

 

Реакція влади

 

На четвертий день після початку протестів Прем’єр-міністр Денис Шмигаль доручив голові ДніпроОДА Олександру Бондаренку ініціювати діалог між працівниками та керівництвом «Криворізького залізорудного комбінату».

«Оскільки шахти  перебувають у приватній власності, то держава готова допомогти у медіації для розв’язання напруженості на цьому підприємстві. Дав доручення голові ДніпроОДА ініціювати тристоронню раду та почати соціальний діалог за участю профспілки, роботодавців і керівництва області. Ми вбачаємо, що результатом такого діалогу буде меморандум, який повинен сприяти покращенню соціального забезпечення гірників та продовженню ефективної роботи підприємства», — підкреслив очільник Уряду.

 

Вже 9 вересня до Кривого Рогу прибула перша заступниця Міністра економіки Юлія Свириденко, яка навіть спустилася у шахту «Тернівська» до протестувальників. Втім, про жодні результати вона не повідомила. 10 вересня Державна служба України з питань праці заявила про початок позапланової перевірки ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат".

 

Зі сторінки Михайла Волинця

 

Також у ЗМІ з’явилася інформація, що до протестувальників спускають представники СБУ для проведення допитів.

 

Досі немає жодної заяви ані від Володимира Зеленського, ані від офісу президента України. Тому низка народних депутатів звернулися до президента із закликом невідкладно доручити вирішення проблем шахтарів.

 

В свою чергу, міський голова Кривого Рогу Юрій Вілкул висловив підтримку протестувальникам, але зазначив, що жодним чином повпливати на ситуацію не може, адже шахти  перебувають у приватній власності. Криворізька міська рада зібралася на позачергову сесію, де одноголосно підтримала звернення до Президента, Прем'єра і Верховної Ради з проханням ініціювати негайну перевірку на КЗРК. Також міські обранці проголосували за звернення до адміністрації комбінату із вимогою “врегулювати ситуацію, яка склалася”.

 

Читайте також: Хто претендує на Маріуполь

 

Активно взявся за цю тему криворізький осередок партії “Батьківщина”. Зокрема саме представники партії ініціювали звернення до Дениса Шмигаля та Уповноваженої ВР з прав людини Людмили Денисової. Чинна депутатка міськради та кандидатка у мери Кривого Рогу від “Батьківщини” Ольга Бабенко бере участь у зустрічах із трудовим колективом КЗРК. Вона звинувачує центральну владу у ігноруванні проблеми та не бажанні уряду брати на себе відповідальність у вирішенні конфлікту.

 

Зі сторінки Михайла Волинця

 

Інший кандидат на пост мера — представник пропрезидентської партії “Слуга Народу” та топ менеджер “Метінвесту” Дмитро Шевчик, певно, бере приклад із Володимира Зеленського — мовчить та досі не висловив жодної позиції щодо ситуації. “Включатися” у тему шахтарів намагалися народні депутати від “слуг” Олена Криворучкіна та Юрій Корявченков. Втім, пізніше заявили, що не є сторонами перемовного процесу.

 

Наразі продовжуються перемовини між представниками шахтарів та керівництвом комбінату. На останній зустрічі 19 вересня адміністрація КЗРК, як і раніше, не погодилась з вимогами гірників, нібито посилаючись на фінансову неспроможність через карантин та пандемію. За словами голови міської незалежної профспілки гірників України Юрія Самойлова представники КЗРК підтвердили, що учасників протесту не притягнуть ні до адміністративної, ні до кримінальної відповідальності. Також шахтарям начебто повернули “шкідливий” стаж. Днями мають відбутися чергові перемовини і наразі триває перевірка Службою Держпраці.