Сергій Князєв. Поліцейський з міліції

Політика
9 Лютого 2017, 17:00

Наприкінці 2015 року, під час призначення на посаду голови Нацполіції Хатії Деканоїдзе, її виступ на засіданні уряду тривав 3 хвилини 45 секунд. Для порівняння виступ Сергія Князєва під час його призначення зайняв лише 1 хвилину та 17 секунд. Деканоїдзе встигла розповісти про попередні успіхи, подякувати своїй команді, нагадати про нову патрульну поліцію, новий КОРД та майбутню атестацію. «Ми будемо робити все, щоб Національна поліція України стала найсучаснішою та європейською», – головна теза з виступу Деканоїдзе. Князєв згадав про реформи лише одним словом, а основний акцент зробив на іншому: «На вулицях має запанувати спокій, а українці мають почувати себе в безпеці у своїх оселях».

Князєв вочевидь некомфортно почуває себе перед об’єктивами телекамер. Згадок про нього у ЗМІ не так і багато, хоча біографія головного поліцейського останніх років мала б свідчити про протилежне. З 2014 року Князєв устиг попрацювати заступником голови міліції Донеччини та очолити поліцію Закарпаття й Рівненщини. До всіх цих регіонів він потрапляв у важкі часи – про Донбас годі й казати, на Закарпаття його направили після резонансної стрілянини у Мукачевому 2015 року, до якої причетні «Правий сектор» та люди, пов’язані з депутатом Михайлом Ланьо. На Рівненщину Князєва відрядили у розпал «бурштинових конфліктів». Журналіст Тижня Денис Казанський, який займається темою незаконного видобутку бурштину спілкувався з Князєвим якраз під час його перебування на Рівненщині. За словами журналіста, Князєв звітував про те, що видобуток подолано і що копанки заривають. "На місці найбільших сутичок дійсно тоді нікого не було, а трактор показово вирівнював землю. Але це тривало, умовно кажучи, тиждень, а потім все повернулося на свої місця", – зазначив журналіст.

Побіжне уявлення про персону Князєва та його манеру спілкуватися з пресою та людьми дають два відеозаписи за його участі. Вперше він потрапив у кадр журналістів у Дебальцевому під час боїв за місто у січні 2015 року.

Дивитися з 07:20 до 08:00. Відео: Громадське телебачення.

Друге відео записане під час зустрічі Князєва з пресою у Рівному з нагоди Дня журналіста у червні 2016 року.

Відео: «Четверта влада».

"Авторитетний професіонал", "оперативник із колосальним досвідом" або ж "представник старої корумпованої системи". Ці та багато інших формулювань можна було прочитати у соцмережах стосовно Князєва 7 лютого одразу після оголошення профільним міністром Арсеном Аваковим про внесення його кандидатури на посаду.

45-річний генерал поліції третього рангу працює в органах правопорядку з 1992 року. Він почав роботу у міліції охорони в Білій Церкві. З 1995 року перейшов у карний розшук, де зробив кар’єру і дослужився у 2008-му до голови управління карного розшуку ГУМВС України в Київській області, яке очолював до 2014 року. З 10 листопада 2016-го (за чотири дні до відставки Деканоїдзе з посади голови Нацполіції) призначений начальником Департаменту карного розшуку Національної поліції України.

З такою біографією оцінка Князєва прямо залежатиме від оцінки всієї системи правоохоронних органів, яка існувала 25 років української незалежності. Для тих, хто вірить в її дієвість – він «авторитетний професіонал», для тих, хто не вірить – «представник корумпованої системи».

Читайте також: Новий очільник Нацполіції різко прокоментував перестрілку у Княжичах

Спроба налагодити мости між поліцією та громадським сектором завершилася провалом під час минулорічної атестації. Низка громадських організацій та активістів відмовилися від участі у процесі десь на середині дистанції. Свої дії вони пояснили втручанням у процес міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та непрозорим формуванням комісій. Керівник Нацполіції Деканоїдзе була своєрідним комунікатором між силовиками та громадськістю. Після того як діалог фактично зупинився, зникла й необхідність комунікувати. Новопризначений ж Князєв має іншу функцію та може завоювати серця іншої частини суспільства – тих кому потрібні передусім не реформи, а відчуття порядку. Яким би цей порядок не був.

Одне з основних питань – чи повертатиме Князєв до поліції так званих "старих професіоналів", частину яких все ж звільнили після революції. Тези про необхідність їхнього повернення планомірно озвучувалися ближче до кінця каденції попередниці Князєва. Аргументи – сплеск злочинності та неможливість її подолати.

«Найкращих працівників із ліквідованого УБОЗ треба було перевести в кримінальний блок. А зараз найкращі профі втрачені для системи. А це й відсутність агентури… Ще не пізно запросити старих профі до роботи в кримінальному блоці», – заявляв, зокрема, генпрокурор Юрій Луценко.

Деканоїдзе завжди виступала проти такого рішення, чи буде так само проти Князєв, який працює в системі стільки ж, скільки вона існує – стане зрозуміло вже найближчим часом.

До конкурсу на посаду голови Нацполіції, призначеного Аваковим, та переможцем якого став Князєв, у громадськості від початку було неоднозначне ставлення. Згідно із законом, Аваков не був зобов'язаний проводити конкурс та мав право просто погодити обрану собою кандидатуру з урядом. Однак він вчинив інакше, оголосивши "консультативний конкурс". За його результатами, Авакову мали запропонувати трьох кандидатів.

Князєв став справжньою "темною конячкою" конкурсу. Від початку висувалися припущення, що через конкурс Аваков легітимізує одного з двох своїх ставлеників – Вадима Трояна (який 8 лютого став заступником голови МВС) або В'ячеслава Аброськіна. Коли ті зняли кандидатури, у фаворитах був очільник поліції Одещини Дмитро Головін. Однак до трійки переможців потрапили Князєв, заступник голови Нацполіції Костянтин Бушуєв та голова Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський.

Журналісти-розслідувачі з bihus.info одразу ж після оголошення про призначення Князєва опублікували майнову інформацію щодо нього. Виявилося, що хоч сам новий голова поліції володіє лише двома квартирами під Києвом, його дружина Вікторія (офіційна чи ні – невідомо. Князєв не вніс відомості про неї до декларації – Ред.) володіє сімома квартирами, шістьма земельними ділянками, житловим будинком та двома автомобілями. Бізнесом вона ніколи не займалася, а розташування об'єктів нерухомості співпадає з місцями роботи Князєва – Київщина та Закарпаття.

Читайте також: Уряд призначив главу Нацполіції

Сам голова Нацполіції прокоментував цю інформацію так: "Це дуже болюче для мене питання, тому що воно впливає на фінансову складову Сергія Миколайовича Князєва, і на більш особистісні взаємовідносини. І оцінювати своє особисте життя, вдале або не вдале, я б не хотів, тим більше у відкритому ефірі".

Тиждень поспілкувався зі членом конкурсної комісії з відбору голови Нацполіції, правозахисником Євгеном Захаровим та запитав, чим саме запам'ятався Князєв під час особистого інтерв'ю, яке давав членам комісії.

"Він справив на нас всіх значно краще враження, ніж ми очікували. Я маю на увазі українську частину комісії. Бо іноземці, вони ж наших людей так не знають. Він виявився значно кращим з усіх боків, як не дивитися. Певною мірою це такий виняток, порівняно з тим типом українського міліціонера, до якого ми звикли. Скажімо, така особливість – він сказав, що якщо у нього не буде виходити робота, він рапорт покладе і піде, що він не може працювати, якщо довго не бачить результату. Дуже рідко таке буває серед цих людей. Розумієте, це було щиро. Він сказав, що завжди виконував закон і вимагав від своїх підлеглих, щоб вони виконуцвали закон, і так буде й далі. Це переконливо виглядало. Взагалі він, вочевидь, людина з сильним характером, він є лідером за своїми якостями. В нього добрі навички управління, судячи з тієї бесіди, яку ми вели. В нього великий досвід роботи в полі. Тому ми його включили в трійку кандидатів – тих, хто у принципі може очолити Національну поліцію, здатні на це. От ми, виходячи з такої реакції на інтерв'ю з ним, так вирішили", – заявив Захаров.

Стосовно планів подальшого реформування відомства, то за словами Захарова, у цьому аспекті Князєв поступається іншому фіналісту Костянтину Бушуєву.

"Він (Князєв – Ред.) сказав  правильні речі загалом, але тут він виглядав гірше, ніж, скажімо, Бушуєв, який цим безпосередньо займається. У Бушуєва реформа – це те, що він хоче робити, чим він постійно займається. А Князєв працював у кримінальному розшуку, в нього інші завдання були. Але все, що він казав було доречним. Об'єднання кримінального розшуку і слідства разом, створення на їх основі детективів, і про те, що треба вводити кримінальні проступки скоріше (пропозиція передати розслідування нетяжких злочинів дільничим – Ред.), бо це дуже обтяжує слідство. Ну і багато інших речей", – зазначив він.

Захаров прокоментував також і корупційні обвинувачення на адресу нового керівника Нацполіції: "Те, що зараз надрукували про нього, про його цивільну дружину, машини, автівки, решту – я особисто вірю більше своїм очам, інтуїції, тому, що від нього почув, ніж даним реєстру. Я маю прояснитися: він не та людина, яка крала і корупційним шляхом здобувала кошти, власність, автівки і так далі. Це не він".