Саудівська Аравія стрімко втрутилася у конфлікт в Ємені, але покласти край війні буде важко – The Economist

2 Квітня 2015, 16:51

Саудівська Аравія стрімко втрутилася у конфлікт в Ємені, однак покласти край протистоянню буде важко. Про це пише авторитетне британське видання The Economist.

У публікації зазначають, що з того часу, як владу у Саудівській Аравії перейняв король Салман, країна різко змінила свою зовнішню політику.

Зокрема, Саудівській Аравії вдалося зібрати коаліцію з десяти сунітських держав, об’єднавши навіть давніх суперників в регіональній політиці – Катар та ОАЕ. При цьому навіть далекі одна від одної країни – Марокко та Пакистан – об’єдналися задля того, аби протистояти наростаючому впливу Ірану, який підтримує хуситів.

«Саудівська Аравія зазвичай соромилася голосно висловлюватися і брати участь у військових діях. Нехарактерна для неї жорстка політика може свідчити про вплив сина короля  – Мухаммада, який займає посаду міністра оборони», – пише The Economist, додавши, що йому наразі тридцять з лишнім років.

Видання зазначає, що кампанія у Ємені свідчить про бажання сунітських держав протистояти наростаючому впливу Ірану – великої шиїтської держави – у Іраку, Сирії та Лівані. Саудівська Аравія, зважаючи на сусідство з Єменом, є дуже чутливою до ситуації в цій країні. Крім того, якщо саудитам вдасться досягнути своєї мети в Ємені, це відновить їхній авторитет в регіоні, ослаблений невдалою спробою усунути режим Башара Асада в Сирії.

Атори статті стверджують, що армія Саудівської Аравії має багато недоліків, і наразі хусити перевершують її. Крім того, проведені ними бомбардування виявилися неточними й малофективними.

«Сухопуне втручання – це зовсім інша справа. Хусити відомі як безстрашні воїни. І наземним силам, можливо, доведеться боротися з Аль-Каїдою та іншими джихадистами, які долучаться до єменського хаосу», – пише The Economist, додавши, що для наземного втручання зібрати коаліцію буде важче.

«Єгипет, який має велику армію, досі пам'ятає Ємен як свій «В'єтнам» з часу, коли єгиптяни воювали там в 1960-х роках. Пакистан не хоче долучатися до бойових дій в час, коли він бореться зі своїми бойовиками-талібами, крім того він побоюється протистояння між своїми шиїтами та сунітами», – йдеться в публікації.

«Як протягом останніх років вже усвідомила Америка, закінчити війну важче, ніж її розпочати. Вороги Саудівської Аравії не шкодуватимуть, якщо вона погрузне (у протистоянні – ред.): іранські коментарі в соціальних мережах вже стверджують, що Ємен стане для саудитів «Афганістаном», – резюмує видання.