За півроку війни РФ проти України російські пропагандистські наративи знайшли для себе «благодатний ґрунт» у німецькому суспільстві. Такі висновки роблять аналітики німецького Центру моніторингу, аналізу та стратегії (CeMAS) за результатами репрезентативних опитувань німецького населення проведених у квітні та жовтні 2022 року.
Респондентів просили озвучити своє ставлення до деяких тез російської пропаганди. Зокрема, з тезою про те, що «НАТО так довго провокувало Росію, що вона вимушена була вдатися до війни» у жовтні погодився майже кожен пʼятий респондент (19%), частково погодилися – 21% опитаних. У квітні таких було відповідно 12% і 17%. З іншою конспірологічною теорією, згідно якої Владімір Путін таким чином протистоїть глобальним елітам, що за лаштунками керують процесами, у жовтні погодилися 18% респондентів, 26% – частково погодилися. У квітні цю конспірологічну теорію підтримували відповідно 12% і 20%.
Також, здавалося б геть божевільні тези російської пропаганди про американські біолабораторії, які розробляють зброю на території України, мають певну підтримку серед німців. У жовтні таких було понад 12%, а кожен пʼятий (21%) частково погоджувався з цією тезою.
Читайте також: Ядерний дубець Путіна: міфи і реальність
Дослідники роблять три узагальнення на основі даних двох опитуваннь. По-перше, німці стали сприйнятливими до російської пропаганди. Рейтинги схвалення проросійських конспірологічних тез зросли за шість місяців, що минули між двома опитуваннями. По-друге, конспірологічні наративи про російську війну проти України особливо популярні у Східній Німеччині. Дані свідчать про значні відмінності в оцінці російської пропаганди між Східною та Західною Німеччиною. Кожен третій респондент у Східній Німеччині погоджувався, що НАТО довго провокувало Росію і Москва була змушена розпочати війну. Натомість, у Західній Німеччині з цим твердженням погодилися майже удвічі менше респондентів – 16%. Загалом усі показники прихильності до наративів російської пропаганди у Східній Німеччині вищі, ніж у Західній.
Є також і електоральний чинник. Виборці ультраправої «Альтернативи для Німеччини» особливо прихильні до російської пропаганди. Майже половина опитаних прихильників цієї партії (48%) погоджуються з тезою, що «Україна історично не має територіальних вимог і є частиною Росії», ще 24% прихильників АдН частково згодні з цією тезою. Таке саме співвідношення серед прихильників партії і щодо тези про «тривалу провокацію з боку НАТО». У свою чергу, найменш сприйнятливими до російської пропаганди є виборці партії «Зелених» та Вільної демократичної партії.