Путін організовує найбільший захід, проведений Росією з початку повномасштабної війни в Україні. На саміті БРІКС у російській Казані з вівторка по четвер очікують представників 32 країн, зокрема понад 20 глав держав. Серед лідерів візьмуть участь Сі Цзіньпін з Китаю, Нарендра Моді з Індії, Масуд Пезешкіан з Ірану, Сиріл Рамафоса з Південної Африки, а також ті, хто не входить до блоку, як-от президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
Що про цю подію пишуть світові медіа?
У Татарстані подія викликала неабияку мороку — низку вулиць довелося оперативно заасфальтовувати, запускати нові автобуси, озеленювати привокзальну площу, а студентів, держслужбовців та працівників деяких компаній змусили працювати з дому. Як пише німецьке видання RedaktionsNetzwerk Deutschland усе це свідчить про те, наскільки важливий саміт для Путіна.
«Коли Путін дозволив своїй країні почати повномасштабну війну проти України у лютому 2022 року, Захід запровадив далекосяжні економічні санкції, відрізав Росію від доступу до глобальної банківської системи та спробував дипломатично ізолювати її від решти світу. Тепер Путін хоче довести у Казані, що ця ізоляція не була успішною», — пише видання.
Група БРІКС, до якої входять Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка з 2009 і 2010 років, з тих пір була розширена додатковими країнами, включаючи Єгипет, Ефіопію та Іран. Низка інших країн подала заявки на членство або висловила бажання приєднатися, наприклад, Сирія та Азербайджан. Куба каже, що хоче, щоб її прийняли як країну-партнерку.
«Міжнародне співтовариство сьогодні включає країни, які представляють майже половину населення світу та понад 35 % світового економічного виробництва, виміряного за купівельною спроможністю», — зазначає RedaktionsNetzwerk Deutschland.
Як пишуть світові медіа, конференція у Казані, на яку Кремль запросив 20 країн, зацікавлених приєднатися, включаючи Саудівську Аравію, Таїланд і В’єтнам, покликана стати значною демонстрацією економічної потужності нового світового порядку, в якому не домінує Захід.
«Одним із найважливіших питань порядку денного стане вступ нових держав-членів. Зростання угруповання може фактично кардинально змінити поточний глобальний баланс сил. Йдеться про створення нового багатополярного світу», — пише RedaktionsNetzwerk Deutschland.
Видання CNN зазначає, що Путін та його близький партнер і лідер найпотужнішої країни БРІКС Сі Цзіньпін спроєктує у найближчі дні тезу — «це Захід ізольований у світі своїми санкціями та альянсами, тоді як “світова більшість” країн підтримує його прагнення кинути виклик американському глобальному лідерству».
Крім того, повідомлення Путіна цього тижня, ймовірно, будуть ще більш гострими, оскільки зустріч відбудеться всього за тиждень до виборів у США, де потенційна перемога колишнього президента Дональда Трампа може призвести до того, що Штати зменшать підтримку України.
«Цей саміт БРІКС — справді подарунок для Путіна. Повідомлення буде таким: як можна говорити про глобальну ізоляцію Росії, коли ці лідери приїжджають до Казані. Росія хоче зобразити БРІКС як “передову, нову організацію, яка веде нас усіх як глобальну спільноту до більш справедливого порядку”», — вважає директор Євразійського центру Карнегі Росії у Берліні Алекс Габуєв.
Але, незважаючи на різку риторику Росії, лідери зустрічі у Казані мають широкий спектр точок зору та інтересів — реальність БРІКС, яка, за словами спостерігачів, обмежує їхню здатність формувати єдине повідомлення — особливо таке, якого може хотіти Путін.
Глобальні інтереси
Російський лідер і запрошені гості, ймовірно, використають гнів країн Глобального Півдня до США й їхню підтримку Ізраїлю, щоб наполягати на необхідності нового світового порядку без США на чолі, кажуть оглядачі CNN.
На цьому саміті Путін також сподівається посилити блок, змусивши його побудувати нову глобальну систему фінансових платежів, щоб атакувати домінування Америки у світових фінансах і захистити Росію та її друзів від санкцій. «BRICS Bridge» планують побудувати протягом року.
«Для Путіна створення нової схеми є актуальним практичним пріоритетом, а також геополітичною стратегією. Валютні ринки Росії зараз майже виключно торгують юанями, але оскільки вона не може отримати достатньо цієї валюти, щоб оплатити весь свій імпорт, то торгівля звелася до бартеру. У жовтні Росія погодилася купити у Пакистану цитрусові, заплативши за них нутом і сочевицею. Згідно з деякими повідомленнями, цей дефіцит ліквідності зростає», — пише The Economist.
Крім того, Путін у межах саміту першочергово покладається на зустріч з Сі Цзіньпіном, яка стане четвертою після лютого 2022 року та може поглибити двосторонні відносини між країнами.
«У той час як відносини Пекіна із Заходом погіршилися через низку проблем, і жодна з них не завдає більшої шкоди, ніж мовчазна підтримка війни Росії в Україні, Китай приділяє більше уваги залученню країн, що розвиваються, і позаблокових країн. За словами аналітиків, у міру того, як до БРІКС приєднується все більше країн, Пекін може стверджувати, як це робить Москва, що він має більшу легітимність як світова держава, ніж Вашингтон і його клуб багатих націй», — зазначає видання The New York Times.
Журналісти також додають, що хоча Китай може покладатися на підтримку ізольованих, антизахідних держав-членів, таких як Росія та Іран, йому буде важко переконати Індію, Бразилію та Південну Африку, основні демократії групи, зайняти більш ворожу позицію щодо Сполучених Штатів.
«Для цих країн БРІКС є способом досягнення балансу між Пекіном і Вашингтоном, а не можливістю обирати сторону», — кажуть експерти.
Водночас, як пише ВВС, спроба змусити Китай та Індію співпрацювати в економічних питаннях — це «нескінченний виклик». Це стосується і Єгипту та Ефіопії, і Саудівської Аравії та Ірану. «Ідея про те, що всі вони принципово погодяться на щось суттєве, справді божевільна», — вважає Джим О’Ніл, колишній головний економіст Goldman Sachs Джим О’Ніл.