Сенат США затвердив Акт про демократію для Білорусі

22 Грудня 2020, 11:42

У понеділок, 21 грудня, Сенат США схвалив Акт про демократію, права людини і суверенітет Білорусі, як передає Радіо Свобода.

 

Цей акт увійшов до складу широкого бюджетного документу, що був ухвалений того дня. Тепер його та держбюджет має підписати президентов США.

 

Новий закон розширює повноваження президента США щодо можливого запровадження нових санкцій, у тому числі у зв’язку з «суперечливими президентськими виборами в Білорусі 2020 року і подальшими репресіями з боку її влади».

 

Законопроєкт був внесений у Палату представників, яка вже схвалила його в листопаді, конгресменом Крісом Смітом, який був одним із авторів аналогічних документів у 2004, 2006 та 2011 роках.

 

У повідомленні зазначають, що новий закон, порівняно з аналогічним актом 2004 року, додає до переліку осіб, щодо яких можуть бути накладені санкції, зокрема, також членів Центральної виборчої комісії Білорусі або особи, які, як мовиться в документі, допомагали ЦВК в виборчих маніпуляціях, членів силових і правоохоронних структур, причетних до репресій проти опозиційних лідерів, журналістів і мирних демонстрантів, а ще причетних до цього росіян.

 

Оновлений Акт про демократію для Білорусі також визначає низку моментів політики США стосовно Білорусі, серед яких:

 

– невизнання як нечинних «сфальсифікованих», як мовиться в документі, результатів виборів, що були оголошені офіційно

 

– підтримка закликів до нових президентських і парламентських виборів, що мали б відбутися чесно і вільно за стандартами і під спостереженням ОБСЄ

 

– невизнання Олександра Лукашенка як легітимно обраного лідера Білорусі

 

– невизнання можливого включення Білорусі в «союзну державу» з Росією

 

– визнання Координаційної ради опозиції як легітимної інституції для участі в діалозі про мирний перехід влади

 

– заохочення уряду США запровадити в координації з ЄС і іншими міжнародними партнерами цілеспрямовані санкції проти білоруських посадовців, відповідальних за підрив демократії і політичні репресії в Білорусі

 

– підтримка права білоруського народу визначати власне майбутнє

 

Зазначається, що голова комітету Сенату з закордонних справ, республіканець Джим Ріш привітав ухвалення акту. За його словами, «жорстокі й безперервні репресії проти мирних громадян, які протестують проти диктаторського правління пана Лукашенка в Білорусі, є безсовісні».

 

«Ухвалений акт підтверджує підтримку з боку США білоруського народу і його прагнення мати більш вільне і демократичне майбутнє», – зазначив Ріш.