Ризики та нові можливості: що принесе 2021?

Світ
31 Грудня 2020, 12:57

Досвід минулого року підказує, що за нинішніх умов прогноз – надто непередбачувана справа, однак оглядачі найбільших світових медіа та аналітичні центри пропонують свій погляд на ризики, можливості та тренди 2021-го

 

Звісно найбільше ризиків, надій та можливостей водночас пов'язують із пандемією, яка все ще триватиме у прийдешньому році. 

 

Американський аналітичний центр The Atlantic Council визначив посилення кризи, спричиненої коронавірусною хворобою як ризик №1 у наступному році. Аналітики вважають, що криза може посилитися з високою ймовірністю, якщо процес вакцинації все ще буде повільним, що дуже можливо. "Дистрибуція вакцин може зіткнутися з несподіваними виробничими та логістичними проблемами, що у свою чергу зсуне терміни, коли основна маса населення може отримати щеплення", – прогнозують в The Atlantic Council. Окрім того, вплинути може і той факт, що за опитуваннями чимало людей говорять, що не готові вакцинуватися. Так, у США 42% населення стверджують, що не будуть цього робити. Все це може знизити шанси зупинити зараження до другої половини 2021 року. Через пандемію обмеження на подорожі напевно триватимуть ще добру половину 2021 року. 30 січня цього року ВООЗ оголосила про "надзвичайну ситуацію, пов'язану із громадським здоров'ям, що має міжнародне значення (PHEIC)". Financial Times прогнозує, що ця декларація ВООЗ не припинить свою дію до кінця 2021 року. The Economist топ трендом наступного року вважає боротьбу за вакцину та "вакцинну дипломатію". Якщо 2020 рік позначився гонитвою за розробку препарату, то 2021 – буде роком боротьби за те, хто і коли її отрмає.

 

Читайте також: Війна поколінь

 

Друга топ-тема, ризик і надія водночас – президентство Джо Байдена.

 

The Atlantic Council прогнозує, що можливості наступного американського президента будуть обмежені, особливо якщо республіканці збережуть лідерство в Сенаті. Окрім того, Дональд Трамп робить усе упродовж останніх днів свого президентства, аби якнайбільше ускладнити роботу наступника. Так, він готовий продовжувати продавати зброю Тайваню, що не подобається Китаю, попереджає Іран про додаткові санкції та виводить США із договору про відкрите небо. Поза тим 70% республіканців вважають результати президентських виборів сфальсифікованими.

Financial Times вважає, що не все ще втрачено у можливостях Джо Байдена на посаді президента. На думку видання, у нього буде достатньо свободи для дій у зовнішній політиці, що робить можливим повторне приєднання до Паризької угоди про зміну клімату, припинення будівництва стіни  на кордоні США та Мексики та створення послідовної федеральної політики для боротьби з пандемією. The Economist вважає, що для налагодження "нового світового безладу" Джо Байден має почати із Паризької угоди щодо зміни клімату та ядерної угоди з Іраном. Однак спадок Дональда Трампа сильно впливатиме на його президентство.

 

Боротьба за економічне відновлення – це ще один великий ризик, який відзначають експерти. The Atlantic Council прогнозує, що більшість світу не зможе повернутися до того рівня ВВП, який країни мали до початку 2020 року. Цього найбільш ймовірно не відбудеться навіть наприкінці 2021-го. «Знову ж таки, темні фінансові перспективи мільйонів громадян, які знизилися якраз тоді, коли вони почали вставати на ноги, можуть призвести до ще гірших довгострокових політичних наслідків», – вважають в цьому аналітичному центрі. Експерти також застерігають, що є ризик глобальної фінансової кризи, зокрема в країнах з економіками, що розвиваються (хоча й не такий високий як проблема економічного відновлення). The Economist також відзначає непевність щодо економічного відновлення у західних країнах у своїх прогнозах на наступний рік.

 

Читайте також: Бюджет між словом і ділом

 

Ще один економічний ризик, який виділяє The Atlantic Council і який з високою ймовірністю може стати реальністю у 2021 – це кінець зростання середнього класу. Упродовж останніх трьох десятків років десятки мільйонів людей на Землі подолали бідність і перетворилися у повноцінний середній клас. Експерти передбачають, що вперше за останні півстоліття середній клас почне зменшуватися, потенційно на 52 млн людей лише в Латинській Америці. Окрім того, за прогнозом Світового Банку до кінця 2021 року додатково ще 150 млн людей опиняться за межею бідності.

 

Посилення протистояння між США та Китаєм також є одним із найбільших ризиків прийдешнього року. «Не чекайте, що Джо Байден припинить торговельну війну з Китаєм», – пише The Economist. Видання прогнозує, що наступний американський президент покращить взаємини із союзниками, аби зробити її ефективнішою. Financial Times прогнозує, що у взаєминах двох країн можна очікувати більш примирливого тону, але це не вплине на вирішення основних проблем.  The Atlantic Council вважає, що додатково існує ризик сутички між США та Китаєм щодо Тайваню. «Негативна динаміка наростає упродовж останнього року», – кажуть експерти центру, «Кожен крок Сполучених Штатів щодо підтримки Тайваню – наприклад, продаж зброї, офіційні візити високого рівня та військові навчання – змушували Китай посилити тиск на Тайвань у вигляді майже щоденних вторгнень з повітря та моря», – кажуть в американському аналітичному центрі. Це все може закінчитися тим, що Сі Цзіньпін рухатиметься до об’єднання Тайваню із материковим Китаєм. Будь-яке ж військове втручання США у цій ситуації спричинить лише «відвертий конфлікт між двома наддержавами світу».

 

Читайте також: Зона чи угода

 

Ризик, який вже відчувають на собі найбідніші країни і який, за прогнозом The Atlantic Council, триватиме наступного року – це найбільша харчова криза за останні десятиліття. Через пандемію порушилися глобальні ланцюги постачання продуктів харчування. Економічна скрута населення помножена на підвищення цін на продукти харчування, у зв’язку з порушенням постачання продуктів, призвела до того, що збільшується кількість людей, які не можуть повноцінно харчуватися. ООН прогнозує, що від недоїдання, пов'язаного із економічними наслідками пандемії, та пов'язаних із нею захворювань помиратиме більше людей, ніж від коронавірусної хвороби. Окрім того, недоїдання у дитячому віці має наслідки на все життя, тому жертви насправді більші, а ніж ми зможемо порахувати.

 

Financial Times також розглянув перспективи деяких країн на цей рік.

Так, у Великій Британії консерваторам на чолі з Борисом Джонсоном не вдасться відновити чітку перевагу над лейбористами. Останні ж, за опитуваннями, матимуть успіх у кожній віковій категорії британських виборців. Однак, повноцінну перевагу над консерватори їм також не вдасться отримати. Лакмусовим папірцем довіри мають стати місцеві вибори у травні.

 

26 вересня на Німеччину чекають парламентські вибори. За всіма опитуваннями німецькі зелені будуть у керівній коаліції. Залишається питанням із ким? Проте Financial Times передбачають, що їхніми найбільш ймовірними колегами мають стати християнські демократи.

 

Читайте також: Режіс Жанте: «У міжнародних відносинах політика без застосування сили, бодай економічної, нічого не варта»

 

Брюсселю також не вдасться винести остаточне рішення, щодо порушення верховенства права у використанні коштів ЄС. Поки що процедура потребує додаткового юридичного та бюрократичного узгодження, а отже Угорщині, яка вочевидь першою потрапить під дію такого рішення, у 2021 може зітхнути з полегшенням, а Вікторові Орбану готуватися до виборів 2022 року.

 

Економіка Індії повернеться до докризового рівня. Попри усі сумні економічні прогнози на наступний рік, Financial Times вважає, що індійській економіці вдасться повернутися до того рівня, на якому вона була перед 2020 роком і навіть зрости на 10%. Щоправда це зростання супроводжуватиметься значним розшаруванням, коли великі компанії процвітатимуть за рахунок малого бізнесу.

 

Ніколас Мадуро, попри те, що завів Венесуелу у найбільшу економічну кризу в історії, залишатиметься президентом, а нинішній прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед Алі, попри усі складнощі, буде переобраний.