Саміт Україна-ЄС: чого очікувати Києву?

Політика
12 Жовтня 2021, 07:01

12 жовтня у Києві пройде 23-й Саміт Україна-ЄС. До Києва напередодні для участі у заході вже прибули президент Європейської Ради Шарль Мішель та президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляйєн. 

«Це буде можливість підтвердити свою тривалу відданість зміцненню політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС. У нас є для цього міцна основа: Угода про асоціацію та Угода про глибоку і всеохопну зону вільної торгівлі», – заявив журналістам напередодні один із високопоставлених чиновників ЄС, що спілкувався на умовах анонімності. Також зустріч дозволить оцінити ті кроки, які вже було зроблено в імплементації Україною Угоди про асоціацію.

Президент Європейської Ради Шарль Мішель втретє від березня 2021 відвідує Україну. Його візит до Києва, за словами представників ЄС, це ще й демонстрація того, яку велику політичну вагу Брюссель вкладає у відносини з Києвом. Політик був присутнім на саміті «Кримської платформи» у серпні цього року, де вкотре висловив підтримку суверенітету та територіальній цілісності України. Безпекові питання будуть серед ключових на саміті 12 жовтня. Зокрема, за словами європейських високопосадовців, представники сторін обговорять, що ЄС та Україна можуть робити разом, аби протистояти гібридним загрозам та дезінформації, з якими стикаються і в Києві, і у Брюсселі.

Раніше європейські медіа також повідомляли, що ЄС розглядає можливість створення військової навчальної місії в Україні. До започаткування такої ініціативи також закликала українська сторона. Високопосадовець ЄС напередодні саміту підтвердив журналістам, що на разі йде розгляд цього питання: «Ми активно розглядаємо цей запит з боку України щодо допомоги у професійній військовій освіті», – заявив чиновник. Він додав, що у вересні до України вирушила спеціальна місія для встановлення потрібної інформації щодо того, як ЄС може допомогти Україні на цей запит. Поки що йде аналіз зібраної інформації і ймовірно Брюсселю потрібно буде ще більш детально вивчати це питання. Цю тему обговорюватимуть під час саміту, але Комітет з політики та безпеки Ради ЄС повернеться до неї у першій половині грудня. Тому жодних конкретних рішень 12 жовтня чекати не варто.

Читайте також: Саміт Україна-ЄС: Довірою по непевності

Планується, що під час саміту Україна-ЄС підпишуть три важливі договори. Зокрема, мають підписати довгоочікувану Угоду про спільний авіаційний простір, більш відому як угода про «відкрите небо». Її було парафовано ще у 2013-му році, але Європейська рада дала згоду на її підписання із трьома сусідніми країнами, зокрема й Україною, лише 28 червня 2021 року. За словами представника ЄС, результатом підписання цієї угоди стане вхід до України нових лоукост-авіаліній та збільшення туристичної привабливості. «Саме це ми бачили в інших країнах, що підписали таку угоду, зокрема Грузії», – наголосив чиновник.

Ще дві угоди стосуються асоціації України з європейськими програмами Horizon Europe та Creative Europe. Обидві мають великий фонд для фінансування проєктів у науково-дослідній (Horizon Europe) та культурно-мистецькій (Creative Europe) сферах і мають сприяти розвитку співпраці у науці, обмінам між науковцями та дослідниками, а також відкриттю нових перспектив для молоді в отриманні якісної освіти. 

Під час саміту сторони також дадуть оцінку двосторонній співпраці між Україною та ЄС. Так, упродовж останніх років спостерігається збільшення обсягів двосторонньої торгівлі. Високопосадовці також відзначили зусилля з українського боку, аби зробити свої регулювання ближчими до ЄС. «Ми також розглянемо наші досягнення. Цей [процес розгляду – Ред.] розпочнеться на цьому саміті та буде завершено на саміті вже 2021 року», – заявив він.

Важливою темою обговорення представників Києва та Брюсселя 12 жовтня буде співпраця у боротьбі з наслідками коронавірусної інфекції. Зокрема партнери вже надали Україні пакет негайної допомоги у сумі €190 млн., аби безпоседньо підтримати нашу економіку, а також пакет макрофінансової допомоги на суму €1,2 млрд. У розмові з журналістами європейський чиновник відзначив, що такий об’єм макрофінансової підтримки більший, а ніж той, який ЄС коли-небудь надавав котромусь зі своїх партнерів.

На саміті Україна-ЄС також говоритимуть про залучення нових інвестицій. Зокрема під час саміту буде запущено інвестиційну програму, яка допоможе стимулювати приватні інвестиції. В Брюсселі очікують, що обсяг такої програми може сягнути €6,5 млрд.