З останніх заяв президента США Дональда Трампа нескладно зрозуміти його ставлення до Європи, Канади чи Росії: одних він звинувачує у «пограбуванні» Сполучених Штатів чи просто називає «однією з найогидніших країн», а останню методично виправдовує, зокрема щодо бомбардування енергетичної інфраструктури України під час паузи в обміні розвідданими з американцями, мовляв, хто б не зробив так само на їхньому місці.
Така риторика лідера Америки, очевидно, не може не мати жодного впливу як на його виборців, так і на жителів держав, що постійно фігурують у його заявах. Видання The Economist спільно з YouGov провело опитування, яке демонструє, наскільки стрімко зараз змінюється ставлення американців та європейців один до одного, а також і до росіян.
Найбільш кардинально у Штатах після повернення Трампа на крісло президента змінилися думки республіканців. Якщо до виборів серед них тезу про те, що Канада є «недружньою» або «ворогом», підтримувало лише 12 %, то в останньому опитуванні, ця цифра зросла у понад два рази і тепер становить 27 %. Зростати ці негативні настрої почали ще напередодні голосування. Ідентичною ситуація є і щодо Європейського Союзу: минулого року лише 17 % республіканців вважали його «недружнім» або «ворогом», зараз — уже 29 %.
Негативним дзвіночком є те, що на відміну від Канади чи ЄС, сприйняття Росії змінюється у протилежну сторону. Після початку повномасштабної війни в Україні американці були згуртовані довкола засудження країни-агресорки. Тоді аж близько 85 % виборців вважали Росію «недружньою» чи «ворогом» Америки. Фактично цей показник залишався стабільним аж до президентських виборів.
А далі погляди розділилися залежно від того, яку партію підтримували виборці. Станом на зараз Росію вважають ворогом 72 % республіканців замість понад 85 %. Водночас частка республіканців, які вважають Україну ворогом, зросла на десять відсотків і становить близько 30 %.
Тривогу викликає і той факт, що навіть демократи після обрання Трампа повільно пом’якшують своє ставлення до Росії і стають більш скептичними до давніх союзників США. Як зазначають у The Economist, поки що важко сказати, чи є ці невеликі зміни стійкими зрушеннями у думках.
Однак у відповідь на дії та заяви Трампа, змінюється і сприйняття американців. Так, ще у серпні 2024 року половина людей, опитаних YouGov у семи західноєвропейських країнах, мали позитивне уявлення про Америку. Однак після інавгурації президента США, ця прихильність різко знизилася. Зокрема, наприклад, частка жителів Данії після погроз Трампа захопити Гренландію, зрозуміло, впала з 48 % до 20 %.
Винятком у цій тенденції є лише ультраправі виборці в Європі. У Великій Британії, Німеччині, Франції, Італії та Іспанії вони стали прихильніше ставитися до Америки. Хоча ці виборці розділилися у поглядах щодо позиції Трампа стосовно України та зневаги до Європи, вони, як правило, поділяють його бачення на імміграцію та інші внутрішні питання.
Тим часом, сьогодні Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) теж опублікував результати опитування про сприйняття політики Заходу та Трампа щодо України. Так, наразі більшість українців — 62 % — вважають Захід союзником і партнером у досягненні прийнятного миру. Щодо Трампа, то якщо ще у грудні 2024 року українці мали обережні та навіть стримано оптимістичні оцінки, то вже з лютого 2025 року є значне погіршення.
Так, у грудні 2024 року 31 % українців вважали, що при Трампі Україна може розраховувати на скоріше чи зовсім несправедливий мир (причому також не так багато очікували і на скоріше чи повністю справедливий мир, а значна частина мали невизначені очікування, які включали в себе і очікування на принаймні часткову справедливість для України). А у період 14 лютого — 4 березня 2025 року частка тих, хто говорить про скоріше чи зовсім несправедливий мир, зросла до 58 %.
Крім того, якщо перед Новим роком 54 % українців вважали, що загалом для України добре, що Трамп буде президентом США, то вже у березні 2025 року так думали лише 19 %. Натомість з 21 % у грудні 2024 року до 73 % у березні 2025 року зросла частка тих, хто вважає, що для України є поганим те, що Трамп став президентом.