Європейський Союз проводить саміт щодо членства в блоці шести країн Західних Балкан. Лідери ЄС зустрінуться в Словенії, щоб обговорити ймовірність приєднання Сербії, Косово, Албанії, Чорногорії, Північної Македонії та Боснії і Герцеговини.
Ймовірно Брюссель збирається знову взяти на себе зобов'язання щодо розширення меж Євросоюзу. Шість країн Західних Балкан перебувають на різних етапах. У свою чергу Чорногорія та Сербія офіційно розпочали переговори про вступ.
Північна Македонія
Північна Македонія подала заявку на членство в ЄС у 2004 році.
Хоча вона виконала критерії для початку переговорів про вступ, Болгарія (діючий член ЄС) виступила проти включення Північної Македонії через суперечку щодо мови та національної ідентичності.
«Ми зробили всі необхідні кроки і зробили всі необхідні реформи. Ми вживемо додаткових прийнятних кроків для наближення до розшрення ЄС, і ми очікуємо, що Болгарія розблокує цей процес ", – заявив прем'єр-міністр Північної Македонії Зоран Заєв.
Однак уряд у Софії, який домагається офіційного визнання Північною Македонією, що її мова має болгарське коріння, не готова зняти своє вето. А інші країни ЄС не виявляють сильного інтересу до прискорення процесу.
Албанія
Албанія подала заявку на вступ до ЄС у 2009 році, але, незважаючи на виконання всіх вимог ЄС, переговори про членство так і не розпочалися.
Оскільки заявки Албанії та Північної Македонії пов'язані, а початок переговорів про вступ потребує одностайного схвалення всіх країн ЄС, вето Болгарії також перешкоджає Албанії рухатися вперед.
"Це насправді тримає нас в заручниках у той час, коли ми виконали всі свої завдання і чекаємо, щоб сісти за стіл з Європейським Союзом і розпочати переговори", – сказав прем'єр -міністр Албанії Еді Рама.
Читайте також:Балкани: економічне зростання на папері
Чорногорія
Чорногорія подала заявку на членство в ЄС у 2008 році. Переговори про вступ, які розпочалися у 2012 році, повільно просуваються.
Найбільшими перешкодами у шляху до ЄС залишаються корупція, організована злочинність та стан економіки.
Членство в ЄС поки заплановане на 2026 рік.
Сербія
Сербія подала заявку на членство в ЄС у 2009 році. Переговори про вступ розпочалися у 2014 році, однак тривала напруженість між Сербією та Косово стримує процес.
"Важливо, щоб Косово та Сербія нормалізували свої відносини", – заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, – "діалог за сприяння ЄС – єдина платформа для вирішення поточної кризи".
Варто зазначити, що Сербія, найбільша з країн Західних Балкан. Сербія налагоджує тісні зв'язки з Китаєм та Росією, незважаючи на попередження Заходу про вплив цих двох держав у регіоні.
З часом інтерес громадськості Сербії до членства в ЄС зменшився, і її лідери часто надсилали неоднозначні сигнали щодо своєї прихильності до ЄС.
"Усі ці роки і навіть десятиліття ми слухали обіцянки ЄС щодо членства", – сказав спікер парламенту Сербії Івіца Дачич- “Питання в тому, яке покоління побачить виконання цих обіцянок. Чому вони просто не говорять нам: “Ми більше не хочемо розширювати ЄС”, і ми сприймаємо це як реальність?”
Читайте також: Які наслідки матимуть російсько-сербські маневри з використанням новітніх озброєнь
Косово
Косово також є потенційним кандидатом на вступ до ЄС, однак п’ять членів ЄС – Кіпр, Греція, Румунія, Словаччина та Іспанія не визнають Косово як країну.
"Майбутня інтеграція Косово в ЄС (як і Сербії) залишається тісно пов'язаною з діалогом на високому рівні між Косово та Сербією, який сприяє ЄС, що має призвести до юридично обов'язкової всеосяжної угоди про нормалізацію їх відносин",- йдеться в інформаційному бюлетені Європейського парламенту .
Боснія та Герцоговина
Боснія та Герцоговина розглядається як потенційний кандидат на вступ до ЄС з 2003 року. Країна подала заявку на вступ до ЄС у 2016 році.
Але згідно з брифінговою запискою Європейського парламенту, "внутрішньополітична нестабільність та відсутність політичних реформ послабили перспективи країни щодо вступу до ЄС".
Які перешкоди на шляху до вступу в ЄС?
Членство, як обіцяють в ЄС, залежить від покращення демократичних стандартів та соціально-економічних реформ, однак, незважаючи на прогрес країн-кандидатів у цих питаннях, двері до ЄС, наймовірніше залишаються закритими.
"Найбільший ризик у регіоні – це дійсно дуже стійкий і постійний відступ від верховенства права та свободи ЗМІ", – розповіла Майда Руге з Європейської ради з міжнародних відносин.
Уповільнення прогресу членства залежить від кожної країни. Болгарія, наприклад, наклала вето на переговори Північної Македонії через мовну суперечку. Інші країни ЄС, як правило, залишаються обережними щодо нових членів, побоюючись нової хвилі міграції до західних країн-членів.
У Франції це викликає особливе занепокоєння у президента Макрона, який прагне до виборів наступного року.
"Звичайно, вибори у Франції відіграють дуже важливу роль, і можна зрозуміти, що президент Макрон не хоче нічого, що може погано вплинути на його кампанію та шанси переобратися", – сказала Пусіч.
Читайте також: Ендемічна корупція та олігархи загрожують розвитку демократії в Україні – звіт ЄС
Оскільки переговори про членство постійно відкладаються, Китай та Росія спішать пропонувати країнам-кандидатам свої інвестиції та поширюють таким чином свій вплив.
ЄС пропонував Західним Балканам більше фінансування, однак розбіжності у поглядах між країнами-членами ЄС свідчать про те, що розширення меж Євросоюзу поки не на часі.