Жителі Сербії більше люблять Росію, аніж Європейський Союз, але більшість хоче вступити в ЄС через передбачувані вигоди. Про це йдеться в дослідженні, проведеному компанією зі стратегічного маркетингу Ipsos для сербської новинної агенції Beta за підтримки ЄС, оприлюдненому 2 січня.
За даними опитування, до Росії позитивно ставляться 52% сербів, а до ЄС – лише 32. Водночас 12% позитивно сприймають США, і лише 6 – НАТО. Сприйняття і ЄС, і Росії стало більш позитивним, ніж 11 місяців тому: тоді 46% людей ставились прихильно до Росії та 27% – до ЄС.
Однак позиція сербів щодо членства в ЄС майже не змінилась. Якби голосування про вступ країни до Союзу відбулось зараз, 54% людей підтримали б такий вибір, тоді як 25% висловилися б проти. Незважаючи на те, що більше сербів віддають перевагу Росії, а не ЄС, 70% з них хотіли б, аби їхні діти жили в ЄС, і лише 23 – в Росії.
Неоднозначні відповіді може пояснити той факт, що респонденти вірять у можливе покращення життя після вступу країни до ЄС. Зокрема, від 63 до 70% опитаних очікують, що членство країни в ЄС знизить рівень безробіття та корупції, покращить економічну ситуацію, освіту, системи охорони здоров'я та судочинства, а також інфраструктуру. При цьому загалом серби не дуже поінформовані про позицію своєї країни щодо членства в ЄС: лише 24% знали, що Сербія розпочала переговори про вступ рік тому.
Результати дослідження були оприлюднені 2 січня.
Нагадаємо, раніше Євросоюз зобов'язав Сербію ввести санкції проти Росії в обмін на вступ до ЄС.
Проте прем'єр-міністр Сербії Александр Вучич заявив, що Сербія хоче приєднатися до Європейського Союзу, але має традиційно добрі відносини з Росією і не запроваджуватиме санкцій проти неї через кризу в Україні.