«Риз», ШІ, «галюцинувати» й «автентичний»: головні слова 2023 року

7 Грудня 2023, 08:59

Четвертого грудня видавництво Оксфордського університету вибрало слово цього року. Ним став сленговий термін rizz (скорочення від charisma). На сайті словника наведено таке значення цього слова: «стиль, чарівність або привабливість; здатність привабити романтичного або сексуального партнера». Слово «риз» стало особливо популярним, коли актор Том Голланд, відповідаючи на запитання Buzzfeed, почав розповідати, що в нього «обмежений риз», тоді як у його брата просто таки «максимальний риз». Відео з його відповідями стало вірусним, і відтоді це молодіжне слівце міцно ввійшло в лексикон різних соціальних верств. До шортліста Оксфорда також потрапили слова swiftie (фанат Тейлор Свіфт), prompt (уведення інструкцій на платформі штучного інтелекту, наприклад ChatGPT) і situationship (неформальні романтичні стосунки, залежні від ситуації). Нагадаємо, що торік словом року видавництва Оксфордського університету стало goblin mode («режим гобліна» — асоціальна поведінка, що проявляється в ненажерливості, неохайності та жадібності).

Не так давно онлайн-словник Collins теж вибрав своє слово року. І ним стало ШІ (AI), тобто «штучний інтелект». Його конкурентами були bazball (агресивна манера гри), deinfluencing (попередження через соцмережі уникати певних товарів), nepo baby (дитина знаменитостей), canon event (важлива подія для формування особистості), debanking (відмова в наданні банківських послуг), greedflation (збільшення компаніями цін, пояснене інфляцією), semaglutide (лікарський засіб «семаглутид») і ulez (в оригіналі — акронім, що означає зону з наднизьким рівнем викидів). Нагадаємо, що торік словом року Collins було permacrisis (пермакриза). До речі, 2022 року в короткий список претендентів потрапив і Kyiv.

Нещодавно й Кембриджський словник вибрав слово 2023 року — hallucinate (галюцинувати). Утім, тепер його значення дещо розширилося й воно має додаткове визначення, пов’язане зі штучним інтелектом, який створює неправдиву інформацію. Галюцинації ШІ, також відомі як конфабуляції, іноді здаються безглуздими, але водночас можуть здаватися цілком правдоподібними, навіть коли фактично неточні або зовсім нелогічні. Нагадаємо, що торік словом року Кембриджа було homer, скорочення від «гоумран» (термін у бейсболі). Цікаво, що у 2022-му його обрали винятково через популярність у грі Wordle.

Онлайн-словник Мерріам-Вебстера також не дуже давно вибрав своє слово року, яким стало authentic (автентичний), яке тепер теж здебільшого вживається дотично до ШІ. Крім того, його часто використовували Ілон Маск і Тейлор Свіфт, безсумнівно, визначні постаті 2023-го. У шортлісті ще були слова rizz, deepfake, coronation (коронація), dystopian (антиутопічний), EGOT (люди, які отримали нагороди «Еммі», «Греммі», «Оскар» і «Тоні»), Х (так тепер зветься твіттер), implode (схлопнутися), doppelgänger (двійник), сovenant (завіт), іndict (обвинувачувати), elemental (стихійний), kibbutz (кібуц) і deadname (старе ім’я, яке офіційно змінили, змінивши стать). Нагадаємо, що торік словом року Мерріам-Вебстера було gaslighting (газлайтинг) — форма психологічної маніпуляції, мета якої — переконати жертву, що вона неадекватно сприймає навколишню дійсність.

Головні слова 2023-го — це важливий показник того, чим цікавилося людство цього року, що найчастіше шукало в інтернеті й про що думало. Звісно, наведена вибірка стосується тільки англомовного світу, утім, у деяких країнах є традиція обирати власне національне слово року. Зокрема, у Німеччині вона існує від 1972 року й має назву Wort des Jahres.