Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Самоомана

15 Серпня 2020, 10:23

Назва листа — «Час переглянути нашу політику щодо Росії» («It’s Time to Rethink Our Russia Policy»). Принаймні, у цьому я погоджуюся з авторами. Не уявляю, щоб хтось — нехай навіть сам Дональд Трамп — вважав політику чинної президентської Адміністрації щодо Кремля ідеальною. Бажання президента налагодити кращі відносини досі не справдилося. А численні дипломатичні та інші санкції, запроваджені проти Росії за останні кілька років, не стримали її від подальших проявів агресії.

Я також згоден, що жорсткі публічні й приватні перемовини, підкріплені різноманітними контактами (офіційними й неофіційними), необхідні в таких питаннях, як космічна співпраця, ядерні озброєння, зміна клімату й глобальні загрози у сфері охорони здоров’я. Ми вели переговори з Радянським Союзом за Леоніда Брежнєва про контроль над озброєннями й права людини. Можемо вести переговори і з путінською Росією. Однак, усупереч заяві у відкритому листі, ніхто проти цього не протестує. У нас удосталь контактів з Росією. Проблема в тому, що ми ведемо переговори погано, а Кремль має злі наміри.

 

Читайте також: Російський ліберальний імперіалізм

Автори листа не взяли до уваги цього важливого аспекту. Режим у Москві використовує антизахідні настрої, щоб укорінити й виправдати своє корумповане, некомпетентне правління. Стратегія добре працювала приблизно з 2006 по 2016 роки: атаки на Естонію, Грузію й Україну викликали позитивну реакцію в народу. Проте нині російській громадськості набрид націоналістичний пафос. Люди хочуть кращих комунальних послуг й інфраструктури, хочуть покласти край свавіллю й зловживанню владою серед можновладців. Продемократичні демонстрації в Хабаровську — це справжнє обличчя Росії, а не конспіративні вибрики Кремля. Нам не потрібне перезавантаження в ставленні Заходу до Росії. Нам потрібне перезавантаження в ставленні режиму в Росії до Заходу.

Росія — занепала, середня держава із грандіозними амбіціями — досягає успіху передусім тому, що ми, країни, котрим вона загрожує, легковажні, розколоті, жадібні й наївні. Ці слабкості виникли з нашої провини. Ми можемо виправитися. Достатньо розчистити клептократію — і протидія Кремлю готова 

Ще одна прогалина в листі — соліпсизм. Слово «союзники» побіжно згадується тільки раз. Мимовільне (як можна припустити) перегукування з горезвісним підходом Адміністрації Трампа «Америка понад усе» особливо дивує з огляду на те, що багатьма може сприйнятись як шаблон для майбутньої Адміністрації Байдена в політиці щодо Росії. Новий підхід до РФ мав би посилювати, плекати й експлуатувати численні можливості та вплив, що мають у розпорядженні союзники США в НАТО й поза Альянсом. Політичні розрахунки Росії спираються на тверезу оцінку сили й слабкості. Перед лицем об’єднаного Заходу опцій у Кремля обмаль. Перед лицем розколу Росія стає могутнішою.

Автори також нехтують справжнім джерелом російської влади — брудними грішми. Що більше ми очищуємо свою фінансову систему, то менше шансів має режим у Москві купувати тіньовий вплив. Росія — занепала, середня держава із грандіозними амбіціями — досягає успіху передусім тому, що ми, країни, яким вона загрожує, легковажні, розколоті, жадібні й наївні. Ці слабкості виникли з нашої провини. Ми можемо виправитися. Достатньо розчистити клептократію — і протидія Кремлю готова.

 

Читайте також: Довіра й захист

Напевне, у цьому найсуттєвіший недолік листа. Росія не є суперницею без цінностей на геополітичній арені. Так само, як і Комуністичною партією Китаю, Росією керують люди, що ненавидять й бояться таких ідей, як свобода, правосуддя й солідарність. Це не та проблема, яка вимагає спокійного, технократичного рішення. Вона відображає серйозне зіткнення ідеалів — зіткнення, у якому ми мусимо перемогти, упорядкувавши наші думки й дії, подібно до того, як ми зробили в боротьбі проти великої загрози радянського комунізму. Погані стосунки з поганими людьми справді можуть обходитися дорогою ціною, бути ризикованими й незручними. Однак добрі стосунки з поганими людьми призводять до політики умиротворення й поразки, а це значно гірше. 

 

—————–

Минулого тижня Словаччина ухвалила рішення вислати трьох працівників посольства Російської Федерації. Їх підозрюють у шпигунській діяльності під дипломатичним прикриттям. Зок­рема, ідеться про зловживання словацькими візами. Відповідно до спільного розслідування The Insider, Der Spiegel та Bellingcat, ФСБ використовувала словацьку візу під час організації вбивства екс-соратника Аслана Масхадова Зелімхана Хангошвілі в Берліні 2019 року. Дипломати мають покинути Словаччину до 17 серпня. Нагадаємо, у червні двох російських дипломатів вислали з Чехії. Причиною стало поширення працівником посольства РФ провокативної інформації про заплановане вбивство чеських політиків.

Позначки: