Служба безпеки України запобігла пошкодженню греблі Київської гідроелектростанції через несанкціоноване будівництво. Про це повідомив директор філії "Каскад Київських ГЕС і ГАЕС" ПАТ "Укргідроенерго" Ярослав Касьянюк.
"Зусиллями Головного слідчого управління СБУ вжито заходів щодо накладення арешту на земельні ділянки, які виділено в натурі із земель ПрАТ "Укргідроенерго" із гідротехнічними спорудами в межах контрольованої зони", – сказав він.
Зокрема, йдеться про 2,5 га землі, відчуженої у ПАТ "Укргідроенерго" і стосовно яких Шевченківський райсуд Києва наклав арешт 9 червня 2017 року.
За даними СБУ, упродовж 2011-2012 років службові особи Держгеокадастру прийняли кілька рішень щодо відчуження 2,5 га земель з особливим статусом у Вишгороді. Так, 25 громадян отримали по 0,1 га землі на лівобережній греблі у безпосередній близькості до Київської ГЕС. Цільове призначення передбачало, зокрема, будівництво і обслуговування житлових будинків.
Проте, як наголосив Касьянюк, згідно з чинним законодавством, будь-які будівельні роботи ближче ніж за 50 метрів до берега забороняються, оскільки таке будівництво може загрожувати цілісності гідроспоруди, призвести до її пошкодження та надзвичайних ситуацій у подальшому.
Як розповів директор філії, при спорудженні Київського водосховища вирішувались проблеми забезпечення Києва питною водою, електрикою та регулювання рівня води в Дніпрі під час весняної повені. Це дало змогу районам Києва не підпадати під затоплення. Інше використання гідроспоруд неможливе.
Крім того, ГЕС є одним зі стратегічних об'єктів критичної інфраструктури. За визначенням Євросоюзу, пошкодження або руйнування їх унаслідок стихійних явищ, тероризму чи злочинної діяльності може негативно вплинути на безпеку і добробут громадян. Тому СБУ і зацікавилася проблемою, що виникла на Київській ГЕС, резюмував Касьянюк.
Наразі тривають земельно-технічна та земельно-оціночна експертизи. Їх проводять фахівці Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції. Попередні висновки, отримані слідчими органами СБУ, вказують на те, що ці землі є стратегічно важливими для надійного та безпечного функціонування Київської ГЕС.
На сьогодні гідроспоруда знаходиться в належному стані. За словами директора "Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС" ПАТ "Укргідроенерго", жодних загроз немає.
Нагадаємо, в серпні в уряді створили міжвідомчу робочу групу з питань законності будівництва об'єктів у Києві, які викликають суспільний резонанс.