Після обговорення питання Сербії міністрами закордонних справ ЄС міністр закордонних справ ЄС Ален Жюппе заявив: «Франція виступає за визнання статусу кандидата для Сербії, проте, вона повинна відновити діалог з Косово. На даний момент серед 27 країн-членів ЄС немає одностайності».
Крім того, як зазначає The EUobserver, Німеччина та Польща також не прихильні до надання статусу кандидата Сербії.
«Важко бути в захваті, коли наші поліцейські на півночі Косово переживають важкі часи через те, що Сербія досі не погодилася на незалежність Косово», – зазначив польський високопоставлений дипломат в інтерв’ю журналістам.
«Ми завжди показували їм приклад Польщі. Польща втратила третину своєї території після Другої світової війни. Іноді просто треба відпустити», – додав дипломат.
Між тим, ЄС досі намагається посадити Пріштіну та Белград за стіл переговорів. Так, представник від ЄС, який бере участь в переговорах, Роберт Купер наполягає на проведенні спільного засідання двох сторін напередодні саміту – до кінця цього тижня або на початку наступного.
Як повідомлялось, переговори з технічних питань між Белградом і Пріштіною були розпочаті в березні цього року за посередництва Євросоюзу з метою вирішення повсякденних проблем громадян і зближення регіону з ЄС.
Нагадаємо, наприкінці липня між Косово та Сербією спалахнув конфлікт у відповідь на рішення Косово посилити контроль на двох прикордонних пунктах на півночі країни та заборонити імпорт товарів з Сербії.
Конфлікт вилився у протести сербів Косова, сутички з косоварами та блокування кордону. Протистояння було врегульовано за допомогою міжнародних посередників. Зокрема, було вирішено поставити на спірних контрольних пунктах представників EULEX. Проте, протистояння продовжилось і за втручання сил ЄС. Наприкінці жовтня косовські серби почали ліквідовувати деякі блокпости, проте, лише для міжнародних миротворців.
Белград заявляє, що він не має контролю над сербами в Косово, та публічно віддалився від насильства. Проте, як повідомляє The EUobserver, європейські дипломати скептичні щодо того, що «руки Белграда чисті», оскільки через три роки після оголошення незалежності Косово, Бедград все ще розглядає його в якості своєї провінції.